S
Czy zastanawiałaś się kiedyś z czego wykonane są pilniki do paznokci? Miałaś już w swoich rękach wszystkie rodzaje pilników? A może warto zaznajomić się przynajmniej z wiedzą teoretyczną na ten temat. Poniżej opisane są prawie wszystkie rodzaje pilników do paznokci, ich właściwości, wady, zalety i możliwości zastosowania.
Rodzaje pilników do paznokci:
Pilniki papierowe – to najpopularniejsze i najtańsze pilniki do paznokci. Cieszą się niezmiennym powodzeniem wśród manicurzystów. Możesz używać ich zarówno do piłowania naturalnej płytki jak i do prac związanych z pozostałymi technikami przedłużania paznokci. Dostępne są w kolorach: biały, czarny, zebra, piaskowy, zielony i wielu innych.
Nazwa pilniki papierowe wzięła się z tego że zewnętrzna, cierna warstwa pilnika to odpowiedni rodzaj papieru na którym przyklejone są różnego rodzaju opiłki.
Mają one zasadniczy wpływ na jakość pracy i żywotność pilników. W produkcji pilników papierowych jako materiał cierny stosowane są:
- opiłki z drewna skandynawskiego (są bardzo wytrzymałe),
- nasyp tlenku aluminium,
- węglik krzemu,
- mylar,
- cynkowy sterearynian,
- albo np. samo-ostrzący nasyp cyrkonowy.
Wszystkie te opiłki pokrywane są odpowiednim kolorem mocnego kleju i razem z papierem przyklejane lub przyprasowane do odpowiedniej płytki zwanej rdzeniem. Rdzenie są drewniane, plastikowe, teflonowe i gąbczaste. Połączenie różnych rdzeni ze sobą wpływa na twardość, elastyczność dając Ci różne możliwości manualne i techniczne wybranego pilnika. Producenci stosują różne kolory rdzeni w celu lepszego rozpoznawania pilników. Niestety często okazuje się że ten sam kolor rdzenia i papieru nie zawsze jest tej samej jakości. Każdy, taki sam kolor pilnika może być produkowany w trzech gatunkach, każdy z nich może mieć inną wytrzymałość i cenę. Aby przekonać się o jakości pilnika kup najpierw jeden. Oceń go, a potem zamów odpowiednią dla siebie ilość.
A teraz o ziarnistości.
Ziarnistość pilników oznaczona jest rozmiarami od 80 a kończy nawet na 400 i wyższej.
Co oznaczają te rozmiary? Otóż jest to ilość ziarenek znajdujących się na 1cm kwadratowym pilnika. Im mniej ziarenek mieści się na powierzchni 1 cm, tym pilnik jest ostrzejszy, a im więcej ziarenek, tym pilnik jest delikatniejszy.
Najczęściej poszukiwane są jednak rozmiary 80, 100, 180 i 240.
- 80 – to powierzchnia ostrzejsza, gruboziarnista. Pilnik służy do zdzierania twardych i grubych powierzchni z paznokci np. akrylu albo żelu. Takim pilnikiem możesz również usuwać zrogowaciałą skórę na stopach.
- 100 – to powierzchnia średnioziarnista. Pilnikiem skracasz tipsa, nadajesz mu kształt, piłujesz cieńszy materiał na paznokciach jak żel czy fiberglas. Możesz piłować nim twardsze paznokcie naturalne dłoni i stóp.
- 180 – jest powierzchnią drobnoziarnistą. Takim pilnikiem możesz nadawać ostateczny kształt przedłużonym paznokciom, możesz spiłować próg tipsa albo przy uzupełnieniach paznokci akrylem albo żelem. Możesz nim również skrócić paznokcie naturalne.
- 240 – to delikatna powierzchnia cierna. Możesz matować nią np. tipsa i piłować paznokcie naturalne.
- 400 i powyżej – to bardzo delikatna powierzchnia. Takie pilniki (polerki) najczęściej stosowane są do naturalnej płytki paznokcia, do delikatnego zmatowania i polerowania. Znajdują zastosowanie również w ostatniej fazie polerowania akrylu.
