Choć poci się każdy z nas, u niektórych osób gruczoły potowe produkują jego nadmierną ilość. Prowadzi to do pojawienia się nieprzyjemnych objawów i uczucia dyskomfortu. Często jest również przyczyną utrudnień związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Zobacz, jak skutecznie walczyć z nadmierną potliwością.
Jak rozpoznać nadmierną potliwość?
Nadmierna potliwość może dotyczyć całego ciała lub tylko jego określonej części. Najwięcej gruczołów potowych znajduje się pod pachami, na dłoniach, na podeszwach stóp i w pachwinach. To właśnie tam można zaobserwować wzmożone wydzielanie potu. Uważa się, że z problemem tym zmaga się nawet 3% społeczeństwa. Jego skutki są bardzo poważne. Nadmierna potliwość może prowadzić do izolacji społecznej, wykluczenia społecznego, spadku samooceny, pogorszenia nastroju.
Przyczyny nadmiernej potliwości mogą być różne. Najczęściej wymienia się:
- menopauzę lub andropauzę,
- zaburzenia gospodarki hormonalnej,
- choroby przewlekłe (np. cukrzycę),
- otyłość,
- zaburzenia ze strony układu autonomicznego,
- stosowanie używek.
Nadmierną potliwość można rozpoznać po dużej ilości potu, który pojawia się w sytuacjach normalnej aktywności (czyli nie podczas intensywnego wysiłku fizycznego lub treningu sportowego). Jest go na tyle dużo, że powoduje pojawianie się plam na ubraniach. Przesiąka też nim tkanina, z której wykonane są buty. Często towarzyszy mu nieprzyjemny zapach i uczucie dyskomfortu. Nadmierna potliwość może przyczyniać się do powstawania różnego rodzaju zmian skórnych.
Skuteczne sposoby na nadmierną potliwość
Osoby, które cierpią na nadmierną potliwość, powinny zaopatrzyć się w dobrej jakości antyperspirant. Warto zrezygnować z produktu drogeryjnego na rzecz kosmetyku aptecznego. Tego typu preparaty mają składniki lecznicze, które nie uczulają i nie przyczyniają się do pogorszenia dolegliwości. Apteka internetowa Aptelia ma w ofercie szeroki wybór antyperspirantów.
Na nadmierną potliwość mogą pomóc również zioła. W tym celu dobrze sprawdzają się:
- rozmaryn,
- tymianek,
- szałwia,
- melisa
- skrzyp polny,
- pokrzywa.
Przygotowane z nich napary należy pić 1–2 razy dziennie. Warto wybierać ponadto kosmetyki do pielęgnacji, które zawierają ich wyciągi.
Profesjonalne leczenie nadmiernej potliwości
Nadmierną potliwość można leczyć przy pomocy profesjonalnych zabiegów. W niektórych przypadkach jest to jedyny sposób, aby pozbyć się przykrej dolegliwości. Dostępne metody to:
- laseroterapia (usunięcie gruczołów potowych przy pomocy ciepła),
- iniekcja z botuliny (czasowe porażenie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe),
- terapia przy pomocy energii elektromagnetycznej.
Warto pamiętać, że zabiegi te należy wykonać tylko w sprawdzonych gabinetach. Zaleca się, aby przeprowadził je lekarz. Muszą być poprzedzone zebraniem dokładnego wywiadu chorobowego i wyeliminowaniem przeciwwskazań. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko powstania powikłań lub braku efektu. Zabiegi na nadmierną potliwość mają różną skuteczność. Niektóre z nich należy co jakiś czas powtarzać.