Jak prać buty w pralce? Jak prać buty, żeby ich nie zniszczyć?

13 sierpnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł sponsorowany

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Pranie butów to nie lada wyzwanie – wiele osób obawia się, że pranie zniszczy buty, z drugiej strony czasem zabrudzenia są tak duże, że samo czyszczenie ręczne nie wystarcza. Jak prać buty, by ich nie zniszczyć? Czy pranie w pralce jest bezpieczne? Jakich butów nie należy pod żadnym pozorem wkładać do pralki?

Pranie butów ręczne czy w pralce?

Każde buty można uprać ręcznie, jednak nie zawsze przynosi to efekty. W przypadku sporych zabrudzeń przydatne będzie jednak pranie mechaniczne. Pranie butów w pralce jest o wiele mniej czasochłonne i wygodniejsze. Obuwie takie jak tenisówki, trampki, buty sportowe, które nie są klejone, ale szyte, możemy spokojnie wrzucić do pralki. Ten sposób pozwoli skutecznie usunąćplamy i zabrudzenia, odświeżyć kolor butów, a także zlikwidować np. zacieki wytworzone podczas próby prania ręcznie.

Warto pamiętać, że mimo iż niektóre buty nadają się do prania w pralce, to zawsze jest pewne ryzyko związane z tym procesem – jeśli buty są klejone, to mogą się rozpaść pod wpływem wysokiej temperatury wody. Ponadto może się zdarzyć tak, że gwałtowne wirowanie spowoduje odpadnięcie luźnych elementów obuwia jak fleki czy ozdoby. Materiał może ulec zmacerowaniu, zwłaszcza jeśli jest skórzany. Dlatego trzeba dokładnie przemyśleć, jaki rodzaj butów wrzucić do pralki, a jaki lepiej spróbować prać ręcznie.

Zobacz także: https://www.siemens-home.bsh-group.com/pl/urzadzenia/pranie-i-suszenie/pralki

Jakich butów nie należy prać w pralce?

Nie wkładaj do pralki:

 • Obuwia z zamszu i skóry, a także materiałowego z elementami skórzanymi czy zamszowymi. Pranie butów tego typu w pralce powoduje pęknięcia na fakturze, zmatowienie, zniekształcenie czy zmianę rozmiaru, a nawet może je całkowicie zniszczyć.
 • Butów na obcasie, czyli szpilek.
 • Butów ozdobionych drobnymi elementami, jak koralki, ćwieki, cekiny etc.
 • Espadryli.
 • Botków.
 • Butów klejonych, bo rozkleją się w praniu.
 • Butów z gumy i nubuku.
 • Obuwia roboczego mocno zabrudzonego z zaschniętym cementem, błotem etc., bo mogą uszkodzić pralkę.

Jak prać buty w pralce?

Jak prać buty w pralce, by się nie zniszczyły? Z wyjątkiem powyższych rodzajów butów, można uprać obuwie w pralce i przyniesie to dość niezłe efekty, wystarczy tylko przestrzegać pewnych zasad. Jeśli zastanawiasz się, jak wyprać białe trampki czy tenisówki lub buty do biegania, a także ten rodzaj obuwia w innych kolorach, to pralka świetnie się sprawdzi, postępuj tylko wedle tych kroków:

 1. Najpierw wstępnie ręcznie wyszoruj czy umyj obuwie, bo jeśli pozbędziesz się piasku czy kamieni, a także zaschniętego błota, to nie tylko lepiej dopiorą się buty, ale także nie zaszkodzisz swojej pralce. Kamienie, piach etc. mogą uszkodzić filtry i przewody. Do szorowania wstępnego butów użyj szczotki do pielęgnacji obuwia.
 2. Sprawdź na metce obuwia lub w pudełku, czy nie ma instrukcji od producenta, jak je prać – to może być wskazówką, co do tego jaką nastawić temperaturę, na ile ustawić obroty itd.
 3. Wyjmij sznurowadła i wkładki z obuwia – jeśli je ma – i wypierz je osobno.
 4. Buty umieść w specjalnej siateczce do prania obuwia, podobnej w jakiej pierze się delikatną bieliznę. Wykorzystaj po jednym woreczku na buta. Dzięki temu buty nie będą się obijać po całej pralce i nie uszkodzą się. Jeśli nie masz siateczek, możesz włożyć dwa ręczniki do pralki, by buty nie obijały się o bęben.
 5. Ustaw program z temperaturą maksymalnie 40 stopni, a najlepiej 30 stopni, i obrotami do 500 na minutę. Program bez wirowania.
 6. Wsyp niewielką ilość proszku, ale nie dodawaj płynu do płukania czy zmiękczania tkanin.

