Jak uchronić się przed udarem?

14 sierpnia 2018, dodał: PeggyB

Udar to nagły upośledzony dopływ krwi do mózgu. Od jego rozpoczęcia zniszczeniu ulegają neurony – co minutę około dwóch milionów. To skutkuje poważnymi uszkodzeniami całego układu nerwowego, paraliżami i niedowładami, które wymagają lat rehabilitacji. Jak temu zapobiec?

Przede wszystkim, należy zadbać o swoje ciśnienie krwi. Nadciśnienie to podwyższone ryzyko udaru, dbajmy więc o to, aby nasze wyniki były w normie. Wtedy ryzyko udaru spada niemal o połowę. Łagodne nadciśnienie można leczyć sposobami naturalnymi, np. ziołami. Ważna jest też redukcja stresu oraz spożycia kawy. W obniżeniu ciśnienia krwi pomoże odpowiednia dawka potasu i magnezu. Osoby żyjące w dużym napięciu, zapracowane i nie dające sobie chwili na odpoczynek są w grupie podwyższonego ryzyka. Pod wpływem nadmiaru adrenaliny, która powstaje w sytuacjach stresowych, do mięśni napływa więcej krwi. Dotyczy to także najważniejszego mięśnia w naszym ciele – serca. Skutkuje to podwyższonym ciśnieniem. To samo dotyczy osób z otyłością. Nie powinno być zaskoczeniem, że kluczem do zdrowia jest zdrowy styl życia, a to oznacza zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Uważajmy na zbyt duże ilości cukru, tłuszczów i soli. Powinniśmy całkowicie wykluczyć z naszego jadłospisu czerwone mięso, a także ograniczyć tłuszcze zwierzęce i zadbać o zjadanie tych nienasyconych, zawartych np. w rybach, czy oleju lnianym. Obniżają ciśnienie krwi i działają przeciwmiażdżycowo. Pamiętajmy też, że aktywność fizyczna to często najlepsze lekarstwo na nasze dolegliwości. Nasz organizm został stworzony do ruchu. W ten sposób poprawiamy krążenie krwi, dotleniamy mózg i uelastyczniamy naczynia.

Zdrowa dieta może nam także pomóc w uniknięciu cukrzycy, co z kolei zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Cukrzyca uszkadza naczynia krwionośne, czego bezpośrednim powikłaniem może być udar. Pilnujmy więc poziomu naszego cukru we krwi. Wrogiem każdej osoby dbającej o zdrowie są używki. W przypadku profilaktyki udaru ich unikanie jest ogromnie ważne. Alkohol podnosi ryzyko udaru krwotocznego, podnosi poziom ciśnienia tętniczego. Tak samo jak papierosy, które dodatkowo mają zgubny wpływ na nasz układ krwionośny. Dym tytoniowy niszczy naczynia krwionośne i zwiększa krzepliwość krwi, a także zmniejsza ilość tlenu dostarczanego do mózgu. Szczególnie narażone są kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną. Powinny one kategorycznie zrezygnować z palenia, o czym informują nie tylko ulotki tabletek antykoncepcyjnych, ale także lekarze, którzy je przepisują.

Udar mózgu jest w Polsce trzecią przyczyną zgonów. Jest także głównym powodem niepełnosprawności u osób po czterdziestym roku życia. Coraz częściej występuje u osób młodych, na co wpływ ma zapewne coraz szybsze tempo życia i używki. Zadbajmy więc o siebie i swoich bliskich, i ograniczmy ryzyko poważnych konsekwencji niezdrowego życia.

Zobacz również:

  1. Gdzie najdłużej  żyją ludzie?
  2. Antyutleniacze w żywności
  3. Żywność modyfikowana genetycznie
  4. Trucizny na talerzuMożesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Skutecznie nawilża, pielęgnuje i odżywia skórę, łagodzi podrażnienia
Cena:
98 zł
Naturalny, łagodny i hipoalergiczny balsam do oczyszczania twarzy - zmywa tusz, szminkę i eyeliner!
Cena:
74,90 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jak likwidować stonkę ziemniaczaną?…
Zawsze kupuję nawozy oraz opryski które stosuje u siebie w gospodarstwie. Moje plony zaczęły...
Przygotowania do ciąży
Ja już w czasie planowania ciąży zaczęłam brać kwas foliowy :) Poprawiłam też trochę dietę:)
Darmowa szkola policealna dla doros…
Uczysz się NIBY „za darmo”, a Twoja szkoła właśnie wprowadziła dodatkowe opłaty za...
krem na rozstępy - skuteczny i natu…
> GochaGo napisał/a:> Wczoraj po kąpieli zauważyłam, że porobiły mi się jakieś brzydkie bliznowate...