Jak zaaranżować ogród?

14 czerwca 2013, dodał: malgosia74

Każdy ogród traktujemy bardzo indywidualnie. Przy jego projektowaniu bierzemy pod uwagę upodobania jego przyszłych właścicieli. Staramy się urealnić wizje i marzenia domowników tak aby ogród stał się miejscem odpoczynku i relaksu dla całej rodziny i jej ulubieńców.

To, czy chcemy, aby nasz ogród dawał nam plony lub był wyłącznie atrakcją, zależy tylko od nas. Każda możliwość ma swoje wady i zalety. Nie ma chyba nic piękniejszego, jak spożywanie posiłków z naturalnych produktów, które sami sobie wyhodujemy w ogrodzie. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że rzeczywiście wszelkie przetwarzanie tych owoców i warzyw jest bardzo czasochłonne, dlatego wytrwają zawsze tylko ci najbardziej wytrwali.

Zalety ma także posiadanie ogrodu z pięknymi okazami różnych kwiatów, drzew i krzewów. Taki widok budzi dech w piersiach, a dodatkowo maksymalizuje komfort przebywania w takich miejscach podczas letniej sielanki. Nad tymi roślinami trzeba jednak równie ciężko pracować, aby wyglądały okazale.

Ogrody wiejskie

Ogrody wiejskie charakteryzują się swojskim, swobodnym klimatem. Kompozycje roślinne, układ nawierzchni, elementy małej architektury sprawiają wrażenie, że wszystko jest przypadkowe.

Nie na każdej działce można zbudować ogród wiejski. Aby wszystko komponowało się musi być spełnionych kilka warunków. Budynek mieszkalny nie może być w stylu nowoczesnym, ogrodzenie powinno być najlepiej drewniane lub z surowego kamienia. Taki ogród musi łączyć się ściśle z otaczającym krajobrazem. Rośliny w takim miejscu powinny być popularne, niewyszukane, spotykane „za płotem”.

Kwiaty, krzewy, piękne kolorowe rabaty, jakaś drewniana ławeczka, stara studnia na wode, ogródek warzywny sprawia taki efekt. Barwy i faktury poszczególnych elementów w takim ogrodzie muszą współgrać ze sobą, tworzyć jedną całość ale tylko pozornie stwarzać przypadkowy nastrój i delikatny chaos.

Ogrody śródziemno- morskie

Projekt ogrodu śródziemnomorskiego przesycony jest wakacyjną aurą. Rabaty kwiatowe zdobią ogród ciepłymi odcieniami pomarańczy, żółci i czerwieni. Doskonałym przykładem są tu jednoroczne czerwonolistne pacioreczniki i rącznik, pomarańczowe rudbekii, trytomy i liliowce. Inne rośliny śródziemnomorskie to mirt, rozmaryn, czystek, wawrzyn, palmy, oliwki i figi, a także najpopularniejszy cyprus wiecznie zielony. Dobrze znoszące gorący klimat i suche podłoże są rośliny, których listki pokryte są włoskami, takie jak czyściec wełnisty. Prawdą jest, że w śródziemnomorskim klimacie większą szansę na przetrwanie mają rośliny o srebrnym kolorze liści niż te zielone.

Jednym z elementów wystroju ogrodu śródziemnomorskiego jest obecność tarasów. Proste meble ogrodowe mogą być otoczone donicami, w których rosną oliwka i lantana, oraz byliny: onętek krwisty, bylica i rojniki. Doniczki ustawiamy w miarę zacienionym miejscu, by zapobiec zbyt częstemu podlewaniu roślin. Jeśli zdecydujemy się na zbudowanie osłonowej ścianki, takiego muru z czerwonawych cegieł, oplatać go mogą pędy wilca, o czerwono-żółtych kwiatach, przypominających płomyki ognia. Jeżeli wolimy zbudować dużą pergolę, dobrze skomponuje się z posadzona przy niej glicynią, która oplatając konstrukcję daje cień. Można wykorzystać tu też powojnik górski, kwitnący późną wiosną lub wczesnym latem, albo tunbergię, która pnie się i kwitnie przez całe lato.

