Jak wspomóc pracę mózgu? Silny umysł a dieta i nie tylko
W kontekście diety wiele mówi się o pięknej sylwetce, zdrowej cerze, ograniczeniu występowania różnych chorób. Warto jednak zdawać sobie również sprawę, że zbilansowana dieta to szansa na lepszą koncentrację, skupienie i efektywną pracę umysłu.
Jak zadbać o silny umysł?
W okresach wzmożonej aktywności umysłowej, czasie matury, sesji, wieńczenia ważnych projektów zawodowych wiele osób sięga po różnego rodzaju „wspomagacze”. Niestety ich działanie nie jest z reguły dobre dla całego organizmu, a samo wsparcie aktywności intelektualnej jest krótkotrwałe. Są jednak sposoby, które pozwalają w bezpieczny sposób wesprzeć pracę mózgu i zadbać o odpowiedni poziom koncentracji, skupienia, efektywne uczenie się i zapamiętywanie. Z pomocą przychodzi tutaj między innymi aromaterapia. Wiele mówi się o olejkach o działaniu uspokajającym, relaksującym, natomiast istnieją też takie, które pomagają w koncentracji, skupieniu i bardziej wydajnej pracy. Na przykład olejek rozmarynowy oprócz działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego i antybakteryjnego, wykazuje działanie wspomagające pamięć krótkotrwałą i długotrwałą nawet o 70%. Wspiera także organizm w szybkiej regeneracji, doskonale więc sprawdza się, gdy czujesz, że opadasz z sił. Jest bezpieczny, działa natychmiastowo, natomiast nie można go stosować zbyt często, ponieważ organizm się do niego przyzwyczaja. Dodatkowo jest to silny antyoksydant, więc chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem się.
Dieta dla mózgu
Liczne badania potwierdzają, że to, co jesz, ma ogromny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i kondycję umysłową. Mózg, podobnie jak mięśnie, potrzebuje odpowiedniej ilości energii. Bez niej nie jest w stanie sprawnie funkcjonować. Kluczem do efektywnie funkcjonującego mózgu jest więc odpowiednio zbilansowana dieta, w której znajdą się produkty wspomagające koncentrację i przebieg procesów myślowych. Należą do nich m.in. :
- tłuszcze nienasycone – źródło glicerolu i kwasów tłuszczowych (omega-3 i omega-6); dieta bogata w nie wspomaga produkcję acetylocholiny – neuroprzekaźnika pełniącego ważną ważną rolę w uczeniu się. Warto więc jeść: orzechy włoskie, brazylijskie, pistacje, awokado, kiwi, łososia, śledzie.
- naturalne antyoksydanty (przeciwutleniacze) – przede wszystkim witaminy C, E, A, flawonoidy i karotenoidy, które chronią przed szkodliwymi dla pracy mózgu wolnymi rodnikami. Najwięcej antyoksydantów mają: pomidory, buraki, borówki amerykańskie, maliny żurawina, granaty.
- witaminy z grupy B – które bezpośrednio wpływają na sprawność centralnego układu nerwowego, ich niedobory mogą przyczyniać się do zaburzeń pamięci, koncentracji, zmęczenia. Największe ilości witamin z grupy B znajdują się w mięsie (wieprzowina, dziczyzna), grochu, fasoli, orzechach, łososiu, pstrągu, makreli, jajach, jogurcie, brokułach, ciemnym ryżu, pełnoziarnistym chlebie.
- lecytyna – ta mieszanina fosfolipidów to budulec tkanek mózgu, im jest jej więcej w organizmie, tym lepsza jest pamięć i koncentracja. Znajdziesz ją: w żółtkach kurzych, ziarnach słonecznika, nasionach lnu, orzeszkach ziemnych czy rybach morskich.
- magnez – uczestniczy w przekazywaniu sygnałów w układzie nerwowym, jego niedobory prowadzą do dekoncentracji i poczucia zagubienia. Znajdziesz go w: kakao, gorzkiej czekoladzie, migdałach, ciecierzycy, szpinaku, awokado, rybach.