Problem posiadania podwójnego podbródka dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Tkanka tłuszczowa nie zawsze jest spowodowana zmianami związanymi z wiekiem lub nadwagą. Często pojawiają się wady, które występują w osłonie szyjkowo-podbródkowej. Dlaczego posiadamy drugi podbródek? Jak radzić sobie z tym problemem?
Co to jest podwójny podbródek i jakie są jego przyczyny?
Wraz ze spadkiem elastyczności skóry właściwej w okolicy szyi i znacznym osłabieniem mięśni szyi, warstwa podskórnej tkanki tłuszczowej zaczyna gwałtownie się powiększać. Mięśnie przestają być w stanie utrzymać skórę, w skutek czego ta obwisa, co grozi miejscowym odkładaniem się tłuszczu.
Przyczyny pojawienia się podwójnego podbródka mogą być związane z wiekiem, nadwagą, genetyką i innymi czynnikami. Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego pojawia się drugi podbródek!
Nadwaga
W większości przypadków drugi podbródek pojawia się jednocześnie ze wzrostem masy ciała. Warstwy tłuszczu odkładające się w strefie szyjno-podbródkowej mają ciekawą cechę – szybko się kumulują, ale niestety odchodzą niezwykle wolno.
Rozwiązaniem problemu jest pozbycie się nadwagi, ale trzeba schudnąć „mądrze”. Zwykłe ograniczenia żywieniowe będą tutaj bezsilne – istnieje duże prawdopodobieństwo, że przy intensywnej utracie wagi tłuszcz zniknie, a skóra w obszarze problemowym po prostu opadnie.
Dieta musi obejmować ćwiczenia. Skuteczna będzie specjalna gimnastyka na strefę szyja-podbródek (o której piszemy niżej) lub joga.
Genetyczne predyspozycje
Drugi podbródek może być konsekwencją cech genetycznych osoby. Jeśli większość krewnych miała podobny problem, to na pewno jesteś zagrożona.
Nie rozpaczaj: możesz zapobiec pojawieniu się podbródka za pomocą ćwiczeń gimnastycznych i kosmetycznych środków zapobiegawczych. Pierwsza metoda polega na codziennym oklepywaniu brody grzbietem dłoni (dwa razy dziennie po 2-3 minuty). Drugi to stosowanie specjalnych produktów kosmetycznych mających na celu zapobieganie pojawianiu się tkanki tłuszczowej.
Starzenie się
Z biegiem czasu mięśnie szyi słabną, skóra właściwa traci jędrność i elastyczność, a sieć kolagenowa staje się cieńsza. Zmiany związane z wiekiem są procesem naturalnym i nieodwracalnym. Gimnastyka i specjalne kosmetyki (np. z kwasem hialuronowym) mają na celu zapobieganie przedwczesnemu pojawieniu się drugiego podbródka.
Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy
Przy szybkim wzroście objętości strefy szyjno-podbródkowej warto sprawdzić stan tarczycy. Aby to zrobić, wystarczy wykonać USG narządu i wykonać kilka testów hormonalnych przepisanych przez endokrynologa.
Zła postawa
W 90% przypadków zakrzywiony kręgosłup w wieku 40-50 lat prowadzi do pojawienia się drugiego podbródka. Proces deformacji można przyspieszyć, ponieważ współczesny świat dyktuje własne warunki – narażamy problematyczny obszar na dodatkowe obciążenia, gdy spuszczamy głowę podczas korzystania ze smartfona lub komputera.
Najważniejsze tutaj są środki zapobiegawcze. Pamiętaj, że musisz trzymać plecy i głowę prosto. Dobrym ćwiczeniem jest spacerowanie z książką na głowie przez 5 minut dziennie.
Drugi podbródek: jakie są rozwiązania?
Najlepszym sposobem rozwiązania problemu pojawienia się drugiego podbródka jest zapobieganie mu. Pomoże to w ćwiczeniach gimnastycznych, produktach kosmetycznych. Operacja to ostatnia deska ratunku.
Facebuilding na podwójny podbródek
Zwiotczenie skóry w strefie szyja-podbródek można wyeliminować za pomocą facebuildingu. Kompleks ma na celu normalizację krążenia krwi w obszarze problemowym, zwiększając elastyczność skóry właściwej.
Codziennie wykonuj następujące czynności:
Otwórz usta, przyciśnij górną wargę do zębów. Naciskając palec wskazujący na brodę, opuść szczękę. Powtórz ćwiczenie 30 razy.
Powoli wymawiaj literę „O”. Powtórz co najmniej 25 razy w 2 zestawach.
Podnieś głowę do góry, naciskając dolną szczękę. Nie zmieniając pozycji żuchwy, obróć głowę w lewo i prawo. Powtórz 15 razy.
Ćwiczenie będzie skuteczne tylko przy regularnym powtarzaniu. Zaleca się trening wieczorem. Przed zajęciami usiądź prosto, napinając pośladki i plecy.
Jak pozbyć się podwójnego podbródka domowymi metodami?
Zwiotczałą skórę możesz usunąć samodzielnie w domu – za pomocą masaży, maseczek i produktów kosmetycznych.
Szczypanie skóry
Nałóż grubą warstwę tłustego kremu na problematyczne miejsce. Delikatnie uszczypnij podwójny podbródek bez rozciągania skóry.
2. Masaż miodem
Miód jest skutecznym składnikiem w walce z problemem drugiego podbródka.
Jak zrobić miodowy masaż w domu? To bardzo proste:
Podgrzej składnik do ciepłego, płynnego stanu.
Nałóż miód na obszar szyjkowo-podbródkowy i delikatnie pocieraj kciukami od środka do płatków uszu.
Powtarzaj ruchy przez 10 minut.
3. Masaż z udziałem kwasu hialuronowego
Każdy krem zawierający kwas hialuronowy pomoże zwiększyć elastyczność skóry:
Podnieś głowę i nałóż krem głaszczącymi ruchami, przesuwając się od środka szyi do podbródka.
Ostrożnie wypracuj obszar szyi-podbródka.
Masaż z udziałem kremu hialuronowego należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Pierwsze efekty będą widoczne już za miesiąc.
Nie zapomnij o maskach korekcyjnych do liftingu okolicy podbródka, których formuły oparte są na kolagenie i kwasie hialuronowym.
Jak widzisz problem podwójnego podbródka można zwalczyć, a więc broda do góry! :)