Jak szybko rozgrzać zimne i zmarznięte stopy?

28 listopada 2022, dodał: Magiczka
Artykuł zewnętrzny

Marznące zimą stopy to zjawisko, które dotyczy prawie połowy populacji. Uczucie zimna i szczypania towarzyszy podczas spacerów, stania na przystanku autobusowym czy uprawiania sportów zimowych. Kilka prostych rad pozwoli pozbyć się problemu na zawsze.

Przyczyn zimnych stóp może być wiele- od zupełnie naturalnych zjawisk termogenicznych w organizmie po przewlekłe schorzenia wymagające leczenia.  Jednak najczęściej występujące przyczyny nie są groźne dla zdrowia i łatwo można się z nimi uporać domowymi sposobami. Marznięcie stóp często dotyczy osób o szczupłej i wysokiej budowie ciała. Ogrzanie narządów wewnętrznych odbywa się wtedy kosztem części obwodowych ciała.  Również osoby nadreaktywne emocjonalnie mogą odczuwać wzmożone zimno. Wydzielane w ich organizmie w nadmiarze katecholaminy powodują silne kurczenie się naczyń krwionośnych, które jest przyczyną odczuwanego zimna. Stres i uczucie niepokoju to również przyczyny zaburzeń w krążeniu obwodowym krwi. Osoby działające w stresie odczuwają nie tylko zimno, ale i nadmierną potliwość górnych i dolnych kończyn.

Innym powodem ciągłego uczucia zimna w stopach jest siedzący tryb życia i praca przed komputerem. Taki stan jest szczególnie groźny dla osób, mających jednocześnie niedobór ruchu. Spowolnione krążenie powoduje nadmierne marznięcie stóp, ale może też doprowadzić do poważniejszych schorzeń sercowo-naczyniowych.  Jedną z poważnych przyczyn zaburzeń krążenia obwodowego jest  palenie tytoniu. Palacze dotkliwie odczuwają zimno i są bardziej podatni na odmrożenia stóp podczas chłodów. Prozaiczną przyczyną, której nie warto lekceważyć są uciskające skarpetki  lub podkolanówki , utrudniające swobodny transport krwi i tlenu do kończyn.

Jak radzić sobie z marznącymi stopami? Przede wszystkim ważne jest zapewnienie odpowiedniego ogrzania stóp zarówno poza domem jak i w pomieszczeniach. Gdy temperatura spada poniżej zera ważne jest, by obuwie miało grubą podeszwę i nie przepuszczało zimna. W domu podstawową kwestią jest noszenie kapci. Najlepsze będą takie, które są wykonane z  wysokogatunkowej wełny. Firma Il-tex posiada w swojej ofercie ocieplacze na stopy, które oddają ciepło tuż po założeniu i utrzymują stałą temperaturę, a dodatkowo zapewniają poprawiający krążenie.  Istotna jest też dieta  bogata w składniki takie jak imbir, cynamon, papryka i chrzan. Regularny ruch podniesie odporność organizmu i wpłynie pozytywnie na krążenie krwi .

W większości przypadków stosowanie się do powyższych zaleceń przyniesie efekty w bardzo krótkim czasie, a zimowe dni przestaną być koszmarem.  Jeśli problem nie ustąpi, należy skontaktować się z lekarzem, by wykluczyć poważniejsze schorzenia, jak na przykład miażdżycę zarostową naczyń czy niedoczynności tarczycy.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Jak szybko rozgrzać zimne i zmarznięte stopy?

  1. avatar Grysia pisze:

    Mam właśnie takie kapcie z Iltexu, o jakich piszecie- wysokie z wełny. Są cudowne, rozgrzewają błyskawicznie i nie pocą się w nich stopy. Zakładam je zimą na noc.

  2. avatar Ewka pisze:

    Ja też zauważyłam, że najskuteczniejszym sposobem na marznące kończyny jest poprawa krążenia. Gdy byłam mała tato kazał mi skakać i ruszać się, gdy było mi zimno. Teraz dbam o prawidłowe krążenie śpiąc właśnie w wełnianej pościeli. Zauważyłam też znaczącą poprawę odkąd rzuciłam palenie.

Dodaj komentarz