Jak urządzić pokój dla dziecka – porady eksperta

6 sierpnia 2014, dodał: asan

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Urządzanie pokoju dla najmłodszych to wyzwanie. Jednak jeszcze większym jest urządzenie pokoju dla dziecka w wieku szkolnym. Musi on służyć już nie tylko do zabawy, ale i nauki. Przed udaniem się na zakupy, warto więc sprawdzić, co należy wybrać, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo oraz komfortowe warunki do nauki i zabawy.

Pierwszym meblem, który pojawia się w pokoju niemowlaka jest łóżeczko. Małe dziecko spędza w nim dużo czasu, więc warto dłużej zastanowić się na wyborem odpowiedniego modelu. Rodzice powinni zwracać uwagę na rozmieszczenie szczebelków – najlepiej jeśli są oddalone od siebie o nie więcej niż 5-6 cm. Taka odległość umożliwia dziecku wygodne podtrzymywanie się, gdy już zacznie wstawać, a przy okazji nie pozwala na wsadzenie głowy między szczebelki. – Dobrym rozwiązaniem jest łóżeczko z opuszczanym bokiem lub regulowaną wysokością poziomu materaca. Najczęściej oferowane są łóżeczka o trzech poziomach regulacji dna. To zapewnia  rodzicom komfort rodzicom, ponieważ nie muszą mocno schylać się do niemowlaka. – mówi Piotr Pacałowski, ekspert odpowiedzialny za aranżacje sklepów w Agata Meble.

Oprócz łóżeczka, ważnym elementem wyposażenia kącika dla malucha jest przewijak. Większość młodych rodziców używa go co najmniej przez pół roku. – Zadbajmy o właściwą wysokość i dyskretne, ciepłe oświetlenie tego miejsca. W ten sposób oszczędzamy własny kręgosłup i nie oślepiamy przebudzonego w nocy dziecka – wyjaśnia Piotr Pacałowski. – Jeśli zaś chodzi o materiały z których są wykonane meble, to najlepsze jest lite niemalowane drewno, a jeżeli jest malowane to wyłącznie farbami ekologicznymi – dodaje ekspert Agata Meble.

W pokoju niemowlaka w zasadzie nie potrzeba wielu  mebli. Warto jednak, by rzeczy dla dziecka były w jednym miejscu np. w oddzielnej komodzie lub niewielkiej szafie. Z czasem gdy dziecko będzie starsze przyda się pusta przestrzeń na podłodze, dlatego kluczowa jest jej funkcjonalność. Dobrze jeżeli w pokoju znajdzie się także miejsce na wygodny fotel dla rodzica. Takie rozwiązanie z pewnością docenią karmiące matki, ale fotel można również wykorzystać podczas usypiania dziecka, czytania bajek, czy po prostu odpoczywania.

W momencie, gdy dziecko zaczyna chodzić, należy koniecznie zabezpieczyć meble. W pokoju malucha nie może być mebli z szufladami, które nie mają blokad oraz niestabilnych szaf i komód, gdyż  dziecko będzie próbowało je otwierać, a to może być dla niego niebezpieczne.

Pokój dla dziecka w wieku szkolnym

Pokój dla dzieci w wieku przedszkolnym i wyżej to już nie lada wyzwanie. Powinno się w nim znaleźć miejsce do nauki oraz przestrzeń do odpoczynku i zabawy. Już od najmłodszych lat, należy dbać o to, by miejsce, gdzie dziecko siedzi rysując, pisząc i czytając było ergonomiczne. Najlepsze jest biurko z szerokim blatem, min. 120 cm, oraz krzesło z wygodnym oparciem, podłokietnikiem i regulowaną wysokością. – Warto zainwestować w meble, które rosną razem z dzieckiem. Najlepiej od razu kupić takie o szerokim zakresie regulacji. – mówi Piotr Pacałowski. W pokoju dziecka w wieku szkolnym powinny się również znaleźć szafki z półkami na książki i przybory szkolne. Jeżeli rodzice dysponują ograniczoną przestrzenią, można zainteresować się meblami wielofunkcyjnymi, np. pufami – można na nich siedzieć, ale też przechowywać w środku różne przedmioty. Pudła i kosze pomogą utrzymać porządek z zabawkami, a jednocześnie są łatwe do przesunięcia, gdy chcemy zaaranżować przestrzeń do gry lub zabawy.

Dzieci szybko rosną, dobrze więc kupić łóżko z kilkunastocentymetrowym zapasem lub takie, które rośnie razem z dzieckiem. – Dobór mebli do pokoju dziecka to indywidualna sprawa. Wszystko zależy od możliwości, jakie mają rodzice i ich gustu. Meble dla dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne i łatwe w montażu. Najlepsze są meble modułowe, ponieważ łatwo rozbudować taki zestaw, kiedy dziecko dorośniepodsumuje Pacałowski.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tanie dodatki
Ja lubię niedrogie dodatki, bo nie przywiązuję się do biżuterii na co dzień wybieram...
Filmy
To ja ostatnio oglądałam "Rytuał". Całkiem przyjemny. Teraz na dziś planujemy obejrzeć jakiś triller....
Seriale
Mnie mega wciągneła "Chyłka". Zazwyczaj nie oglądam polskich seriali ale ten jest świetny,...