Co robić, gdy dziecko nie chce jeść? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść?

6 sierpnia 2014, dodał: Natalia Wiszniewska
Artykuł zewnętrzny

To w dużej mierze od nas, rodziców zależy, czy nasze dziecko w przyszłości będzie niejadkiem.

Jak to jest, że jedne dzieci chętnie zjadają niemal wszystko, co im się poda, a inne nie chcą dać się namówić nawet na jeden kęs? Powodów może być wiele, ale dość często bunt przy stole jest konsekwencją specyficznego zachowania rodziców wobec dziecka. Niezwykle ważne jest, w jaki sposób wprowadzamy dziecku nowe pokarmy już od pierwszych miesięcy życia.

Dlaczego maluch chce jeść tylko rozdrobnione zupki? Być może zbyt późno lub zbyt gwałtownie wprowadziliśmy mu stały pokarm. Jeśli mama boi się, że dziecko się zakrztusi, to tym bardziej boi się maluch. Co prawda nie wie do końca, skąd ten niepokój u mamy, ale wyczuwa, że dotyczy on jedzenia. W konsekwencji dziecko może odmawiać zjadania grudkowatych pokarmów, bo zapamiętało tamto uczucie niepokoju u mamy. Zadbajmy o to, by czas posiłku przebiegał w pogodnej atmosferze. Możemy wykorzystać do karmienia wesołe sztućce dla dzieci, lub inne radosne naczynia, które umilą dziecku i rodzicom czas spędzony przy stole. Jedzenie to przecież przyjemność, a nie stresujące przeżycie.

 frog spoon1

frog spoon3

 

Twoje dziecko nie chce jeść warzyw i owoców? Nie wmuszaj mu jedzenia na siłę, bo zadziała to odwrotnie. Dziecko wręcz upewni się w tym, że nie lubi jakiegoś warzywa lub owocu, choć często nie pamięta nawet jego smaku. Spróbuj przekonać malucha sposobem: przyrządź pyszny owocowy mus lub koktajl z warzyw i podaj mu w formie napoju. Dołącz do niego wesołą słomkę, która swoim atrakcyjnym kształtem nastroi malucha pozytywnie i zachęci do spróbowania nowego smaku. Jest duża szansa, że dziecku posmakuje napój, jeśli nie powiemy mu, z czego jest zrobiony :)

 

worm slinkydrinks_lr2

 

 worm slinkydrinks_lr3

Jest niewiele dziedzin życia, na które małe dziecko ma wpływ. Z pewnością zalicza się do nich jedzenie. Choćby mamusia prosiła i blagała, to i tak ostateczna decyzja o tym, czy coś będzie zjedzone, należy do dziecka. Dzieci często wykorzystują tę swoją przewagę, by móc coś rodzicom zakomunikować. Sam smak jedzenia czy poczucie głodu nie ma wtedy większego znaczenia. Dziecko nie chce jeść, bo ma w tym jakiś cel. Jak można sprawdzić, czy ten przypadek dotyczy akurat naszego dziecka? Po prostu odpuścić. Kiedy maluch zorientuje się, że mamusi już tak bardzo nie zależy, jest szansa że zainteresuje się tematem jedzenia. Warto wypróbować jedną z bardziej skutecznych metod: ułóż na talerzu kawałki ugotowanych lub zblanszowanych warzyw. Możesz użyć do tego kolorowego talerza, a warzywa ułożyć w jakiś ciekawy kształt. Postaw talerzyk na stole i wycofaj się. Kiedy dziecko zobaczy coś nowego, być może zainteresuje się i podejdzie do stołu. Zacznie zaprzyjaźniać się z jedzeniem: powącha, dotknie, posmakuje.. To są właśnie pierwsze kroki do sukcesu! Dziecko musi oswoić się z jedzeniem.

talerze_dinner_girl2

talerze_dinner_girl4

Na koniec jeszcze jedna ważna rada: nie mówmy przy dziecku do innych, że jest ono niejadkiem. Dajmy mu szansę :)

Widoczne na zdjęciach akcesoria kuchenne dla dzieci dostępne są w Sklepie internetowym Radosna Kuchnia.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...