Wakacje, lato, ciepłe wieczory – idealny czas na spędzanie czasu w ogrodzie lub organizowanie przyjęć. Jeżeli macie werandę, to będzie doskonałe miejsce. Zobaczcie jak ją urządzić i sprawić, że będzie funkcjonalna i przytulna.
Co nieco o werandzie
Największa zaletą werandy jest możliwość spędzania w niej czasu nie tylko w lecie, ale również i wiosną czy jesienią. Chroni również przed deszczem, wiatrem czy chłodem. Składa się z drewna, kamienia lub szkła i przylega najczęściej do wejścia. Dodatkowo posiada daszek lub może być całkowicie zabudowana. Niektórzy uważają, że weranda to wizytówka domu, ponieważ jest pierwszym pomieszczeniem mijanym przez gości. Jednak czasami umieszcza się ją przed ogrodem, z tyłu domu. Werandy to doskonały sposób na powiększenie powierzchni domu oraz zagospodarowanie pustego miejsca. Jedynym minusem werandy może być jej koszt (ok 5 tysięcy złotych za gotową konstrukcję bez montażu) oraz konieczność zapewnienia stabilnych fundamentów pod budowę.
Meble
Najważniejsze jest to, aby meble były wygodne, trwałe i dobrze komponowały się ze stylem werandy. Lepiej odstawcie na bok plastikowe zestawy, ponieważ ich wygląd nie wpasuje się w pomieszczenie. Do drewnianej werandy doskonale nadadzą się wiklinowe, z naturalnego drewna lub rattanowe przedmioty. Jeżeli wolicie metalowe meble, to koniecznie sprawdźcie czy otwarta strona werandy nie wychodzi na południową stronę. Niestety w takim wypadku metal będzie się za mocno nagrzewać i parzyć.
Producenci wyszli na przeciw oczekiwaniom klientów i zaprojektowali również tapicerowane meble zewnętrzne. Wykonane są z materiałów odpornych na słońce, wilgoć oraz niską temperaturę. Nie musicie ich chować więc na zimę. Dzięki temu, macie naprawdę mnóstwo możliwości zaaranżowania siedzisk na swojej werandzie. Weźcie pod uwagę ilość mieszkańców domu oraz liczbę gości, jaka zazwyczaj Was odwiedza. Jeżeli słyniecie z cudownych przyjęć, to warto zakupić sofę czy narożnik oraz duże fotele. Można również pokusić się o meble z palet, aby nadać charakteru werandzie. W ostatnich latach takie meble zyskały sporą popularność, ponieważ można je przemienić w naprawdę oryginalne przedmioty. Możecie je stworzyć od zera i udekorować po swojemu. Dodajcie kółka, aby móc je bez problemu przestawiać.
Podłoga
Przy wyborze podłogi musicie sprawdzić czy weranda będzie całkowicie zabudowana czy jedynie zadaszona. Ważny jest również materiał, z którego będzie wykonana konstrukcja. Drewniana weranda, aż się prosi o taką samą podłogę. Tutaj musicie zwrócić szczególną uwagę na gatunek drewna, ponieważ nieodpowiedni będzie się szybko niszczył. Konieczne jest również odpowiednie zabezpieczenie drewna.
Pamiętajcie, że weranda jest na zewnątrz i ma styczność z opadami i mrozami. Podłoga musi być odpowiednio wykończona. Zalecamy płytki tarasowe – ceramiczne i mrozoodporne. Mogą to być również deski, wylewka z kafelkami, ziemia bądź kostka brukowa. Jeżeli planujecie korzystać z werandy cały rok, to świetnym rozwiązaniem będzie instalacja ogrzewania podłogowego.
Oświetlenie
Oczywiście nie może zabraknąć oświetlenia. Nie tylko spełnia swoją funkcję, ale również nadaje niepowtarzalnego klimatu. Lampiony, lampy czy świece doskonale sprawdza się w tej roli. W sklepie znajdziecie lampy ogrodowe w przeróżnych kształtach. Jednak ostatnio bardzo modne są te geometryczne, metalowe i proste np. w postaci samej żarówki. Przy suficie świetnie wyglądają światełka ledowe, girlandy czy sznurkowe lampki. Oświetlenie, to nie tylko żarówki o różnym natężeniu – to także zabawa kolorami, kształtami i fakturami.
