Co może oznaczać chrypka u dziecka? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Co może oznaczać chrypka u dziecka?

28 listopada 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Chrypka u malucha najczęściej wynika z infekcji wirusowej. Może się jednak zdarzyć, że przyczyny jej występowania są inne. Jakie?

chrypka

Spis treści:

  1. Podrażnienie gardła u dziecka – skąd się bierze?
  2. Dziecko ma chrypkę – przyczyny
  3. Zapalenie krtani u dziecka
  4. Refluks u dziecka
  5. Problemy z tarczycą u dziecka
  6. Jak leczyć chrypkę u dziecka?
  7. Kiedy z chrypką do lekarza?

Podrażnienie gardła u dziecka – skąd się bierze?

Odporność człowieka rozwija się do ok. 12. roku życia. Oznacza to, że małe dzieci chorują często. Bardzo często. I choć z roku na rok ich naturalne siły obronne się wzmacniają, to rodzice doskonale znają ten problem. Jedną z częstszych dolegliwości jest podrażnienie gardła u dziecka wywołane infekcją wirusową, rzadziej bakteryjną. Gardło jest wtedy zaczerwienione, często obrzęknięte, a dziecko ma chrypkę, może kasłać i łapać się za szyję, ma zmienioną mowę albo wydaje z siebie nietypowe dźwięki (jeśli jeszcze nie mówi).

Dziecko ma chrypkę – przyczyny

Chrypka to efekt zaburzeń w drganiach fałdów głosowych. Najczęściej wiąże się to z infekcją (wirusową, bakteryjną). Czasem dziecko ma chrypkę wskutek przedłużonego, nieukojonego płaczu i/lub krzyku, refluksu żołądkowo-jelitowego, alergii. Chrypka może być także efektem uszkodzenia krtani wskutek przebytej operacji tej okolicy, guzów powstałych w obrębie nerwu krtaniowego, wad wrodzonych w budowie krtani, astmy oskrzelowej, długiego, męczącego kaszlu. Również dzieci narażone na bierne palenie i często przebywające w dusznych, niewentylowanych, zanieczyszczonych pomieszczeniach mogą zmagać się z chrypką. Chrypka może być też jednym z objawów COVID-19.

Zapalenie krtani u dziecka

Podrażnienie gardła u dziecka i chrypką mogą wynikać z zapalenia krtani, choroby zapalnej błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Zapalenie krtani u dziecka objawia się także kaszlem, utratą dźwięczności głosu (afonią), gorączką (równą lub przekraczającą 38 stopni Celsjusza), dreszczami. Dziecko źle się czuje, jest rozbite, płaczliwe. Symptomy pojawiają się wskutek stanu zapalnego. Wyróżnia się ostre podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), ostre zapalenie nagłośni oraz rozlane zapalenie krtani. Choroba może być dla dziecka niebezpieczna, dlatego musi zostać szybko rozpoznana i wyleczona.

Refluks u dziecka

Podrażnienie gardła u dziecka może wynikać z refluksu zaliczanego do czynnościowych zaburzeń przełyku, w którym treść żołądka mimowolnie cofa się do przełyku. Objawy pojawiają się głównie po posiłku. U małych dzieci, poniżej roku, mówimy o refluksie fizjologicznym, co wynika z niedojrzałości przewodu pokarmowego i faktu, że niemowlę większość czasu spędza w pozycji leżącej.

Objawy kliniczne choroby refluksowej przełyku to:

  • ze strony przełyku: zgaga, wymioty, nudności, ślinotok, kwaśne odbijanie, nieprzyjemny zapach z ust, ulewania, bóle nadbrzusza, zaburzenia połykania, połykanie bolesne,
  • poza przełykiem: chrypka, chrząkanie, bezdech nocny, przewlekły kaszel, świszczący oddech, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, zapalenie dziąseł i próchnica.

Problemy z tarczycą u dziecka

Rzadko kiedy chrypkę u dziecka kojarzy się z zaburzeniami pracy tarczycy, tymczasem można być ona jednym z objawów niedoczynności tego gruczołu. Inne objawy to m.in. suchość skóry, zaparcia i problemy z wypróżnianiem, łamliwość włosów, opóźnione wyżynanie się zębów, spowolniony rozwój psychofizyczny, obrzęk powiek.

Jak leczyć chrypkę u dziecka?

Na pytanie, jak leczyć chrypkę, nie ma jednej odpowiedzi, leczenie zawsze bowiem zależy od przyczyny. W przypadku infekcji wirusowej najczęściej stosuje się syropy, aerozole, inhalacje, lizaki na ból gardła. Zalecane jest wietrzenie i nawilżanie mieszkania, szczególnie pokoju malucha. Starym, sprawdzonym sposobem jest podawanie dziecku domowego syropu z cebuli i herbatki imbirowej lub malinowej, ciepłego mleka z miodem i czosnkiem albo masłem. Antybiotyki podaje się jedynie w przebiegu infekcji bakteryjnych; w przypadku wirusów są one nieskuteczne.

Jeśli chrypka nie wynika z infekcji, należy poszerzyć diagnostykę.

Kiedy z chrypką do lekarza?

Zwykle chrypka u dziecka przemija wraz z chorobą bazową. Sygnałem do konsultacji lekarskiej jest więc sytuacja, kiedy chrypka utrzymuje się przez dłuższy czas i nie mija po zastosowaniu leków na gardło – wirusowe zapalenie gardła zazwyczaj ustępuje w ciągu mniej więcej tygodnia. Również niepokojące objawy towarzyszące chrypce powinny być sygnałem alarmowym. Pilnej interwencji medycznej wymaga sytuacja, w której dziecko zaczyna się krztusić i ma problem ze złapaniem oddechu; w przypadku maluszków może to świadczyć np. o połknięciu małego elementu.

Niekiedy chrypka miewa podłoże emocjonalne – jeśli inne przyczyny zostały wykluczone, warto skonsultować się z psychologiem/psychiatrą dziecięcym.

Ewa Podsiadły-Natorska

opracowano na zlecenie partnera, tj. USP Zdrowie

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Odciski na końcach palców stóp
Usuwanie odcisku polega na mechanicznym opracowaniu zmiany za pomocą dłuta. Podczas zabiegu niemal natychmiast...
pazury u stóp
Leczenie brodawek wirusowych (potocznie kurzajek) polega głównie na zwalczaniu zmian skórnych wywołanych przez wirus...
Chodzicie na pedicure?
Zadbasz o stopy u podolga np. zabieg Kart na suchą skórę warto zajrzeć...
haluksy
Polecam pójść do podologa. W Bydgoszczy jest nowa Klinika https://medoz.pl