Kraby to skorupiaki, które są najczęściej spożywanymi owocami morza na całym świecie. Żyją przy brzegach na skalistych lub trawiastych dnach i są prawdziwym przysmakiem mieszkańców śródziemnomorskich krajów. Występują w różnych rozmiarach, od dosyć małych 10-centymetrowych włosienników, do ogromnych osiągających nawet 1,8 metra krabów królewskich.
Zdecydowana większość krabów żyje w ciepłych morzach, tylko nieliczne odmiany zasiedlają zimne wody. Dosyć interesujące jest to, iż wiele gatunków krabów występujących w tropikach żyje w wilgotnych środowiskach lądowych, wracając do morza jedynie wtedy, gdy rozpoczyna się okres rozrodu. Kraby wyławiane wprost z morza mają różne barwy, które uzależniona są od konkretnego gatunku, jednak po ugotowaniu wszystkie stają się pomarańczowoczerwone. Jeśli chodzi natomiast o mięso kraba, to posiada ono białą barwę i jest niezwykle soczyste oraz delikatne w smaku. Warto jednak w tym momencie podkreślić, iż najsmaczniejsze mięso znajduje się w krabich szczypcach.
Wartości odżywcze
Kraby warto spożywać nie tylko ze względu na smak, ale również z uwagi na wartości odżywcze znajdujące się w tym skorupiaku. Krabie mięso jest świetnym źródłem wysokowartościowego białka, a także witamin z grupy B. Oprócz tego zawiera cynk oraz witaminę C, które pomagają organizmowi zwalczać wirusy i wpływają bardzo korzystnie na wygląd skóry. Niska zarówno kaloryczność, jak i zawartość tłuszczu czynią te skorupiaki świetnym produktem dietetycznym, dzięki czemu mogą one być bez obaw spożywane przez osoby pragnące zrzucić zbędne kilogramy.
Jak przyrządzać kraby?
Zakup i przechowywanie
W większości sklepów możliwe jest głównie zakupienie krabów mrożonych, jednak można również znaleźć miejsca, w których sprzedawane są kraby zarówno te surowe, jak i gotowane. Kupując kraby gotowane, należy przyjrzeć się dokładnie odnóżom, które powinny być nieuszkodzone, bez przebarwień na zgięciach. Kraba podczas zakupów należy podnieść, potrząsając nim lekko, aby sprawdzić, czy chlupocze w nim woda. Jeśli tak, to takiego produktu nie należy w ogóle kupować. Jeśli chodzi natomiast o surowe kraby, to aż do momentu przyrządzenia powinny być żywe, gdyż w innym przypadku mięso będzie po prostu nieświeże. Warto w tym momencie podkreślić, iż jedynie odmiana kraba zwana portunik może być martwa, ponieważ mięso pozostałych gatunków psuje się po śmierci niezwykle szybko. Żywe kraby najlepiej przechowywać w wilgotnym woreczku z juty natomiast te gotowane warto włożyć do specjalnego pojemniczka lub też owinąć je folią.
Gotowanie
Gotowanie świeżych krabów jest niezwykle proste, gdyż najpierw należy je włożyć do zamrażalnika, aby zasnęły. Następnie należy je wrzucić do wrzącej, osolonej wody gotując przez około 5-15 minut.
Jedzenie i podawanie
Kraba można podawać zarówno w całości wraz ze skorupą, jak i pozbawiając go wierzchniego okrycia. Jak zatem można oddzielić mięso od skorupy? Najpierw kraba należy przekroić na pół, dzięki czemu wydobycie mięsa z jego wnętrza będzie dużo łatwiejsze. W pierwszej kolejności należy wyciągnąć mięso z kleszczy, odrywając je od tułowia, ponieważ to właśnie w tym miejscu znajduje się najsmaczniejsza część kraba. W następnym kroku należy oddzielić nogi od tułowia, miażdżąc przy tym skorupę, aby dostać się do wnętrza, z którego można wydobyć kolejną porcję przysmaku. Na sam koniec warto zostawić sobie tułów, który trzeba przeciąć ostrym nożem, gdyż tylko w taki sposób można dostać się do pozostałej części mięsa.
