Urządzanie pokoju dla najmłodszych to wyzwanie. Jednak jeszcze większym jest urządzenie pokoju dla dziecka w wieku szkolnym. Musi on służyć już nie tylko do zabawy, ale i nauki. Przed udaniem się na zakupy, warto więc sprawdzić, co należy wybrać, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo oraz komfortowe warunki do nauki i zabawy.
Pierwszym meblem, który pojawia się w pokoju niemowlaka jest łóżeczko. Małe dziecko spędza w nim dużo czasu, więc warto dłużej zastanowić się na wyborem odpowiedniego modelu. Rodzice powinni zwracać uwagę na rozmieszczenie szczebelków – najlepiej jeśli są oddalone od siebie o nie więcej niż 5-6 cm. Taka odległość umożliwia dziecku wygodne podtrzymywanie się, gdy już zacznie wstawać, a przy okazji nie pozwala na wsadzenie głowy między szczebelki. – Dobrym rozwiązaniem jest łóżeczko z opuszczanym bokiem lub regulowaną wysokością poziomu materaca. Najczęściej oferowane są łóżeczka o trzech poziomach regulacji dna. To zapewnia rodzicom komfort rodzicom, ponieważ nie muszą mocno schylać się do niemowlaka. – mówi Piotr Pacałowski, ekspert odpowiedzialny za aranżacje sklepów w Agata Meble.
Oprócz łóżeczka, ważnym elementem wyposażenia kącika dla malucha jest przewijak. Większość młodych rodziców używa go co najmniej przez pół roku. – Zadbajmy o właściwą wysokość i dyskretne, ciepłe oświetlenie tego miejsca. W ten sposób oszczędzamy własny kręgosłup i nie oślepiamy przebudzonego w nocy dziecka – wyjaśnia Piotr Pacałowski. – Jeśli zaś chodzi o materiały z których są wykonane meble, to najlepsze jest lite niemalowane drewno, a jeżeli jest malowane to wyłącznie farbami ekologicznymi – dodaje ekspert Agata Meble.
W pokoju niemowlaka w zasadzie nie potrzeba wielu mebli. Warto jednak, by rzeczy dla dziecka były w jednym miejscu np. w oddzielnej komodzie lub niewielkiej szafie. Z czasem gdy dziecko będzie starsze przyda się pusta przestrzeń na podłodze, dlatego kluczowa jest jej funkcjonalność. Dobrze jeżeli w pokoju znajdzie się także miejsce na wygodny fotel dla rodzica. Takie rozwiązanie z pewnością docenią karmiące matki, ale fotel można również wykorzystać podczas usypiania dziecka, czytania bajek, czy po prostu odpoczywania.
W momencie, gdy dziecko zaczyna chodzić, należy koniecznie zabezpieczyć meble. W pokoju malucha nie może być mebli z szufladami, które nie mają blokad oraz niestabilnych szaf i komód, gdyż dziecko będzie próbowało je otwierać, a to może być dla niego niebezpieczne.
Pokój dla dziecka w wieku szkolnym
Pokój dla dzieci w wieku przedszkolnym i wyżej to już nie lada wyzwanie. Powinno się w nim znaleźć miejsce do nauki oraz przestrzeń do odpoczynku i zabawy. Już od najmłodszych lat, należy dbać o to, by miejsce, gdzie dziecko siedzi rysując, pisząc i czytając było ergonomiczne. Najlepsze jest biurko z szerokim blatem, min. 120 cm, oraz krzesło z wygodnym oparciem, podłokietnikiem i regulowaną wysokością. – Warto zainwestować w meble, które rosną razem z dzieckiem. Najlepiej od razu kupić takie o szerokim zakresie regulacji. – mówi Piotr Pacałowski. W pokoju dziecka w wieku szkolnym powinny się również znaleźć szafki z półkami na książki i przybory szkolne. Jeżeli rodzice dysponują ograniczoną przestrzenią, można zainteresować się meblami wielofunkcyjnymi, np. pufami – można na nich siedzieć, ale też przechowywać w środku różne przedmioty. Pudła i kosze pomogą utrzymać porządek z zabawkami, a jednocześnie są łatwe do przesunięcia, gdy chcemy zaaranżować przestrzeń do gry lub zabawy.
Dzieci szybko rosną, dobrze więc kupić łóżko z kilkunastocentymetrowym zapasem lub takie, które rośnie razem z dzieckiem. – Dobór mebli do pokoju dziecka to indywidualna sprawa. Wszystko zależy od możliwości, jakie mają rodzice i ich gustu. Meble dla dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne i łatwe w montażu. Najlepsze są meble modułowe, ponieważ łatwo rozbudować taki zestaw, kiedy dziecko dorośnie – podsumuje Pacałowski.