Kolejnym źródłem światła mogą być wiszące lampy. Idealnie nadają się nad stół lub w centralnej części werandy. Na rynku znajdziecie je w stylu industrialnym, miejskim, czy o finezyjnych kształtach i różnych kolorach. Istnieją również kinkiety, które również bez problemu dopasujecie do swoich potrzeb i upodobań. Umożliwiają ukierunkowanie światła, rozpraszania go lub skupienia na wybranym obiekcie. Ponadto niektóre modele posiadają czujnik ruchu, co jest bardzo pomocne wieczorami. Ostatnią propozycją są światła podłogowe. Doskonale wpisują się w styl nowoczesny, a efekt jest powalający ale i subtelny. Umieszcza się je na obwodzie werandy, co nadaje im praktyczności i skuteczności nawet przy odsłoniętej werandzie.
Dodatki
Na końcu pozostała już tylko przyjemność – dodatki. Nadają całości ciepłego klimatu, charakteru i blasku. Zastanówcie się w jakim stylu marzy Wam się aranżacja, aby trzymać się jednego klimatu. Zacznijcie od zasłon, ponieważ przydadzą się w słoneczne dni. Nie może również zabraknąć stylowych i miękkich poduszek, koców, dywanów. Do kwiatów dobrze wyglądają donice o geometrycznych formach, ceramiczne lub białe. Zieleń to bardzo ważny element, zbliża do natury i sprawia, że pomieszczenie staje się przytulniejsze. Polecam kwiaty odstraszające owady: komarzyca, lawenda, kocimiętka, pelargonia czy ziołami jak tymianek, czy mięta. Jeżeli chodzi o pozostałe gatunki roślin, to miejcie na uwadze panujące warunki atmosferyczne na werandzie. Jeżeli starczy Wam funduszy, dodajcie palenisko gazowe lub żeliwny grill. Ciekawym elementem są wiszące dzwonki, łapacze snów czy figurki. Oryginalnym dodatkiem może być barek dopasowany kolorystycznie. Całości dopełni kącik czytelniczy lub po prostu miejsce na relaks. Może być to wiszący lub bujany fotel, albo uszak oraz stolik kawowy.
Style
Betonowy – Połączenie nowoczesności, industrialnego wnętrza i betonu. Podłogę wyłóżcie płytkami wykonanymi z dekoracyjnego betonu. Do tego dodajcie przeszklenia oraz ledowe oświetlenie. Beton jest praktyczny, nie wymaga zabezpieczających powłok, nie robią się smugi i przebarwienia. Dodatki wybierajcie w kolorach szarości, czerwieni i żółci.
Rustykalny – powrót do natury i przeszłości, kojarzy się z wsią i drewnem. Zawiera elementy stylizowane na starą epokę np. przetarcia. Zaliczają się do tego stylu ozdobne deski, drewniane meble, masywne komody, kwiaty, surowa cegła, firany. Dominują kolory ciepłe oraz jasne, ewentualnie z ludowymi motywami.
Azjatycki – minimalistyczny styl przypominający klimat Azji. Zawiera drewno, bambus, kolory ziemi, czerwień i czerń. Do tego dochodzi klimatyczne oświetlenie o barwie pomarańczowej, rośliny, miedziane donice i drzewka bonsai.
Elegancki – klasyczny styl, jasne kolory, skórzane meble, kremowe obicia, lustra, sofa, fotele, wiszące lampy.
Egzotyczny – przypomina Daleki Wschód, znajdziecie w tym stylu egzotyczne meble w postaci ażurowych kanap, poduszki, kolorowe pledy i oczywiście kwiaty.
zobacz również:
Jak wykorzystać lampiony w aranżacji tarasu?
Indonezyjski styl na tarasie – Monnarita
Pomysł na letni balkon lub taras, aranżacje zabudowanego balkonu
Oryginalne pomysły na udekorowanie balkonu i tarasu |