Kraby w większości restauracji podawane są na zimno, ponieważ wtedy ich mięso smakuje najlepiej, dlatego też warto tę radę wziąć sobie głęboko do serca przygotowując np. przyjęcie dla gości. Najprostszym przepisem, który warto wypróbować w domowym zaciszu jest podanie kraba z niewielką liczbą dodatkowych składników. Na maśle należy zeszklić drobno posiekaną cebulę, do której następnie należy dodać mięso z kraba, podsmażając całość przez około 10 minut. Po tym czasie danie należy przełożyć na talerz, aby ostygło, po czym należy je obficie posypać świeżą kolendrą, która świetnie wydobywa delikatny smak mięsa tego skorupiaka.
Sałatka z mięsa krabów i awokado
Składniki:
3 dojrzałe awokado
2 pomidory
2 kraby
150 g majonezu
1 cytryna
1 pęczek kolendry
50 g pestek dyni
odrobina suszonego koperku i pietruszki
Przygotowanie:
Kraby ugotować zgodnie z przedstawioną powyżej instrukcją. Po ostygnięciu wydobyć dokładnie mięso. Awokado przekroić na pół, usunąć pestkę i za pomocą łyżeczki wyciągnąć miąższ. Pomidory pokroić w kostkę a kolendrę posiekać. W miseczce umieścić pokrojony w kostkę miąższ z awokado, mięso z krabów, pomidory, majonez, kolendrę, a także pestki dyni. Całość doprawić sokiem z jednej cytryny oraz suszonym koperkiem i pietruszką, a następnie przemieszać. Tak przygotowaną sałatkę umieścić w skórce po awokado i ten sposób podawać.
W garnku rozpuścić masło i zeszklić cebulę. Dodać mąkę oraz kukurydzę i podgrzewać całość przez około 5 minut cały czas mieszając. Wlać bulion i śmietankę doprawiając całość białym pieprzem i odrobiną soli. Zupę gotować do momentu, aż kukurydza będzie miękka. Na 5 minut przed końcem gotowania dodać mięso krabów oraz natkę pietruszki.
100 g masła
2 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki białego octu winnego
3 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
1 łyżka soku z cytryny
po 1 łyżeczce pieprzu oraz soli
po 1/4 łyżeczki zmielonych goździków oraz gałki muszkatołowej
po 1/4 łyżeczki nasion selera oraz ostrej papryki
Przygotowanie:
Do dużego garnka wlać 1/3 wody, dodać sól, ocet i całość zagotować. Kraby włożyć do gotującej się wody, przykryć pokrywką i gotować przez około 15 minut. Ugotowanego kraba przełożyć na sitko i przelać zimną wodą, aby go ostudzić. Kraba chwycić obiema rękami i oderwać pancerz. Następnie oczyścić go ze skrzeli oraz wnętrzności, przepłukać pod bieżącą wodą i ułożyć na półmisku. W rondelku rozpuścić masło dodać pozostałe składniki i wymieszać, aby powstał jednolity sos. Kraba rozłupać, wydobyć mięso i maczać je w przygotowanym sosie.
Sałatka z krabami i mango
Składniki:
300 g ugotowanego mięsa z kraba
kilka dużych liści sałaty
2 dojrzałe owoce mango
garść orzechów laskowych
4 łyżki oleju z orzechów laskowych lub oliwy z oliwek
2 łyżki octu balsamicznego
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Mięso z kraba pokroić na mniejsze kawałki. Mango obrać ze skórki i pokroić w grubą kostkę, sałatę rozerwać na mniejsze kawałki natomiast orzechy laskowe posiekać ale niezbyt drobno. Z oleju oraz octu balsamicznego przygotować sos. Wszystkie składniki wrzucić do miski, polać sosem, doprawić solą oraz pieprzem i dokładnie wymieszać.