Jak szybko zamieszkać we własnym domu, czyli 6 porad jak zaplanować budowę

8 maja 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Podejmując decyzję o budowie domu, chcemy zamieszkać w nim jak najszybciej, nie możemy doczekać się przeprowadzki. Jeżeli wszystko wcześniej dobrze zaplanujemy, to rzeczywiście może to nastąpić w optymalnym czasie.

Po pierwsze działka i dokumenty

Działkę najlepiej wybrać jesienią, oglądniemy ja jeszcze wtedy, gdy będzie widoczna otaczająca ją natura. Załatwienie spraw związanych z kupnem, księgami wieczystymi zajmie kilka tygodni. W zależności od statusu działki (rolna lub budowlana) i jej uzbrojenia mamy czas na jej przekwalifikowanie i doprowadzenie wszystkich przyłączy.

Jak dowiadujemy się z pracownia-projekty.dom.pl, miesiące zimowe możemy wykorzystać także na wybranie odpowiedniego projektu i jego adaptację, czyli dostosowanie do warunków konkretnej działki i potrzeb mieszkańców. Trzeba zrobić to bardzo starannie, ponieważ późniejsze zmiany nie będą możliwe, albo tylko w ograniczonym zakresie. Ostatnią czynnością na tym etapie jest zgłoszenie budowy lub uzyskanie warunków zabudowy, co uzależnione jest od wpływu domu na otoczenie (wpis znajduje się na projekcie).

Po drugie wiosna – początek budowy

Wiosna to najlepsza pora na rozpoczęcie budowy, uwzględniając niezbędne przestoje technologiczne jest szansa na zamknięcie stanu surowego do jesieni, a zimę wykorzystać na prace wykończeniowe. Takie zaplanowanie prac pozwala na realizację budowy domu w ciągu roku. Jeżeli zdecydujemy się na dom drewniany to ten okres skróci się do 3 miesięcy. Prace można zaczynać wtedy, gdy teren jest ogrodzony, zabezpieczony, a ziemia odmarzła.

Po czwarte – materiały

Jeżeli dysponujemy odpowiednio dużą kwotą to możemy firmie budowlanej zlecić wykonanie domu „pod klucz”, ale nie tylko koszty będą wyższe. Nie będziemy mieli wpływu na jakość materiałów i ograniczoną możliwość kontrolowania wykonania poszczególnych etapów.

Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest samodzielny zakup materiałów, rozeznanie producentów można zrobić już podczas zimowych wieczorów. To my będziemy decydować o relacjach między ceną a jakością.

Po piąte – wykonawcy

Obok materiałów to najważniejszy element wpływający na jakość domu i jego późniejsze użytkowanie. Najlepiej zatrudniać fachowców sprawdzonych, z polecenia. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to opinie o firmie można sprawdzić np. na regionalnych różnych internetowych.

Bardzo dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest zatrudnianie ekip do realizacji poszczególnych etapów budowy. Fundamenty jedna brygada, murowanie i tynkowanie kolejna, dach jeszcze inna. W ten sposób możemy zatrudniać najlepszych w danych pracach.

Po szóste – nadzór nad budową

Oczywiście nie chodzi tu o nadzór ze strony wykonawcy, ale dopilnowanie prawidłowości wykonania poszczególnych etapów budowy. Jeżeli nie mamy wykształcenia budowlanego i nie potrafimy dokonać oceny, to najlepiej zatrudnić inwestora zastępczego, czyli inspektora nadzoru. W porównaniu z kosztami całej inwestycji, to wydatek niewielki, za to dający pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną.

Dobre przygotowanie się do budowy i jej zaplanowanie sprawi, że będzie przebiegała bez większych zakłóceń, bo oczywiście nie można wszystkiego przewidzieć.

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...