Jak rozpoznać wrażliwą skórę?

20 września 2018, dodał: EKSPERTKA

Skóra wrażliwa to skóra bardzo wymagająca. Ze względu na swoje charakterystyczne cechy, wymaga szczególnej troski i umiejętnie przeprowadzanej, systematycznej pielęgnacji. Kosmetyki wybierane do jej pielęgnacji nie mogą być dziełem przypadku. Każdy z nich powinien swoim działaniem odzwierciedlać potrzeby tego rodzaju skóry, chroniąc ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, pozostając przy tym dla niej całkowicie bezpiecznym. Aby móc właściwie pielęgnować skórę wrażliwą, najpierw musimy poznać jej wymagania i cechy charakterystyczne, a także nauczyć się rozpoznawać komunikaty, jakie nam wysyła, dotyczące chociażby popełnianych błędów w zakresie codziennej pielęgnacji. Sprawdźmy zatem, jak rozpoznać skórę wrażliwą i co warto wiedzieć na jej temat.

Jak rozpoznać wrażliwą skórę?

Skóra wrażliwa – poznaj jej cechy

Skóra wrażliwa przypomina nieco skórę suchą, przy czym jest od niej o wiele bardziej delikatna i podatna na podrażnienia. W zależności od indywidualnych uwarunkowań może być mocno lub umiarkowanie przesuszona i odwodniona. Może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Zdarza się, że skóra wrażliwa początkowo nosi znamiona skóry normalnej, mieszanej, a nawet tłustej, jednak pod wypływem działania przeróżnych czynników zmienia swoje predyspozycje, stając się nadmiernie uwrażliwioną. Zmianę tę łatwo zauważyć, gdyż skóra wrażliwa zachowuje się zupełnie inaczej niż skóra normalna.

Czym objawia się skóra wrażliwa? Przede wszystkim bardzo łatwo ulega podrażnieniom, skutkującym jej widocznym zaczerwienieniem. Poza tym staje się szorstka w dotyku i mocno napięta. Na jej powierzchni może pojawić się wysypka, której niekiedy towarzyszy nieprzyjemne uczucie świądu. Objawy te występują w przypadku skóry wrażliwej bez względu na to, czy nosi ona znamiona cery suchej, mieszanej czy tłustej. Różni je jednak stopień ich natężenia. W przypadku suchej cery pojawiające się symptomy związane z jej nadwrażliwością są bardzo silne. Na skutek kontaktu z czynnikiem drażniącym przesuszenie skóry może się nasilić. Dodatkowo może towarzyszyć mu uczucie pieczenia, a także wysyp niewielkich czerwonych plamek. Natomiast objawem towarzyszącym cerze tłustej, poza zaczerwienieniem i pieczeniem, jest łuszczenie.

Skóra wrażliwa często bywa mylona ze skórą alergiczną. Tymczasem, co warto zaznaczyć, nie są one ze sobą tożsame. Jedną z najważniejszych różnić pomiędzy tymi typami skóry jest tempo wystąpienia symptomów na skutek zetknięcia się z czynnikiem drażniącym, tudzież alergenem, które dla skóry wrażliwej jest błyskawiczne. Objawy podrażnienia pojawiają się niemal natychmiast, podczas gdy w przypadku skóry alergicznej występują dopiero po upływie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu godzin.

Nauka pielęgnacji skóry wrażliwej

Znajomość najważniejszych cech skóry wrażliwej w zdecydowanym stopniu ułatwia jej należytą pielęgnację. Dużą rolę w jej skuteczności odgrywa dobór właściwych kosmetyków. W związku z tym, że skóra wrażliwa jest bardzo podatna na podrażnienia, które może wywołać nawet krótkotrwały kontakt z czynnikiem drażniącym, preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej muszą być niezwykle delikatne w swoim działaniu. Dlatego warto wybierać preparaty dedykowane szczególnym potrzebom tego rodzaju skóry.

Przykładem mogą być chociażby kosmetyki marki Garnier, m.in. płyn micelarny, który dokładnie, a zarazem niezwykle delikatnie oczyszcza skórę twarzy. Linię przeznaczoną dla potrzeb skóry wrażliwej posiada w swojej ofercie wiele innych marek, jak na przykład Bielenda, Tołpa czy Nivea. Wybierając konkretny preparat, warto zwrócić uwagę na jego skład. Wiele substancji (nie tylko tych chemicznych, bo także tych pochodzenia naturalnego) może bowiem podrażniać wrażliwą skórę twarzy

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Bestsellerowa bateria wannowa + zestaw prysznicowy!
Sprawdź najlepszą jakość w najlepszej cenie z 2-letnią gwarancją!
Cena:
68,99 zł
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!
Krem z nano złotem i kwasem hialuronowym i ekstraktem z mango
Profesjonalny skład dla pielęgnacji każdego typu cery - wysoka jakość w dobrej cenie!
Cena:
59,00 zł
Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Prezenty
Ja się zastanawiam nad takim wypasistym kalendarzem adwentowym https://thebodyshop.pl/serie/seria/kalendarze-adwentowe.html Mama lubi takie gadżety,...
Jaki kosmetyk zakupiłaś sobie ostat…
Ja ostatnio zamówiłam sobie kilka kosmetyków botame https://www.doz.pl/apteka/s0_2-Szukaj?search=botame Bardzo fajnie się sprawdzają do delikatnej skóry.
wózek riko naturo ecco opinie
My posiadamy wózek Riko Naturo i nie mamy do niego żadnych zastrzeżeń...
Kuchnia w dawnym stylu
Mi dawna kuchnia kojarzy się z ciepłymi barwami i drewnem. Jednym z dobrych akcesoriów...