Po praniu włóż do butów zwinięte w kulki gazety, by podczas suszenia nie straciły kształtu. Nie wystawiaj ich na słońce, ale pozwól wyschnąć naturalnie, nawet jeśli zajmie to trochę czasu.

Zobacz także: https://www.bosch-home.pl/produkty/pranie-i-suszenie/pralki

Jak prać buty ręcznie?

Jak wyczyścić buty, które nie nadają się do prania? Największym wyzwaniem jest czyszczenie białych butów, a także materiałowych, zamszowych i skórzanych. Sprawdź, jakie są triki na czyszczenie tego rodzaju obuwia.

Jak dbać o białe buty?

Można je uprać w pralce, jeśli to trampki czy tenisówki szyte. Jeśli to inny rodzaj obuwia lub masz obawy przed upraniem ich w pralce, możesz skorzystać z domowych sposobów. Aby uprać buty ręcznie, wyjmij z nich wkładki i sznurowadła. Następnie namocz szmatkę lub gąbkę w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej – do 3 łyżeczek – lub soku z cytryny, a także płynu do mycia naczyń lub wody utlenionej. Delikatnie szoruj obuwie, a nadmiar wody zbieraj ręcznikiem papierowym. Podeszwę można szorować szczoteczką do zębów i pastą wybielającą. Pastę wybielającą można także zastosować na już uprane obuwie w kolorze białym, bo dzięki temu uniknie się powstawania żółtych plam na butach. Gumowe elementy dobrze doczyszczą się mleczkiem do sprzątania.

Jak umyć zamszowe buty?

Za pomocą krepowej lub gumowej szczotki oraz piany z mydła, bez użycia wody. Sama woda pozostawia na zamszu brzydkie plamy, a nawet może odbarwić obuwie. Innym sposobem na czyszczenie butów z zamszu jest przecieranie ich szmatką z nałożoną mieszanką mleka i łyżeczki sody. Niektóre zabrudzenia zejdą świetnie gumką do ścierania.

Jak wyczyścić buty materiałowe?

Użyj do tego szczotki z miękkim włosiem oraz miękkiej szmatki czy gąbki namoczonej w wodzie z dodatkiem detergentu do prania ubrań. Pamiętaj, by najpierw wyjąć wkładkę i sznurowadła i uprać je w mydle czy detergencie oddzielnie. Szczotką doczyść główne zabrudzenia, a szmatką z detergentem domyj buty, delikatnie przecierając je okrężnymi ruchami.

Jak wyczyścić buty skórzane?

Błoto i ziemia ze skórzanych butów odpadną samoczynnie, gdy wyschną. Należy buty najpierw odstawić, a gdy już odpadnie zabrudzenie, resztę suchego brudu zmyć miękką szczoteczką. Jeśli na obuwiu są tłuste plamy np. z jedzenia czy rozlanego picia, trzeba działać szybko. Od razu po zabrudzeniu przemyj obuwie zwilżoną szmatką, ewentualnie dodaj szare mydło dla uporczywych plam. Gdy buty wyschną, wypastuj je.

Pranie butów nie jest takie trudne, jak się wydaje. Obuwie sportowe, tenisówki, trampki, jeśli tylko są szyte, wystarczy raz na jakiś czas wrzucić do pralki, pamiętając o kilku zasadach. Nawet białe buty ładnie się dopiorą i jest niewielkie ryzyko, że ulegną zniszczeniu. Buty skórzane, zamszowe, klejone, materiałowe najlepiej czyścić ręcznie, przy czym często im szybciej się zareaguje na zabrudzenia, tym łatwiej będzie można się ich pozbyć i skuteczniej domyć obuwie. Nieocenioną pomocą w czyszczeniu białych butów i butów innego koloru różnego rodzaju jest soda oczyszczona – warto zawsze mieć ją w kuchni.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak radzicie sobie z pielęgnacją ce…
Jak radzicie sobie z pielęgnacją cery suchej, narażonej bardziej na problemy zmiany temperatury na zewnątrz?
Czy kosmetyki z kwasami przypominaj…
Czy kosmetyki z kwasami przypominają w zaletach peelingi, czy możecie mi zdradzić,...
Związek na odległość
Czytając, co piszecie, i dokładając do tego swoje doświadczenie, muszę stwierdzić, że związki na...
Jak znaleźć faceta nadającego się d…
Prawda, ale z drugiej strony to musi być niesamowite uczucie zobaczyć kogoś i...