Jak wykonywać demakijaż? Zmywanie makijażu krok po kroku
Podstawową kwestią każdej pielęgnacji skóry twarzy jest wykonywanie demakijażu, co wbrew pozorom nie jest tak prostą i oczywistą czynnością. Dzięki codziennemu zmywaniu makijażu za pomocą odpowiednich kosmetyków zmniejszamy ryzyko powstawania zaskórników. Dlatego jeśli chcemy cieszyć się piękną skórą bez niespodzianek, to w pierwszej kolejności powinnyśmy zadbać o demakijaż. Poniżej wyjaśniamy krok po kroku jak go wykonać i jakich kosmetyków używać.
Czym jest demakijaż i dlaczego jest tak ważny?
Demakijaż to nic innego jak zmywanie makijażu, czyli pozbywanie się ze skóry twarzy (i ewentualnie dekoltu), oczu i ust wszystkich nałożonych na nie wcześniej kosmetyków kolorowych. Zadaniem demakijażu jest również pozbycie się nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, które zebrały się na naszej skórze przez cały dzień. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy demakijaż nie zastąpi mycia twarzy środkami myjącymi. Demakijaż powinien być pierwszym etapem w wieczornym rytuale pielęgnacyjnym. Jego zadaniem jest przygotowanie skóry do kolejnych kroków – mycia twarzy, tonizowania i nawilżania. Dokładne zmycie makijażu jest bardzo istotną czynnością, ponieważ bez tego etapu, nałożenie nawet najlepszego kremu nawilżającego, mija się z celem.
Jeśli nie przykładamy należytej uwagi do wykonywania demakijażu, to z całą pewnością nasza skóra odczuwa negatywne konsekwencje braku tego typu działania. Jeśli nie zmyjemy makijażu, przed położeniem się spać, to musimy liczyć się z tym, że na naszej twarzy mogą pojawiać się zaskórniki i zmiany trądzikowe. Oprócz tego skóra może nadmiernie się przesuszać oraz szybciej się starzeć, czego rezultaty zauważymy w postaci pogłębiających się zmarszczek. Nie należy również zapominać o oczach i ustach – pozostawianie tuszu na rzęsach, może osłabiać włoski, a pomadki na ustach – nadmiernie je wysuszać.
Wybór kosmetyków do demakijażu
Wybór kosmetyków do zmywania makijażu jest kwestią indywidualną – uzależnioną od potrzeb naszej skóry, ale także od indywidualnych preferencji dotyczących np. konsystencji produktów. Zarówno do demakijażu, jak i pielęgnacji warto korzystać z kosmetyków organicznych, które powszechnie uważa się za najlepsze dla naszej skóry. W składzie kosmetyków organicznych znajdziemy wyłącznie substancje pochodzenia naturalnego, które pozyskiwane są z upraw ze specjalnym certyfikatem potwierdzającym nieużywanie szkodliwych pestycydów. Ponadto w tego typu kosmetykach na próżno możemy szukać sztucznych substancji konserwujących, barwników, silikonów czy też parabanków. Z racji na swój skład kosmetyki organiczne mają dobry wpływ na stan naszej skóry.
Pierwszym krokiem w zmywaniu makijażu jest użycie płynu micelarnego – warto pamiętać, że makijaż zaczynamy zmywać od oczu, brwi i ust, a dopiero w dalszej kolejności przechodzimy do całej twarzy. Do tej czynności niezbędne są waciki – możemy użyć jednorazowych lub wielorazowych, które wykonane są z bawełny i można je prać. Dobrze sprawdzą się także ściereczki muślinowe lub bawełniane do twarzy, które nie podrażniają naszej skóry twarzy tak jak robią to ręczniki z frotte. Zamiast płynu micelarnego możemy wykorzystać olejek do demakijażu – tego typu produkt świetnie sprawdzi się dla posiadaczek skóry suchej i wrażliwej. Ponadto warto mieć na uwadze, że jeśli wykorzystujemy kosmetyki wodoodporne, to ich zmycie może być nieco trudniejsze. W takiej sytuacji najlepiej wykorzystać specjalne produkty do pozbywania się makijażu wodoodpornego. Istotne jest również to, by nie pocierać twarzy, oczu lub ust wacikiem, a jedynie przykładać go do danego miejsca, przytrzymać chwilę i delikatnie (kolistymi ruchami) pozbyć się makijażu.
Po wykonanym demakijażu należy umyć twarz środkiem myjącym, np. w formie delikatnej pianki. Dzięki temu pozbędziemy się ewentualnych resztek naszego makijażu, a skóra będzie gotowa na przyjęcie kosmetyków pielęgnacyjnych.