Jak uchronić się przed udarem?

14 sierpnia 2018, dodał: PeggyB

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Udar to nagły upośledzony dopływ krwi do mózgu. Od jego rozpoczęcia zniszczeniu ulegają neurony – co minutę około dwóch milionów. To skutkuje poważnymi uszkodzeniami całego układu nerwowego, paraliżami i niedowładami, które wymagają lat rehabilitacji. Jak temu zapobiec?

Przede wszystkim, należy zadbać o swoje ciśnienie krwi. Nadciśnienie to podwyższone ryzyko udaru, dbajmy więc o to, aby nasze wyniki były w normie. Wtedy ryzyko udaru spada niemal o połowę. Łagodne nadciśnienie można leczyć sposobami naturalnymi, np. ziołami. Ważna jest też redukcja stresu oraz spożycia kawy. W obniżeniu ciśnienia krwi pomoże odpowiednia dawka potasu i magnezu. Osoby żyjące w dużym napięciu, zapracowane i nie dające sobie chwili na odpoczynek są w grupie podwyższonego ryzyka. Pod wpływem nadmiaru adrenaliny, która powstaje w sytuacjach stresowych, do mięśni napływa więcej krwi. Dotyczy to także najważniejszego mięśnia w naszym ciele – serca. Skutkuje to podwyższonym ciśnieniem. To samo dotyczy osób z otyłością. Nie powinno być zaskoczeniem, że kluczem do zdrowia jest zdrowy styl życia, a to oznacza zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Uważajmy na zbyt duże ilości cukru, tłuszczów i soli. Powinniśmy całkowicie wykluczyć z naszego jadłospisu czerwone mięso, a także ograniczyć tłuszcze zwierzęce i zadbać o zjadanie tych nienasyconych, zawartych np. w rybach, czy oleju lnianym. Obniżają ciśnienie krwi i działają przeciwmiażdżycowo. Pamiętajmy też, że aktywność fizyczna to często najlepsze lekarstwo na nasze dolegliwości. Nasz organizm został stworzony do ruchu. W ten sposób poprawiamy krążenie krwi, dotleniamy mózg i uelastyczniamy naczynia.

Zdrowa dieta może nam także pomóc w uniknięciu cukrzycy, co z kolei zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Cukrzyca uszkadza naczynia krwionośne, czego bezpośrednim powikłaniem może być udar. Pilnujmy więc poziomu naszego cukru we krwi. Wrogiem każdej osoby dbającej o zdrowie są używki. W przypadku profilaktyki udaru ich unikanie jest ogromnie ważne. Alkohol podnosi ryzyko udaru krwotocznego, podnosi poziom ciśnienia tętniczego. Tak samo jak papierosy, które dodatkowo mają zgubny wpływ na nasz układ krwionośny. Dym tytoniowy niszczy naczynia krwionośne i zwiększa krzepliwość krwi, a także zmniejsza ilość tlenu dostarczanego do mózgu. Szczególnie narażone są kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną. Powinny one kategorycznie zrezygnować z palenia, o czym informują nie tylko ulotki tabletek antykoncepcyjnych, ale także lekarze, którzy je przepisują.

Udar mózgu jest w Polsce trzecią przyczyną zgonów. Jest także głównym powodem niepełnosprawności u osób po czterdziestym roku życia. Coraz częściej występuje u osób młodych, na co wpływ ma zapewne coraz szybsze tempo życia i używki. Zadbajmy więc o siebie i swoich bliskich, i ograniczmy ryzyko poważnych konsekwencji niezdrowego życia.

Zobacz również:

  1. Gdzie najdłużej  żyją ludzie?
  2. Antyutleniacze w żywności
  3. Żywność modyfikowana genetycznie
  4. Trucizny na talerzu

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nasze mniejsze i większe kłamstwa:)…
Ja najczęściej unikam decyzji, jak ktoś pyta o coś niewygodnego dla mnie...
Jak sprawdzić fachowców od remontu?…
Myślę, że w czasie remontu warto pokazać to, co już zrobili komuś zaufanemu,...
Opieka medyczna
W ogóle chyba idziemy w tę stronę co USA, wydaje mi...
Zbieractwo i zakupoholizm
Tego nałogu się nie kontroluje, wolna przestrzeń jest dla takiej osoby brakiem, trzeba ją wypełnić...