Jak wybrać dobrego kamerzystę na wesele?

3 lutego 2011, dodał: Redakcja

Film z ślubu i wesela to pamiątka do której powracamy wyjątkowo często. Nic tak nie oddaje atmosfery tego wyjątkowego dnia jak dobrze zrealizowany film. Warto więc aby to wydarzenie rejestrował kamerzysta z najwyższej półki.

W dobie współczesnej technologii cyfrowej za kamerę chwyta wielu ludzi, którzy w sposób (teoretycznie łatwy) chcą „dorobić parę złotych do wypłaty”. Lepiej wystrzegać się tego typu fachowców, bo efekt ich działań może być mizerny, a my będziemy żałować, że poskąpiliśmy pieniędzy na angaż wysokiej klasy specjalisty. Filmowanie ślubne, to wbrew pozorom, nie taki łatwy kawałek chleba.

Czasami o usługach dobrego filmowca dowiadujemy się od rodziny bądź znajomych. Częściej jednak szukamy w ogłoszeniach. Na początku selekcji warto sprawdzić jakim sprzętem dysponuje kamerzysta. Hasło kamera cyfrowa nie rzuca już nikogo na kolana. Równie ważne co kamera są też elementy oświetleniowe i odpowiedni sprzęt do obróbki nagranego materiału. Znakomity efekt można uzyskać poprzez rejestrowanie wesela i ślubu z dwóch perspektyw, tzn. za pomocą dwóch lub więcej kamer. Zabieg taki zwiększa koszty, ale jakościowo film zyskuje, poprzez wielość ujęć i lepszy dźwięk. Ponadto cenionemu kamerzyście nie przystoi mieć w czasie wykonywania zlecenia tylko jedną kamerę, bo zawsze jedna z nich może ulec awarii, a wtedy rezerwowe urządzenie jest niezbędne.

Kolejnym etapem selekcji powinno być spotkanie z fachowcem w jego miejscu pracy. W czasie takiego spotkania można zgłosić swoje uwagi co do filmu i przekazać kilka swoich koncepcji scenariusza, o ile takie zrodziły się w naszej głowie. Warto również poprosić o wyświetlenie przykładowego filmu, aby poznać warsztat fachowca. Możemy też podpowiedzieć jakiego rodzaju muzyki oczekujemy w ścieżce dźwiękowej. Jeżeli zdecydujemy się na sesję plenerową to także warto wspólnie zgłębić ten temat. Gdy chcemy aby na filmie znalazły się zdjęcia (bądź krótkie filmiki) z lat dzieciństwa czy narzeczeństwa, to powinniśmy je przynieść filmowcowi wcześniej, by mógł je sprawnie wpleść w realizowany materiał.

Wideofilmowanie to również usługa, która wymaga umiejętności montażu zarejestrowanego materiału. Każdy film z tego wydarzenia powinien zawierać: błogosławieństwo, przyjazd młodych do kościoła, ceremonię ślubu, pierwszy toast, pierwszy taniec, oczepiny i nienużące fragmenty zabawy. W czasie montażu kamerzysta sam decyduje jakie fragmenty usunąć. Niedopuszczalne są dłużyzny i ujmowanie scen kompromitujących któregoś z biesiadników. Dobrze zmontowany film powinien być wartki i trwać około 1 godziny. Jeśli chcemy sobie zachować na pamiątkę surowy materiał, to też nie stanowi to problemu. Trzeba się wtedy jednak liczyć z dodatkową choć niewielką dopłatą.

Na zmontowany film możemy czekać do kilku tygodni. Warto wcześniej upewnić się czy nasz kamerzysta zapewni zastępstwo w razie jakiegoś nieszczęśliwego splotu okoliczności. Zapytajmy też filmowca, do której będzie rejestrował weselne pląsy. Często zdarza się, że kamerzysta kończy swoją pracę tuż po oczepinach, tracąc tym samym ciekawe wydarzenia toczące się później.

Paweł Hetnał

Zobacz również:

  1. Sesja u fotografa czy w plenerze?
  2. Wódka na weselu czy nie?
  3. Ślub i wesele: dyskusja na forum
  4. Najdroższe śluby świata


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Jak wybrać dobrego kamerzystę na wesele?

  1. avatar beeni napisał(a):

    Zgadzam się z całym artykułem. Dlatego właśnie nie rozumiem totalnie osób, które twierdzą, że kamerzysta na weselu to zły pomysł itp. – moim zdaniem wtedy mają coś do ukrycia :) Teraz liczy się innowacja i pomysłowe podejście do tematu dlatego my wybraliśmy firmę videmirków. Super ekipa, która rzuca pomysłami na prawo i lewo zarówno w trakcie wesela jak i sesji zdjęciowej. Bardzo nam się podobało, że cały materiał dostaliśmy na takim specyficznym pendrive http://videomirkow.pl/pendrive-z-nadrukiem/

  2. avatar mizon napisał(a):

    Tylko z polecenia i po zobaczeniu ich produkcji. W innym przypadku to nie ma sensu. Tak wybraliśmy MDM Foto. Zrobili naszym znajomym film na który patrzy się z przyjemnością i który co trochę sobie przypominamy. Tak więc radzę iść dokładnie tym samym schematem ;-)

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Corin biustonosz virginia
Sklep-Biustonosze.pl
Cena:
189 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Naturalna witamina C
Wysoka przyswajalność, wzbogacona o bioflawonoidy
Cena:
119 zł
Fajny smartfon, jaki model?
Moja koleżanka ostatnio kupiła telefon Xioami MiA1 i ma dwa aparaty z tyłu i robi świetne zdjęcia. Aż w szoku byłam. W tym komórkomacie pokazuje, że model jest dostępny w premium mobile w abonamencie, ale chyba opłaca się lepiej kupić go osobno.
Dojrzałość emocjonalna a związki…
A może nie trzeba tak analizować uczuć, tylko poddać się pięknu chwili i dać się porwać uczuciu, nawet jeśli potrwa ono krótko? Ale wtedy i tak zostaną miłe wspomnienia:)
Firma
> Kalinka01 napisał/a:> Siostra miała jakiś problem z płcią? Piszesz: "Moja siostra miała wypadek drogowy, po którym trafił do szpitala i niestety zmarł."A może siostra miała wypadek, ale do szpitala dziwnym zbiegiem okoliczności trafił ktoś inny i zmarł...? Prosimy o wyjaśnienia:)
Firma
To co to za ubezpieczyciel? Przecież w umowie na pewno jest napisane, za co wypłaca odszkodowanie, więc jeśli nie ma wątpliwości że to nie było samobójstwo, to po co od razu płacić prawnikowi? Tu każdy rzecznik praw konsumentów może w tej sprawie doradzić.
facebook