Film z ślubu i wesela to pamiątka do której powracamy wyjątkowo często. Nic tak nie oddaje atmosfery tego wyjątkowego dnia jak dobrze zrealizowany film. Warto więc aby to wydarzenie rejestrował kamerzysta z najwyższej półki.
W dobie współczesnej technologii cyfrowej za kamerę chwyta wielu ludzi, którzy w sposób (teoretycznie łatwy) chcą „dorobić parę złotych do wypłaty”. Lepiej wystrzegać się tego typu fachowców, bo efekt ich działań może być mizerny, a my będziemy żałować, że poskąpiliśmy pieniędzy na angaż wysokiej klasy specjalisty. Filmowanie ślubne, to wbrew pozorom, nie taki łatwy kawałek chleba.
Czasami o usługach dobrego filmowca dowiadujemy się od rodziny bądź znajomych. Częściej jednak szukamy w ogłoszeniach. Na początku selekcji warto sprawdzić jakim sprzętem dysponuje kamerzysta. Hasło kamera cyfrowa nie rzuca już nikogo na kolana. Równie ważne co kamera są też elementy oświetleniowe i odpowiedni sprzęt do obróbki nagranego materiału. Znakomity efekt można uzyskać poprzez rejestrowanie wesela i ślubu z dwóch perspektyw, tzn. za pomocą dwóch lub więcej kamer. Zabieg taki zwiększa koszty, ale jakościowo film zyskuje, poprzez wielość ujęć i lepszy dźwięk. Ponadto cenionemu kamerzyście nie przystoi mieć w czasie wykonywania zlecenia tylko jedną kamerę, bo zawsze jedna z nich może ulec awarii, a wtedy rezerwowe urządzenie jest niezbędne.
Kolejnym etapem selekcji powinno być spotkanie z fachowcem w jego miejscu pracy. W czasie takiego spotkania można zgłosić swoje uwagi co do filmu i przekazać kilka swoich koncepcji scenariusza, o ile takie zrodziły się w naszej głowie. Warto również poprosić o wyświetlenie przykładowego filmu, aby poznać warsztat fachowca. Możemy też podpowiedzieć jakiego rodzaju muzyki oczekujemy w ścieżce dźwiękowej. Jeżeli zdecydujemy się na sesję plenerową to także warto wspólnie zgłębić ten temat. Gdy chcemy aby na filmie znalazły się zdjęcia (bądź krótkie filmiki) z lat dzieciństwa czy narzeczeństwa, to powinniśmy je przynieść filmowcowi wcześniej, by mógł je sprawnie wpleść w realizowany materiał.
Wideofilmowanie to również usługa, która wymaga umiejętności montażu zarejestrowanego materiału. Każdy film z tego wydarzenia powinien zawierać: błogosławieństwo, przyjazd młodych do kościoła, ceremonię ślubu, pierwszy toast, pierwszy taniec, oczepiny i nienużące fragmenty zabawy. W czasie montażu kamerzysta sam decyduje jakie fragmenty usunąć. Niedopuszczalne są dłużyzny i ujmowanie scen kompromitujących któregoś z biesiadników. Dobrze zmontowany film powinien być wartki i trwać około 1 godziny. Jeśli chcemy sobie zachować na pamiątkę surowy materiał, to też nie stanowi to problemu. Trzeba się wtedy jednak liczyć z dodatkową choć niewielką dopłatą.
Na zmontowany film możemy czekać do kilku tygodni. Warto wcześniej upewnić się czy nasz kamerzysta zapewni zastępstwo w razie jakiegoś nieszczęśliwego splotu okoliczności. Zapytajmy też filmowca, do której będzie rejestrował weselne pląsy. Często zdarza się, że kamerzysta kończy swoją pracę tuż po oczepinach, tracąc tym samym ciekawe wydarzenia toczące się później.
Paweł Hetnał