Jak uzyskać e-receptę przy zapaleniu cewki moczowej?
Zapalenie cewki moczowej jest schorzeniem, które stosunkowo często występuje wśród polskiej populacji. Nie można zaprzeczyć, że dolegliwość jest niezmiernie nieprzyjemna, gdyż wymusza długie i bolesne wizyty w toalecie. Dla wielu z nas może być to powód do wstydu, niemniej jednak nie należy tego traktować jako temat tabu, a tym bardziej lekceważyć. Istnieje komfortowe rozwiązanie tej sytuacji, którym jest e-recepta wydawana drogą internetową. Jak taki dokument uzyskać? Odpowiadamy.
Zapalenie cewki moczowej – przyczyny, objawy i rodzaje
Zapalenie cewki moczowej to stan zapalny jej błony śluzowej wywołany przez zakażenie różnymi drobnoustrojami. Najczęstszą drogą zakażenia jest stosunek, jednakże zapalenie może pojawić się również na skutek nieprawidłowego cewnikowania, umieszczania ciał obcych do tej sfery oraz powikłań związanych z zakażeniem układu moczowego. Zapalenia cewki moczowej objawia się m.in.:
- wyciekiem treści śluzowo-ropnej lub ropnej,
- świądem zewnętrznego ujścia cewki,
- bólem, pieczeniem lub szczypaniem cewki podczas oddawania moczu,
- upławami i radziej zaburzeniami miesiączkowania,
- bólami brzucha w dolnej okolicy.
Ryzyko wystąpienia poszczególnych symptomów uwarunkowane jest płcią pacjenta. Zakażenie bowiem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ponadto na ich pojawienie się ma wpływ rodzaj choroby, którą dzielimy na:
- Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej – winowajcą najczęściej są bakterie Chlamydia trachomatis, jednakże przyczyną mogą być inne drobnoustroje, takie jak m.in. Ureaplasma urealyticum, rzęsistek pochwowy i wirus opryszczki zwykłej.
- Rzeżączkowate zapalenie cewki moczowej – powiązane jest bezpośrednio z chorobą weneryczną, a mianowicie rzeżączką, za którą odpowiedzialne są bakterie Gram-ujemne dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoea).
Zapalenie cewki moczowej – postępowanie
Zespół objawów towarzyszących zapaleniu cewki moczowej jest na tyle charakterystyczny, że zazwyczaj do trafnej diagnostyki wystarczy dokładny wywiad lekarski. Patologia jest wyróżniana jako choroba weneryczna, dlatego też taka rozmowa opiera się na analizie wcześniej odbytych kontaktów intymnych. Lekarz może zlecić także badania laboratoryjne moczu, które pomogą w rozpoznaniu, jakie bakterie wywołany zakażenie. Takie postępowanie jest szczególnie zalecane osobom, które cierpią nie tylko na zapalenie cewki moczowej, ale i innych ognisk układu moczowego.
Zapalenie cewki moczowej – leki na receptę
Terapia schorzenia jest nieinwazyjna, ponieważ polega na farmakoterapii. Najczęściej przepisywane są medykamenty przeciwdrobnoustrojowe, a przede wszystkim antybiotyki, które mają silne działanie bakteriostatyczne, dzięki czemu skutecznie zabijają bakterie skolonizowane w układzie moczowym. Substancje, które można znaleźć w takich wyrobach medycznych to:
- trimethoprimum,
- furazidinum (inaczej furagina),
- sulfametoksazol.
Leki zawierające wyżej wymienione związki dostępne są w dwóch formach – tabletek oraz zawiesiny doustnej. Zawiesina stosowana jest zazwyczaj jednorazowo, gdyż substancja aktywna trafia do pęcherza, hamując bezpośrednio aktywność bakterii. Warto wiedzieć, że w wyjątkowych sytuacjach specjalista może przepisać nam lek na nietrzymanie moczu na receptę. Zdarza się bowiem, że zapalenie cewki moczowej zwiastuje się tym objawem, aczkolwiek rzadko kiedy ma to miejsce, ponieważ taki problem dotyczy głównie zapalenia pęcherza.
W jaki sposób szybko dostać leki na receptę?
Zapalenie cewki moczowej utrudnia normalne funkcjonowanie, gdyż powoduje, że odczuwamy nie tylko dyskomfort, ale i piekący ból. Aby móc cieszyć się różnymi aktywnościami w ciągu dnia, niezbędna jest konsultacja lekarska, która zaowocuje wydaniem recepty. Nie można jednak zaprzeczyć, że odczuwając symptomy zakażenia, wyjście z domu może okazać się nie lada wyzwaniem. Tutaj z pomocą przychodzą e-recepty, które można dostać za pośrednictwem stron internetowych. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ taki dokument wystawiany jest z każdego miejsca w Polsce. Wielu pacjentów korzysta aktualnie z tej opcji, nie musząc tym samym martwić się o długi czas oczekiwania oraz niepotrzebny stres i nerwy.
FAQ:
- Co wywołuje zapalenie cewki moczowej?
Infekcja spowodowana jest bakteriami Gram-ujemnymi dwoinki rzeżączki lub innymi patogenami, takimi jak np. Chlamydia trachomatis. Zapalenie cewki moczowej zaliczane jest do chorób wenerycznych, gdyż w większości przypadków do zakażenia dochodzi poprzez stosunek intymny.
- Jak przebiega diagnostyka zapalenia cewki moczowej?
Rozpoznanie choroby bazuje zazwyczaj tylko i wyłącznie na podstawowym badaniu i wywiadzie lekarskim. Spowodowane jest to tym, iż zapalenie cewki moczowej daje bardzo charakterystyczne objawy, które trudno pomylić z innym schorzeniem. W niektórych przypadkach specjalista może skierować nas na posiew i ogólne badanie moczu.
- Czy każda apteka przyjmuje e-receptę?
Recepta elektroniczna jest oficjalnym zaświadczeniem wydawanym przez wykwalifikowanego lekarza, dlatego też każdy farmaceuta ma obowiązek ją zrealizować.
Partnerem artykułu jest pomoc-lekarska.pl