W niektórych ogrodach znajdują się schody łączące tarasy z niższymi poziomami. Funkcjonalność możemy w tym wypadku połączyć z wystrojem ogrodu. Wystarczy poustawiać donice z kwiatami na schodach. Krawędzie stopni udekorują pojemniki, najlepiej barwne doniczki, z nisko rosnącymi, rozrośniętymi kwiatami, polecam tu kolorowe powojniki. Na brzegu stopni schodzących w dół ku ogrodowi, po jednej stronie tarasu, warto umieścić rośliny pnące. Do suchych i wykonanych z kamienia schodów pasuje aurinia skalna (smagliczka skalna) kwitnąca na żółto, lub żagwin zwyczajny mający lilioworóżowe lub purpurowe kwiaty.

Jeżeli marzy nam się palma w ogrodzie to jedną z nielicznych, odpornych na warunki naszego klimatu jest szorstkowiec Fortune’a (Trachycarpus fortunei) pochodzący z Chin. Palma ta ma dekoracyjny pień, który pokrywają czarne włókna, gdy posadzimy ja blisko tarasu będzie dawać cień. Po upływie 15 lat od posadzenia osiąga wysokość 3m, a jej liście szerokość 90 cm.

Ogrody nowoczesne

Styl nowoczesny charakteryzuje kształty symetryczne, proste i dobrze dobrane proporcje między elementami znajdującymi się w ogrodzie. Zróżnicowana kolorystyka, ale stonowana z pojedyńczymi detalami, które stanowią dominantę pod względem koloru lub kształtu. W tym stylu ważne jest współgranie światła z różnymi elementami ogrodu np. podświetlenie rośliny eksponowanej lub rzeźby.


Ogród w stylu angielskim

Ogrody te  mają zdecydowanie krótszą tradycję, niż na przykład japońskie, gdyż zaczęły się kształtować od XVII wieku, więc w czasach wiktoriańskich. To, co wyróżnia tego typu ogrody to krajobraz naturalny, bo właśnie do niego ogród ma nawiązywać stylem. Popularne są więc dziko rosnące krzewy, ale za to rozległe trawniki, wzgórza, które przechodzą w rabaty, ale często można z nich też bezpośrednio przejść do parku. Ogromne znaczenia mają też wielkie donice, rzeźby, które często celowo się „podniszcza”, żeby zyskały na tajemniczości, czy głazy o nieregularnych kształtach. Jeśli chodzi inne, obok krzewów rośliny ogrodowe, to w ogrodach angielskich dominują przede wszystkim różnokolorowe róże i pelargonie. Niewskazane jest ich odpowiednie rozmieszczenie kolorystyczne, styl ma nawiązywać do natury, a ta przecież bywa kapryśna i często przypadkowa. Jeśli chodzi o przepis na tradycyjną rabatę angielską, to wśród krzewów, doskonale będzie nadawał się jaśminowiec wonny, a wśród kwiatów, zarówno jednorocznych, jak i dwuletnich, między innymi łyszczec wytworny, kosmos podwójnie pierzasty, nagietek lekarski, rezeda wonna, a nawet koper ogrodowy!

Paradoksalnie w tym całym rozgardiaszu musi panować porządek, bo nie można sobie wyobrazić ogrodu, jak u angielskiej królowej, bez nieregularności i asymetrii. Można by śmiało rzecz, że ogród angielski jest przeciwieństwem ogrodu w stylu japońskich, gdzie każdy głaz i każda roślina ma swoje miejsce, czy też w stylu francuskim. Warto wspomnieć, że ogród w tym stylu znakomicie będzie komponował się z budynkiem, który swoim kształtem i wyglądem będzie nawiązywał do tajemniczego zamku, czy też wiejskiej chatki. Jeśli tylko warunki powierzchniowe na to pozwalają dobrym pomysłem jest zaadaptowanie romantycznego miejsca z ławką i oczkiem wodnym o nieregularnych kształtach – wtedy z jego przeciwległych brzegów można poprowadzić kładkę. Nocą uroku doda miejscu dodatkowe oświetlenie.

