Czy warto jeździć konno? Poznaj zalety jazdy konnej! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czy warto jeździć konno? Poznaj zalety jazdy konnej!

25 lutego 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Obecnie można uprawiać naprawdę różnego rodzaju sporty, ale jednym z ciekawszych i zdecydowanie wartym uwagi jest jazda konna. Dla osób, które jeżdżą konno zalety tego sportu są jasne, ale wciąż wiele osób ma na ten temat raczej niewielką wiedzę. Zatem dlaczego warto jeździć konno?

jazda na koniu

Obecnie można uprawiać naprawdę różnego rodzaju sporty, ale jednym z ciekawszych i zdecydowanie wartym uwagi jest jazda konna. Dla osób, które jeżdżą konno zalety tego sportu są jasne, ale wciąż wiele osób ma na ten temat raczej niewielką wiedzę. Zatem dlaczego warto jeździć konno?

Przede wszystkim jest to doskonała zabawa, zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Wiele osób chętnie spędza czas w stajni, pomagając w opiece nad końmi czy po prostu je obserwując. W ten sposób można poznać nowe, ciekawe osoby o podobnych zainteresowaniach. Tworzą się znajomości i przyjaźnie, niekiedy na długie lata. W szkółkach jeździeckich często organizowane są zabawy, eventy integracyjne. To okazja, aby spędzić ze sobą czas, dobrze się bawić i zrelaksować.

Jazda konno jest  z pewnością sportem, który pozwala dowiedzieć się czegoś nowego i sprzyja pokonywaniu swoich barier. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Każdy zaczyna od chodu, a kończy ewentualnie na profesjonalnych treningach skoków lub ujeżdżania. Szkolenia trwają cały czas, bo każdy koń jest inny i wymaga innego podejścia. Tym samym jeździec nigdy nie może osiąść na laurach. Człowiek cały czas musi się rozwijać, uczy się wytrwałości i tego, że nie należy się nigdy poddawać. Tylko w ten sposób można osiągnąć założony cel. Takie cechy zdecydowanie przydają się w życiu, bo nie wszystko przychodzi z łatwością. Na wiele rzeczy trzeba ciężko zapracować. Konie naprawdę bardzo pozytywnie wpływają na charakter. Uczą opiekuńczości, regularności, odpowiedzialności za inne stworzenie czy dążenia do celu. Nic więc dziwnego w tym, że wielu jeźdźców z czasem zaczyna udzielać się  w fundacjach, które zajmują się ratowaniem zwierząt.

Nie można zapominać o tym, że towarzystwo koni nie pozostaje bez wpływu na ogólne samopoczucie człowieka. Jazda konna jest przyjemna. To świetna zabawa, ale na tym nie koniec. Specjaliści zalecają jazdę konno w szczególności osobom, które zmagają się z różnego rodzaju zabrudzeniami emocjonalnymi czy są niedostosowane społecznie. Jazda na koniu uspokaja, relaksuje i odpręża. Człowiek uczy się siebie i swojego ciała. Warto tutaj wspomnieć także o hipoterapii, a więc rehabilitacji psychoruchowej wykorzystującej konie. Sprawdza się ona np. w przypadku dziecięcego porażenia mózgowego, opóźnień rozwojowych. wad podstawy, cukrzycy itd.

Na końcu, jazda konno często jest początkiem niezwykłej przyjaźni między człowiekiem, a koniem. Osoby, które stoją z boku mogą tego nie rozumieć, ale zwierzę potrafi być naprawdę najlepszym przyjacielem. Konie są w stanie ze swoimi opiekunami wytworzyć wyjątkową więź. Chce się spędzać z nimi czas, nie tylko w czasie samej jazdy konnej.

Jazda konna to świetny sport i pasja, niekiedy aż do końca życia. Każda aktywność fizyczna jest warta pochwały, ale nie bez powodu często wspomina się o jeździectwie jako o sporcie bardzo szlachetnym, wręcz arystokratycznym. Jazda konno ma z pewnością sporo zalet i jak najbardziej warto się w nią zagłębić i poznać ją bliżej.

Artykuł stworzony przy współpracy ze sklepem jeździeckim www.wsiodle24.pl

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak podlewać kwiaty w domu?
Też tak robię. Zdarza mi się niestety niektóre przelać, jeśli się zapomnę...
Dom w stodole?
Bardzo mi się podobają takie odnowione budynki, zwłaszcza jeśli został zachowany dawny styl. Uwielbiam...
Na czym dobrze wyglądają kwiatowe m…
Bardzo podobają mi się kwiatowe motywy na obrusach. No i na zastawie stołowej,...
Najpopularniejsi autorzy ostatnich …
Zachwycił mnie Michał Śmielak. Jego znakomite thrillery pochłaniam z wypiekami na twarzy.