Jak wybrać dobrego kamerzystę na wesele?

3 lutego 2011, dodał: Redakcja

Film z ślubu i wesela to pamiątka do której powracamy wyjątkowo często. Nic tak nie oddaje atmosfery tego wyjątkowego dnia jak dobrze zrealizowany film. Warto więc aby to wydarzenie rejestrował kamerzysta z najwyższej półki.

W dobie współczesnej technologii cyfrowej za kamerę chwyta wielu ludzi, którzy w sposób (teoretycznie łatwy) chcą „dorobić parę złotych do wypłaty”. Lepiej wystrzegać się tego typu fachowców, bo efekt ich działań może być mizerny, a my będziemy żałować, że poskąpiliśmy pieniędzy na angaż wysokiej klasy specjalisty. Filmowanie ślubne, to wbrew pozorom, nie taki łatwy kawałek chleba.

Czasami o usługach dobrego filmowca dowiadujemy się od rodziny bądź znajomych. Częściej jednak szukamy w ogłoszeniach. Na początku selekcji warto sprawdzić jakim sprzętem dysponuje kamerzysta. Hasło kamera cyfrowa nie rzuca już nikogo na kolana. Równie ważne co kamera są też elementy oświetleniowe i odpowiedni sprzęt do obróbki nagranego materiału. Znakomity efekt można uzyskać poprzez rejestrowanie wesela i ślubu z dwóch perspektyw, tzn. za pomocą dwóch lub więcej kamer. Zabieg taki zwiększa koszty, ale jakościowo film zyskuje, poprzez wielość ujęć i lepszy dźwięk. Ponadto cenionemu kamerzyście nie przystoi mieć w czasie wykonywania zlecenia tylko jedną kamerę, bo zawsze jedna z nich może ulec awarii, a wtedy rezerwowe urządzenie jest niezbędne.

Kolejnym etapem selekcji powinno być spotkanie z fachowcem w jego miejscu pracy. W czasie takiego spotkania można zgłosić swoje uwagi co do filmu i przekazać kilka swoich koncepcji scenariusza, o ile takie zrodziły się w naszej głowie. Warto również poprosić o wyświetlenie przykładowego filmu, aby poznać warsztat fachowca. Możemy też podpowiedzieć jakiego rodzaju muzyki oczekujemy w ścieżce dźwiękowej. Jeżeli zdecydujemy się na sesję plenerową to także warto wspólnie zgłębić ten temat. Gdy chcemy aby na filmie znalazły się zdjęcia (bądź krótkie filmiki) z lat dzieciństwa czy narzeczeństwa, to powinniśmy je przynieść filmowcowi wcześniej, by mógł je sprawnie wpleść w realizowany materiał.

Wideofilmowanie to również usługa, która wymaga umiejętności montażu zarejestrowanego materiału. Każdy film z tego wydarzenia powinien zawierać: błogosławieństwo, przyjazd młodych do kościoła, ceremonię ślubu, pierwszy toast, pierwszy taniec, oczepiny i nienużące fragmenty zabawy. W czasie montażu kamerzysta sam decyduje jakie fragmenty usunąć. Niedopuszczalne są dłużyzny i ujmowanie scen kompromitujących któregoś z biesiadników. Dobrze zmontowany film powinien być wartki i trwać około 1 godziny. Jeśli chcemy sobie zachować na pamiątkę surowy materiał, to też nie stanowi to problemu. Trzeba się wtedy jednak liczyć z dodatkową choć niewielką dopłatą.

Na zmontowany film możemy czekać do kilku tygodni. Warto wcześniej upewnić się czy nasz kamerzysta zapewni zastępstwo w razie jakiegoś nieszczęśliwego splotu okoliczności. Zapytajmy też filmowca, do której będzie rejestrował weselne pląsy. Często zdarza się, że kamerzysta kończy swoją pracę tuż po oczepinach, tracąc tym samym ciekawe wydarzenia toczące się później.

Paweł Hetnał

Zobacz również:

  1. Sesja u fotografa czy w plenerze?
  2. Wódka na weselu czy nie?
  3. Ślub i wesele: dyskusja na forum
  4. Najdroższe śluby świata


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Jak wybrać dobrego kamerzystę na wesele?

  1. avatar beeni pisze:

    Zgadzam się z całym artykułem. Dlatego właśnie nie rozumiem totalnie osób, które twierdzą, że kamerzysta na weselu to zły pomysł itp. – moim zdaniem wtedy mają coś do ukrycia :) Teraz liczy się innowacja i pomysłowe podejście do tematu dlatego my wybraliśmy firmę videmirków. Super ekipa, która rzuca pomysłami na prawo i lewo zarówno w trakcie wesela jak i sesji zdjęciowej. Bardzo nam się podobało, że cały materiał dostaliśmy na takim specyficznym pendrive http://videomirkow.pl/pendrive-z-nadrukiem/

  2. avatar mizon pisze:

    Tylko z polecenia i po zobaczeniu ich produkcji. W innym przypadku to nie ma sensu. Tak wybraliśmy MDM Foto. Zrobili naszym znajomym film na który patrzy się z przyjemnością i który co trochę sobie przypominamy. Tak więc radzę iść dokładnie tym samym schematem ;-)

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
Technologia żywej wody "Living Water Technology"
Cena:
390 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

łupież i łuszczyca
Odpowiednia częstość + odpowiednia pielęgnacja + odpowiednie kosmetyki = sprzet-fryzjerski.pl/blog/prawidlowa-pielegnacja-wlosow-lupiezem.html Wiadomo -...
Fryzjerki w bikini
Szowinizm pełną gębą! A już myślałam, że wyrośliśmy z tego raczkującego kapitalizmu, który...
Wszy u fryzjera
Nie no, chyba żart! Dla mnie to tam wszystko na tyle często myte...
Sklepy z tańszymi świecami zapachow…
Polecam Yooka, są doskonałe jakościowo!