Przedstawiona charakterystyka dobrze pasuje do ogromnych powierzchni, gotowych do zagospodarowania, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby namiastkę tajemniczości zaadaptować na trochę mniejszym obszarze. Należy pamiętać jednak, aby nie przesadzić, bo zbytni nieład może doprowadzić do chaosu. Nie przeładujmy więc miejsca odpoczynku i relaksu ogromną ilością ścieżek, rabatek, czy krzewów – jeszcze trudniej jest przecież zapanować nad nieporządkiem, niż nad idealną harmonią.

Ogród w stylu japońskim

Ogród japoński powinien być projektowany w myśl zasady „ Naśladuj przyrodę, ale jej nie kopiuj”

Ogród japoński charakteryzuje się dużą dbałością o szczegóły, starannością i elegancją. Nawiązuje do tradycji buddyjskiej, która nawet najmniejszemu detalowi przypisywała istotną symbolikę.  Ogród japoński to bardzo pracochłonna inwestycja. W naszej strefie klimatycznej często jest to stylizacja nieosiągalna. Ale nie należy się zniechęcać. Coraz bardziej popularne stają się bowiem ogrody jedynie inspirowane stylem japońskim, kompozycyjnie do niego zbliżone, niekopiujące go jednak całkowicie.
Ogród japoński ma naśladować naturę. Powinien on wyglądać tak, jakby istniał już wiele lat i nie był zaprojektowany przez człowieka. Charakterystyczne dla tego stylu jest stworzenie wrażenia dużej przestrzeni za pomocą miniatury. Ogród w stylu japońskim powinien być elegancki i jednocześnie spontaniczny oraz naturalny. Cechuje go prostota, asymetria i harmonia.

Najważniejszym elementem w ogrodzie japońskim jest woda. Symbolizuje ona życie i przemijanie. Wprowadza do ogrodu element ruchu. Powinna przelewać się z jednego oczka wodnego do drugiego, najlepiej przez mały wodospad. Jeśli nie mamy możliwości wprowadzenia do naszego ogrodu wody, możemy zastąpić ja nieregularną plamą jasnego żwiru, która nada mu orientalny charakter.  Kolejnym elementem ważnym dla stylu japońskiego jest kamień naturalny. Symbolizuje on stałość i niezmienność natury. Powinien być jasny i o regularnych kształtach. Można wyłożyć nim ścieżki, które powinny łagodnie wić się miedzy roślinami, ale nie krzyżować się ze sobą.

Dominującym kolorem ogrodzie japońskim jest zieleń, a kwiaty powinny jedynie go podkreślać. Rośliny kwiatowe wprowadzane do ogrodu japońskiego są delikatne i mają jasne barwy w odcieniach bieli, jasnego różu i fioletu. Są to np. lilie, chryzantemy, astry, lotosy, narcyzy, storczyki, zawilce czy peonie. Krzewy kwitnące często spotykane w ogrodach japońskich to m.in. magnolie, wiśnie, jaśminowce i azalie japońskie. Oprócz ozdoby, rośliny kwitnące w ogrodzie japońskim mają także inną funkcję. Przypisuje się im bowiem znaczenie symboliczne – uosabiają pory roku. Wiosnę symbolizują azalie i kamelie, lato trzykrotki i kosaćce, natomiast jesień przebarwiające się klony palmowe.
Ważne są także rośliny zimozielone symbolizujące długowieczność, takie jak: bukszpany, ostrokrzewy, ligustry pospolite, sosny drobnokwiatowe, japońskie oraz sosny czarne. Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, jednak dwa są najbardziej charakterystyczne.

TSUKIYAMA to ogród, w którym najważniejszą rolę odgrywa woda. Małe stawy symbolizują morza
i jeziora, zaś strumyki to rzeki. Miniaturowe pagórki i kamienie to odpowiedniki gór. Zakładane są głównie przy buddyjskich świątyniach i wyróżniają się niezwykłą dbałością o szczegóły.
KARESANSUI to suchy ogród, na którego styl wpływ miały idee zen. Tutaj grabiony żwir reprezentuje morze, kamienie wyspy, a piasek uderzające o nie fale. Zazwyczaj jest to ogród na terenie płaskim, zakładany często przy firmach czy ambasadach.

