URODA I ZDROWIE

Jak rozpoznać ubytek słuchu?

1 lutego 2021, dodał: Redakcja

Czy wiedziałeś, że na całym świecie aż jedna na pięć dorosłych osób zmaga się z całkowitą utratą słuchu lub niedosłuchem? Statystyki są nieubłagane i wskazują na to, że coraz większy odsetek społeczeństwa będzie miał problemy ze słuchem. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest to, że świat staje się coraz głośniejszy. Często korzystamy ze słuchawek, pracujemy w hałasie i chodzimy na koncerty rockowe. Dodatkowo nagminnie lekceważymy wszelkie objawy ubytku słuchu lub nawet ich nie zauważamy. Wszystko to sprawia, że z zakupem aparatu słuchowego czekamy średnio osiem lat i jest to znacznie za długo. Tym bardziej, że im dłużej zwlekamy z leczeniem, tym bardziej pogarsza nam się słuch. Wszystko to sprawia, że dobrze jest mieć wiedzę dotyczącą rozpoznawania niedosłuchu. Wtedy, nawet jeżeli sami mamy bardzo dobry słuch, będziemy w stanie zauważyć problem u bliskiej osoby. Chociaż symptomy tego schorzenia mogą się różnić w zależności od jego przyczyny, rodzaju oraz stopnia, to należy znać te najczęściej występujące.

Pierwsze objawy

W świadomości większości z nas, utrata słuchu musi być całkowita, żeby można było ją tak nazwać. Właśnie dlatego może być zaskakujące, że pełna jego utrata jest ostatnim stadium, przed którym następuje stopniowe, coraz słabsze odbieranie dźwięków. Najlepiej oczywiście zareagować na jak najwcześniejszym etapie, jednak żeby tak było, musimy mieć świadomość, na co zwracać uwagę. Pierwszymi objawami, które możemy sami wyłapać, jest coraz gorsze rozumienie wypowiedzi innych w szczególnie głośnych miejscach. Później codziennością stają się prośby o powtórzenie pojedynczych słów oraz zdań. Niemniej uciążliwe jest rozmawianie przez telefon, podczas którego nie słyszymy wystarczająco dobrze drugiej osoby. Częstym symptomem jest również dzwonienie oraz szumy w uszach. Możemy także dostrzec, że ustawiana przez nas głośność telewizora czy radia jest zbyt wysoka dla innych osób. Wszystko to powinno być istotnym sygnałem ostrzegawczym.

Stopień po stopniu

Jak już wiemy, niedosłuch nie wiąże się od razu z całkowitą utratą słyszenia. Postępuje on krok po kroku. Może być przez to trudny do zauważenia, ponieważ płynnie dostosowujemy się do objawów, na które nie są dla nas dostrzegalne. Posiadane symptomy są charakterystyczne dla poszczególnych etapów uszkodzenia. Pierwszym z nich jest lekkie upośledzenie, cechujące się niesłyszeniem szeptu. W stopniu umiarkowanym przestajemy słyszeć innych w hałasie, a także nie jesteśmy w stanie zrozumieć słabo wyartykułowanych oraz niewyraźnych wypowiedzi. Poza tym pojawiają się problemy z odbiorem dźwięków z telewizora i radia. Ostatni, najbardziej zaawansowany poziom jest nazywany głębokim upośledzeniem słuchu. Wówczas codzienne rozmowy są niemal niemożliwe bez dobrze dopasowanego aparatu słuchowego.

Badanie słuchu to konieczność

Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów, dlatego powinniśmy regularnie go badać. Pomimo tej świadomości, wciąż niewiele osób decyduje się na wizytę w salonie akustyki słuchu. Powinniśmy udać się tam obowiązkowo, jeżeli dostrzegliśmy u siebie pierwsze objawy niedosłuchu, które zostały przedstawione. Warto także zachęcić do tego bliskie osoby, u których je dostrzegliśmy. Samo badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa mniej niż godzinę. W jego trakcie protetyk słuchu nie tylko sprawdzi stan naszego słyszenia, ale w razie potrzeby zaproponuje sposób rehabilitacji. Bardzo często polega ona na zastosowaniu aparatu słuchowego, który znacznie ułatwia funkcjonowanie przy ubytku słuchu.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nowości marki essence
> bezzapachu napisał/a: > Czy w ofercie essence jest jakis dobry rozświetlacz? Mam już kilka...
PILNIKI do paznokci
Ja sobie kupiłam na notino pilniczek Bohemia Glass Manicure Stick.Końcówka Jest dobrze wyprofilowana...
Stylowe meble drewniane
Ja uwielbiam stylowe meble. Są zawsze w modzie i nie nudzą się szybko.
Obuwie
Można spróbowac z butami z sieciówek. Jak szybko się zniszczą to zawsze w...