Używając pilników o różnej ziarnistości pamiętaj o zasadzie, że zaczynasz pracę pilnikiem gruboziarnistym, a kończysz drobnoziarnistym. Nigdy nie rób odwrotnie.
Czy pilnik papierowy może być poddany dezynfekcji albo sterylizacji?
Zależy to głównie od jakości pilnika a przede wszystkim od jakości ziarnistego papieru i zastosowanego kleju lub metody sprasowania rdzenia z papierem ściernym.
Sterylizacja pilników papierowych ze względu na bardzo wysoką temperaturę panującą w sterylizatorze lub autoklawie nie jest możliwa. Pilnik poddany sterylizacji rozwarstwi się i będzie bezużyteczny – odradzamy każdą tego typu próbę.
Pilnik papierowy chociaż jest produktem jednorazowym (dla jednej klientki) może być poddany dezynfekcji metodą spryskiwania (nigdy kąpielowej).
Chociaż czasami sanepid wymaga oświadczenia o tym, że pilnik nadaje się do dezynfekcji, to niestety nie każdy producent podpisze się pod oświadczeniem o możliwości dezynfekcji pilników uważając, że pilnik służy do użytku jednorazowego. Do dezynfekcji pilników należy używać wyłącznie preparatów bakteriobójczych przeznaczonych do dezynfekcji metodą spryskiwania. Powinny być to preparaty wyprodukowane zgodnie z normami europejskimi jak np. Bacillol AF.
Kształty pilników
Producenci oferują przeróżne kształty począwszy od prostych cienkich i szerokich po zaokrąglone na kształt banana, półksiężyca albo elipsy. Dzięki temu kształt pilnika możesz dobrać do swoich potrzeb.
- Kształt prosty – jest uniwersalnym typem pilnika. Możesz nim robić praktycznie wszystko. Najchętniej stosowany jest do nadawania kształtu i skracania paznokci.
- Zaokrąglone w kształcie banana – taki pilnik bardzo dobrze nadaje się na przykład do prac przy skórkach co ma bezpośredni wpływ na dokładność i szybkość wykonania usługi.
- Półksiężyce – mają jedną stronę prostą a drugą zaokrągloną. Pilniki te są połączeniem pilnika prostego i bananowego.
- Elipsa – to kształt symetrycznie zaokrąglony. W przeciwieństwie do pilników bananowych możesz go obracać na wszystkie strony wykorzystując całą powierzchnię cierną . Możesz skracać paznokcie, nadawać im kształt i swobodnie piłować przy skórkach. Jest bardzo wygodny.
- Blok – gąbczasta kostka papierowa do matowania i gładzenia drobnych nierówności. Przydatna w każdej technice przedłużania paznokci.
Pilniki szklane.
Pilniki te nie należą do tanich, ale za to cechuje je długa żywotność. Niektórzy producenci dają nawet dożywotnią gwarancję na swój pilnik. Aby tak się stało, odpowiedniej jakości szkło musi być najmniej trzy, cztery razy poddane hartowaniu. W celu nadania ziarnistości szkło grubości 2mm może być wytrawiane kwasami albo piaskowane korundem. Ta ostatnia metoda jest najtrwalsza.
Pilniki szklane można wyczyścić szczoteczką pod bieżącą wodą, dezynfekować i sterylizować.
Pilnik szklany możesz używać do tradycyjnego manicure i pedicure. Nawet obróbka cienkich paznokci nie wiąże się z ryzykiem rozdwojenia i rzadko są przyczyną uszkodzenia płytki. Stylistki paznokci używają ich do delikatnej obróbki tipsów, paznokci akrylowych i żelowych. Najlepiej jak przed użyciem pilnika do tipsów na chwilę zanurzysz go w wodzie – ma lepszą przyczepność, schładza materiał i lepiej piłuje. Pilnik szklany o delikatnej ziarnistości prawidłowo zamyka wolny brzeg paznokcia i łuski paznokci, dzięki czemu są one gładsze i mniej łamliwe. Są ulubionym narzędziem każdej kobiety. Pilniki o równej powierzchni ciernej nie uszkadzają nawet polakierowanych paznokci.