Założenie tradycyjnego ogrodu japońskiego wymaga wiedzy i dużego nakładu pracy. Jeśli jesteśmy pasjonatami sztuki orientalnej, powinniśmy zaopatrzyć się w książki – poradniki, a pomoc fachowca w początkowych etapach może okazać się niezbędna. Jeśli jednak nie mamy tyle samozaparcia, możemy zdecydować się tylko na wykorzystanie niektórych elementów stylu japońskiego, dzięki którym nasz ogród zyska niepowtarzalny orientalny wygląd i charakter.

Inspiracje ogrodowe świata

Kiedy za oknem pochmurno i zimno miłośnicy ogrodów z tęsknotą czekają na nadejście pierwszych promieni słońca. Tęsknota za wiosną skłania nas do projektowania i przygotowywania prac, które będziemy wykonywać, gdy tylko temperatury na zewnątrz nam na to pozwolą. Przeczesujemy internet szukając ciekawych elementów architektury ogrodowej i inspiracji dla własnych przedsięwzięć. W oczekiwaniu na wiosnę i lato warto oddać się wirtualnym podróżom po najpiękniejszych zakątkach świata, poszukując ogrodów, które choć stworzone ręką ludzką, będą przypominały rajskie ogrody znane nam z mitologicznych przekazów. Już w samej Europie, znaleźć możemy wiele fascynujących ogrodów, potrafiących swoim obliczem zatrzymać powietrze w piersi.

Nie szukając daleko wystarczy, że przekroczymy granicę z niemieckimi sąsiadami, aby odkryć dwa piękne ogrody. W sąsiednich Niemczech warto zwrócić uwagę na ogród Mainau, położony na pięknej wyspie jeziora bodeńskiego. Ogród ten opowiada nam piękną i autentyczną historię romantycznej miłości, która wydarzyła się całkiem niedawno. Innym niemieckim ogrodem zasługującym na szczególną uwagę jest ogród stworzony przez człowieka, którego śmiało możemy nazwać mistrzem kunsztu ogrodniczego.
Ogród stworzony przez Niemca Karla Forestera jest miejscem niezwykłym, posiadającym niezwykły wręcz magiczny klimat. Dzięki sercu, które włożył on w powstanie tego miejsca- zasłużenie trafiło ono na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Obok jego dzieła nie da się przejść obojętnie, gdyż kompozycje stworzone przez Karla Forestera, poruszą nawet najbardziej zatwardziałe serca.


Przemieszczając się dalej traktem naszych ogrodowych wojaży trafiamy do Austrii. Właśnie tutaj, w Wiedniu oczy swoje możemy nacieszyć pięknem ogrodów otaczających pałac Schönbrunn . Ogrody te w swojej pierwotnej formie zostały zaprojektowane przez Jeana Trehettera. Mimo wielokrotnych przebudów, zachowały one swój dostojny styl francuski.
Jeżeli już mowa o stylu francuskim to początków jego należy się doszukiwać jak sama nazwa wskazuje we Francji. Wzorcowym przykładem ogrodów francuskich są z pewnością ogrody Wersalu, których stworzenie zlecił sam Ludwik XIV nazywany Królem Słońce. Ogrody wersalskie obfitują w liczne zdobienia, ornamenty i fontanny. Król kochał się w przepychu i wspaniałościach i tak właśnie urządzony jest Wersal.

Z Francji już niedaleko mamy do Holandii, kraju słynącego z wiatraków i tulipanów. Najpiękniejszym ogrodem Holandii (przynajmniej w moim guście) jest tzw. ogród kuchenny czyli Keukenhof w malowniczej miejscowości Lisse.
Jeżeli planujemy swoje podróże rozszerzyć poza Europę, z pewnością warto odwiedzić takie państwa jak Kanada czy Izrael. Nieopodal Vancouver będziemy mogli nacieszyć oczy pięknem ogrodu Bucharta. Jest to dzieło posiadające bardzo interesującą historię, która ściśle wiąże się z działalnością przemysłową jej twórcy. Robert Butchart wraz ze swoją żoną stworzyli ogrody, które do dnia dzisiejszego są odwiedzane przez setki tysięcy osób.


Izrael zachwyci nas nie tyle historią ogrodów Bahai, lecz samą ich formą i koncepcją. Ogrody Bahai są rozpostarte na stoku góry Karamel, w postaci malowniczych tarasów, górujących nad miastem.

Każde z tych miejsc potrafi zachwycić czy wprawić w osłupienie a jest to dopiero początek podróży, którą wspólnie możemy odbyć po najpiękniejszych zakątkach świata.

Przepiękne galerie ogrodów polecam na stronie http://podroze.gazeta.pl/podroze/5,114158,2852934,Ogrody_swiata.html?i=1

Zobacz również:

 1. Co posadzić na balkonie?
 2. Jak w domu sadzić zioła w doniczkach?
 3. Jak sadzić i wyhodować kiełki?
 4. Hodowla cytryny w doniczce


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

6 komentarzy do Jak zaaranżować ogród?

 1. avatar Alicja napisał(a):

  Ja współpracowałem z fajną firmą zajmującą się również projektowaniem ogrodów chociaż myślałem o samodzielnym projektowaniu jednak brak czasu mi na to nie pozwolił.

 2. avatar Mika napisał(a):

  Jeju, to już wyższa szkoła jazdy. Wyglądają cudownie te ogrody. Myślę, że każdy może powolutku, od podstaw, zrobić jakiś niesamowity ogród ;) Zacznijmy od jakiegoś stylowego ogrodzenia, drewnianego czy betonowego, fajne aranżacje znalazłam na ogrodzenia-banas.pl może coś stamtąd będzie pasowało do naszego ogrodu :)

 3. avatar Elżbieta napisał(a):

  Witam,
  Ostatnio znalazłam cudowną stronę o ogrodach i hodowli róż. http://www.roslin-menazeria.net/

  To przepiękny prywatny ogród.
  Pozdrawiam

 4. avatar donice ogrodowe napisał(a):

  Masz rację Wanda. Mi też bardzo się to podoba, szkoda tylko, że ceny mieszkań na takich osiedlach są też wyższe:P

 5. avatar Gość napisał(a):

  ogród Karla Foresta jest niesamowity!

 6. avatar Wanda napisał(a):

  ostatnio nastała wielka moda na aranzowanie nie tylko prywatnych posesji, ale też aranżowanie osiedli mieszkaniowych co myślę powoduje, że nasze osiedla mają wiele uroku

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Owoce goji Berry 2000
Nazjdrowsze owoce świata!
Cena:
89 zł
Naturalny olejek cedrowy
Sklep Afandi.eu
Cena:
45,51 zł
Elegancki portfel skórzany
Praktyczny, z przegródkami, o wysokiej jakości wykonania - skóra licowa.
Cena:
159,00 zł
Complete naturalny olejek CBD/CBDa z ekstrakcji CO2 10ml
Olejek 10% 10ml CO2 Z kodem rabatowym 10% KOD: „urodaizdrowie”
Cena:
229,90
Kapelusz z łańcuszkiem i frędzlami
Hit na lato od Szaleo.pl!
Cena:
29,99 zł
Sukienka plażowa z falbanką
Pareo ze sklepu Lorin.eu!
Cena:
126 zł

FORUM - bieżące dyskusje

prezent ślubny
Witajcie! Może Wy mi podpowiecie co kupić na prezent dla przyjaciółki z okazji...
gęste włosy
A próbowałyście może preparatów na zagęszczanie włosów ? Ja niestety mam ten problem...
sportowe plecaki
Witam! Może podpowiecie mi gdzie kupie tanio fajne solidne najlepiej firmowe plecaki sportowe,...
Co nowego na wiosnę w garderobie?
tak, widziałam, ale chyba tylko kilka par, bo zaczęły się wyprzedaże, więc pewnie...
facebook