Jak nauczyć dziecko picia z kubka?

22 lutego 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nasze dzieci dążą do samodzielności – na początku podnoszą główkę, zaczynają samodzielnie siadać, aż w końcu przychodzi czas na próbowanie nowych potraw i… naukę picia z kubeczka! Jest to jeden z ważniejszych etapów rozwoju malucha, dlatego warto dobrze się do tego kroku przygotować.

Od kiedy zacząć naukę picia?

Tak naprawdę nie możemy jednoznacznie określić wieku dziecka, w którym powinien on podjąć pierwsze próby nauki picia z kubka. Wszystko zależy od rozwoju malucha. Specjaliści przyjmują, iż próby picia z czegoś innego niż butelka warto rozpocząć, kiedy zauważymy, że dziecko samodzielnie, stabilnie siada – bez podpierania go poduszkami. Zazwyczaj jest to około 6. miesiąca życia. Może się jednak okazać, że dziecko będzie siadało w 5 miesiącu życia, ale też 7. Dlatego tutaj raczej skupiamy się na możliwościach malucha, nie trzymając się sztywno wyznaczonej daty.

Warto pamiętać, że samodzielne siedzenie to absolutnie warunek konieczny do prób samodzielnego picia. W przeciwnym razie, kiedy dziecko ma zachwianą równowagę – może z łatwością się zakrztusić, w efekcie czego będzie przestraszone i może to utrudnić kolejne próby nauki picia z kubeczka.

Jak powinna wyglądać prawidłowa ścieżka nauki picia?

Każdy bobas po urodzeniu ma swoją ukochaną butelkę – rodzice podają w niej mleko mamy lub herbatki ziołowe. I w końcu przychodzi moment rozszerzania diety, czyli stopniowego wprowadzania nowych pokarmów. Wówczas też najczęściej rozpoczyna się nauka samodzielnego picia. Jak w najłatwiejszy sposób przebrnąć przez tę naukę i kiedy możemy naukę tą uznać za sukces?

Każdy etap to poniekąd inne narzędzie, które nam go ułatwi. By przejście z butelki na kubeczek było jak najłatwiejsze i intuicyjne dla dziecka, warto wybrać taki kubek, który będzie zakończony miękkim ustnikiem lub słomką. Wszystko w zależności od preferencji malucha. Możemy wybrać dziubek w kształcie łyżeczki lub opcję ze słomką, który będzie angażował mięśnie jamy ustnej, jak przy klasycznym piciu z kubka. Jeśli zobaczymy, że maluch dobrze sobie radzi z tego typu kubkiem – możemy zamienić go na kubek z twardszym ustnikiem i większą pojemnością.

Kolejnym etapem jest  przygotowania malucha do picia z kubka otwartego. Idealnym kompanem tej nauki może okazać się tak zwany kubek 360 stopni, który umożliwi zassanie płynu z każdego miejsca wokół krawędzi. Dziecko uczy się pić z niego, jak z klasycznego kubka otwartego, jednak bez ryzyka rozlania napoju.

Kolejnym i ostatnim krokiem są kubki dla starszaków, jak kubek ze słomką o większej pojemności i odpowiednim rozmiarze słomki oraz kubek otwarty. Jeśli Twój maluch już umie z nich pić – mamy sukces!

Jaki kubek wybrać jako pierwszy?

Przy odchodzeniu od picia z butelki rekomenduje się podawanie wody z łyżeczki. Dlatego warto na początek skupić się na wyborze ustnika – najlepiej by był wygięty jak łyżeczka tak jak w kubku Easy Switch od LOVI. Ustnik nie tylko jest wyjątkowo miękki, ale został zaprojektowany tak, by woda z niego swobodnie kapała, dzięki czemu dziecko nie musi wkładać zbyt dużego wysiłku w zassanie płynu na początku nauki.  Jeśli jednak, jako rodzic zauważysz, że dziecko jest gotowe do podjęcia nowych wyzwań – warto wybrać bardziej angażujący kubek.

Pierwszy kubek ze słomką Straw Beginner to rozwiązanie idealnie do treningu picia. Posiada wyjątkowo delikatną dla dziąseł maluszka silikonową rurkę, która wymaga od dziecka zassania napoju. Dzięki temu bobas angażuje wszystkie mięśnie zgodnie z prawidłowym rozwoju aparatu mowy. Na końcu słomki znajduje się odważnik, który podąża za napojem znajdującym się w kubku. Dzięki temu dziecko może pić pod każdym kątem – nawet jeśli z przyzwyczajenia będzie przechylało kubek w taki sam sposób, jaki robił to z butelką. Produkt jest poręczny i lekki, dostosowany do małych rączek dziecka.

– Dzieci pijące z pierwszego kubka z rurką posługują się mechanizmem kompresji rurki, i ze względu na innowacyjne właściwości zaworka, zasysają płyn w taki sam sposób, jak robiły to przy piersi mamy czy butelce ze smoczkiem. Podczas ssania płynu przez rurkę, biomechanika mięśni kompleksu ustno – twarzowego, naśladuje takie same właściwości, jak przy ssaniu smoczka. To dobre dla dziecka, ponieważ przy pierwszych próbach samodzielnego picia z kubeczka, mamy większe szanse na sukces  i droga do samodzielności staje się łatwiejsza. Wspomniany sposób pobierania płynu, ma wpływ na prawidłowy rozwój łuków zębowych dziecka oraz prawidłowy rozwój kości podniebienia twardego, co stanowi profilaktykę wad zgryzu. Przy piciu z rurki, mięśnie kompleksu ustno – twarzowego wykonują bardziej specjalistyczną pracę, choć łatwą dla dziecka, co stanowi dobre podłoże do prawidłowego rozwoju mowy – mówi neurologopeda, surlogopeda, Magdalena Mazur, ekspert marki LOVI.

Po więcej informacji na temat nauki picia zapraszamy do odcinka LOVI Cafe, gdzie Agnieszka Hyży wraz z ekspertem Magdaleną Mazur odkrywają tajniki prawidłowego przygotowania malucha do nauki picia, ale także zdradzają jak przekonać dziecko do nowego doświadczenia. Odcinek znajdziecie tutaj:

Nauka picia to prawdziwe wyzwanie – zarówno dla rodziców jak i malucha. Dlatego warto się do tego dobrze przygotować i uzbroić w dużą dozę cierpliwości. Wszystko po to, by dziecko nie zniechęciło się zbyt szybko i ze spokojem wkraczało w coraz bardziej samodzielne etapy życia.

Więcej informacji na: Kubki | LOVI .PL