Mają jednak jeden minus. Jak dobrej jakości szklany pilnik spadnie na twardy grunt to rozpadnie się w drobny mak i możesz go jedynie zmieść i wyrzucić do kosza.
Pilniki szafirowe.
Pilnik „krążkowy”, wykonany jest metodą nacinania molety tworząc powierzchnię cierną. Moleta jest materiałem lekko chropowatym i podobnie jak pilnik szklany nie powoduje rozwarstwiania płytki paznokciowej.
Pilniki z piaskowca – To rodzaj wytrawionego kwasem kamienia. Bardzo delikatny pilnik, który pomaga również przy usuwaniu skórek.
Pilniki krzemowe – wykonane są jak sama nazwa wskazuje za pomocą nasypu krzemowego.
Pilniki teflonowe – rzadko spotykana nazwa, która pochodzi od zastosowanego w pilniku rdzenia.
Pilniki metalowe.
Ten rodzaj pilników nie cieszy się uznaniem wśród wielu manicurzystek. Są jednak takie, które nie widzą swojego przybornika bez tego pilnika. Krąży mit o tym, że pilniki metalowe rozwarstwiają płytkę paznokcia, tworzą zadry itp. Oczywiście to samo mogą zrobić również pilniki papierowe i inne. Jeżeli używasz pilnika o nieodpowiedniej ziarnistości lub źle ocenisz wartość płytki paznokcia, jak nieprawidłowo trzymasz pilnik, albo jak dociskasz pilnik do płytki zbyt mocno, to na pewno napotkasz na wymienione wyżej problemy.
Pilniki metalowe zrobione są metodą nałożenia i zgrzewania drobniutkich opiłków ze stali szlachetnej z nierdzewną blaszką. Drobne opiłki zwane są diamentami bo ich krawędzie są najpierw ostre jak diamenty, by po całkowitej i dokładnej obróbce były delikatne a zarazem by spełniały to do czego są przeznaczone.
To bardzo trwałe, raczej niezniszczalne pilniki. Mogą być myte, dezynfekowane i sterylizowane. Są cieniutkie (1mm), elastyczne i można zrobić nimi praktycznie wszystko. Pilniki o ostrej ziarnistości są już prawie niespotykane, zostały te, którymi można najwięcej zrobić – są to rozmiary 180 i 240.
Pilniki te nie należą do najtańszych, ale umiejętne podejście do pracy z nimi szybko wynagrodzi poniesiony koszt. Pilniki możesz używać do manicure i do pedicure, do obróbki paznokci w technice żelowej, akrylowej na tipsie. Nawet grube i twarde paznokcie nie stanowią żadnej przeszkody dla tego rodzaju pilników. Możesz używać je również do usuwania zrogowaciałej skóry na pietach. Wszystko zależy od umiejętności i podejścia do pracy z nimi.
Jak widać z powyższych opisów możesz wyciągnąć wiele wniosków. To że są pilniki tańsze i droższe wie każdy, że są podobne ale różnej jakości, mają różne kształty, kolory, wielkości i rozmiary. Jesteś szanującą się stylistka paznokci, pedicurzystką – podologiem. Nie pracuj byle czym. Dobre narzędzie w dobrych rękach to połowa Twojego sukcesu. Wypróbuj najpierw jeden pilnik zanim kupisz ich więcej. To Ty zdecydujesz jakim pilnikiem pracuje się najlepiej, najdłużej, najefektywniej, najszybciej, najdokładniej.
Pewnie są jeszcze nieporuszone w tym artykule sprawy dotyczące pilników do paznokci, ale jeżeli wiadomości te choć trochę wzbogaciły Twoją wiedzę, to bardzo się z tego cieszymy.
Życzymy Ci udanego wyboru.