Jak wykonać karmnik dla ptaków – kącik hobbysty!

19 kwietnia 2021, dodał: Dagmara Borucka
Artykuł zewnętrzny

Witajce w naszym nowym cyklu Kącik Hobbysty – na Wasze wyraźne życzenie będziemy suckesywnie prezentować możliwości wykorzystania czasu w praktyczny sposób. Czekamy też na Wasze pomysły, zgłoszenia i oczywiście pokazujcie nam swoje hobby. Można je zgłaszać, pisząc na maila [email protected] lub na naszym Facebooku.

Zima nadchodzi wielkimi krokami i jest trudna nie tylko dla nas. Wiele ptaków nie odlatuje do ciepłych krajów i muszą przetrwać ten trudny czas. Na szczęście w bardzo prosty sposób możemy im pomóc. Wystarczy, że w domowym zaciszu zrobicie dla nich karmnik. Wcale nie musicie mieć budowlanych umiejętności, bo często zwykłe przedmioty codziennego użytku mogą posłużyć za taki domek. Sprawdźcie nasze pomysły na wykonanie własnoręcznie karmnika dla ptaków.

Co włożyć do karmnika?

Zanim zabierzecie się za pracę, warto przygotować sobie odpowiedni pokarm. Jest to bardzo ważne, ponieważ niekiedy dobrymi chęciami możemy zaszkodzić ptaszkom i wyrządzić im krzywdę. Niestety wiele osób decyduje się na włożenie do karmnika resztek jedzenia typu spleśniały chleb, kasze, czy ryż. Głodny ptaszek zje zapewne wszystko, co się tam znajdzie, jednak może to spowodować u niego dolegliwości, a nawet śmierć. Dużym ułatwieniem są teraz gotowe produkty w sklepach zoologicznych. Dostaniecie tam odpowiednie nasiona, różne formy smacznych kul, czy słoninę, które z pewnością będą odżywcze i dobre dla ptaków. Z zacisza kuchni możecie wyciągnąć dla nich nasiona słonecznika, daktyle, morele, jabłka, gruszki lub płatki zbożowe. 

Papierowy talerzyk

Umieśćcie go w koszyczku lub przyczepcie do drzewa, albo postawcie na parapecie i obciążcie czymś, żeby nie odleciał. Dzięki temu będziecie mogli z bliska oglądać ptaki, a nawet porobić im zdjęcia.

Naczynia i filiżanki

Tutaj nie musicie nic budować, wystarczy, że wystawicie niepotrzebne już Wam naczynka czy filiżanki i wsypiecie do nich karmę.

Skórka cytrusowa

Zjedliście melona, grejpfruta lub pomarańczę? Wydrążcie środek i wsypcie tam pokarm. W czterech miejscach zróbcie dziurki i przewleczcie sznurek, aby móc zawiesić na drzewie. Możecie też taki owocowy pojemnik postawić na parapecie lub między gałęziami,

Domek z lego

Wspólnie z dzieckiem możecie zbudować wymarzony karmnik dla ptaków. Nie dość, że pomożecie tym małym istotom, to jeszcze w ciekawy sposób spędzicie czas z rodziną.

Lodowe przysmaki

Dzięki temu przysmaki zachowują świeżość, wyglądają pięknie i są trudniejsze do zepsucia przez inne zwierzaki. W foremki do kostek lodu włóżcie przysmaki np. ziarna czy owoce typu żurawina. W środek włóżcie zawinięty w supełek sznurek i całość zalejcie wodą. Włóżcie do zamrażarki i gotowe.

Owocowe szaszłyki

Na patyki nadziejcie pokarm dla ptaków oraz owoce. Z obu stron zawiążcie sznurki i powieście na drzewie. Ptaki bez problemu będą mogły się delektować pysznościami.

Kartony, pudełka i butelki

Kilka nacięć na kartonie po mleku i macie gotowy karmnik. Z butelek możecie zrobić podajnik, ustawiając go na podstawce.

zobacz również:

Zaprezentuj swoja pasję w ramach cyklu KOBIETA Z PASJĄ

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz