Jak uchronić dziecko przed zmęczeniem spowodowanym różnicą czasu

23 maja 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Podróżowanie przez strefy czasowe jest trudne dla wszystkich, zwłaszcza niemowląt i małych dzieci. Nawet jedno przesunięcie strefy czasowej może być trudne dla najmłodszych. Jeśli przekraczamy dwie lub trzy strefy czasowe, dziecko będzie potrzebować dodatkowej pomocy, by dostosować się do nowych godzin spania czy drzemania.

 

Na szczęście jest kilka metod, które można zastosować, aby nasze dziecko w miarę bezproblemowo przystosowało się do nowej rutyny snu. Zacznijmy od przygotowania się do podróży.

Odpoczynek przed podróżą

Jednym z najlepszych sposobów przygotowania się na wycieczkę jest upewnienie się, że dzieci są wypoczęte przed wyjazdem. Małe dzieci, które krótko drzemały w ciągu dnia często mają więcej zakłóceń snu w nocy. Bycie wypoczętym pomoże wszystkim łatwiej dostosować się do innej strefy czasowej. Do tego niezbędny będzie dobry materac, który zapewni dziecku zdrowe wsparcie. Firma materace Koło ma w swojej ofercie wiele materacy do spania, w tym modele dla dzieci.

Drobne poprawki przed wyjazdem

Jeśli podróżujesz do strefy czasowej, w której dzieci pójdą spać później niż zwykle, możesz poświęcić tydzień przed podróżą, aby powoli opóźniać całą rutynę spania w odstępach co 10 lub 15 minut. To także obejmuje zmianę godzin posiłków.
Jeśli podróżujesz do strefy czasowej, w której dzieci będą kłaść się spać wcześniej niż zwykle, na tydzień przed podróżą  zmień rutynę na 10 do 15 minut wcześniej. Jeśli zdecydujesz się to zrobić przed wyjazdem, dzieci będą już przyzwyczajone do nowej strefy czasowej po przyjeździe, co ułatwi wszystkim sen.

Zabierz ze sobą trochę domowych rzeczy

Dzieci są bardzo przywiązane do znanych im przedmiotów w swoich codziennych zajęciach. Ulubiona lalka lub pluszak, koc lub śpiwór są pocieszające i pomagają im poczuć się pewnie, nawet zanim zdołają to wyrazić słownie. Zabierz ulubione i najbardziej znane artykuły dziecka w podróż, które pomogą im dostosować się w nowym, dziwnym dla nich miejscu.
Nie warto skąpić miejsca w walizce na rzeczy dziecka!Każdy rodzic wie, że tak naprawdę nie da się podróżować z dziećmi z małym bagażem.

Posiłki i przekąski podczas podróży


Kiedy wychodzimy poza nasz normalny harmonogram, trudniej jest jeść dobrze i wystarczająco pić. Jest to szczególnie ważne dla dzieci. Spakuj dużo zdrowych przekąsek, wody, soku i innych niezbędnych rzeczy, aby dzieci były syte i dobrze nawodnione podczas podróży. Odwodnienie spowoduje, że efekty „jet lag” będą gorsze, a słaba dieta sprawi, że maluch będzie nieznośny!

Po przyjeździe

Przestawiamy drzemki i czas spania na czas lokalny pierwszego pełnego dnia po przyjeździe. Innymi słowy, jeśli dziecko obudzi się o 7 rano w domu, obudź go o 7 rano w nowej strefie czasowej. Kiedy wrócisz do domu, obudź go o 7 rano w domu. Zrób to w dniu, w którym przyjeżdżasz na wakacje lub jeśli wszyscy potrzebują odpocząć po długiej podróży –  zrób to następnego dnia.

Trochę słońca

Wyjdźcie na zewnątrz i złapcie wszyscy trochę światła słonecznego przed snem, a zwłaszcza rano. Pomaga to organizmowi dostosować się do nowej strefy czasowej, ponieważ nasz rytm dobowy zależy od światła dziennego w celu regulacji.

Bądź cierpliwy

Niezależnie od tego, jak dobrze przygotujesz wyjazd, podróże mogą oznaczać potencjalną zmianę nastroju dziecka. Daj swoim dzieciom i sobie trochę dodatkowej cierpliwości w podróży. Drastyczna zmiana, nowe widoki i dźwięki są stresujące dla maluchów. Nie powiedzą Ci tego bezpośrednio, ale wyjdzie to w ich zachowaniu.
Pamiętaj – nawet jeśli wykonasz wszystkie zalecane przygotowania, nadal mogą pojawić się niespodziewane sytuacje, więc zaplanuj zrobić pierwszy dzień po przyjeździe luźniejszy, aby dzieci mogły odpocząć i odprężyć się.