Jak pozbyć się trądziku? Leczenie i pielęgnacja cery

20 października 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Trądzik jest jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Może pojawić się w każdym wieku – nie tylko w okresie dojrzewania. Konieczne jest jego leczenie, ponieważ prowadzi do powikłań i pogorszenia się stanu skóry. Sprawdź, jak wygląda terapia trądziku.

piękna cera

Leczenie trądziku

Trądzik jest chorobą skóry. U jej podłoża leżą zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych, a także zmiany hormonalne. Objawia się ona nieestetycznymi zaskórnikami, ropnymi krostkami oraz guzkami. Wykwitom skórnym bardzo często towarzyszy stan zapalny, a także nadmierna produkcja sebum, zaczerwienienie i przesuszenie skóry.

Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się trądziku. W terapii łączy się metody farmakologiczne i niefarmakologiczne. Wśród tych drugich na uwagę zasługuje przede wszystkim codzienna pielęgnacja skóry. Bez niej żadne leki nie są skuteczne.

Codzienna pielęgnacja skóry

Codzienna pielęgnacja skóry pozwala usunąć zanieczyszczenia (w tym drobnoustroje) oraz nawilżyć skórę. Dzięki niej regenerują się komórek. Są one też lepiej odżywione i dotlenione. Tym samym nowe zaskórniki nie powstają, a pozostałe objawy są stopniowo łagodzone.

W codziennej pielęgnacji skóry dużą rolę odgrywają nie tylko czynności (oczyszczanie i nawilżanie), ale przede wszystkim kosmetyki. Powinny być one niekomedogenne, co oznacza, że nie przyczyniają się do powstawania zmian skórnych. Ponadto muszą mieć filtry przeciwsłoneczne (promieniowanie UV jest szkodliwe i może nasilać objawy trądziku). Warunki te spełniają dermokosmetyki.

W terapii trądziku warto wybierać kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej. Tym samym można zyskać pewność, że nie zawierają one substancji drażniących lub stwarzających ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej.

Metody farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne może być miejscowe lub ogólne. Pierwsze z nich polega na stosowaniu maści, żelów lub płynów bezpośrednio na zmiany trądzikowe. W takiej terapii stosuje się zarówno antybiotyki, jak i preparaty zawierające substancje o działaniu złuszczającym lub przeciwłojotokowym.

Terapia doustna obejmuje stosowanie antybiotyków. Można też podawać retinoidy. Często lekarze zlecają jednocześnie leki ogólne i miejscowe. Sposób terapii jest dostosowywany indywidualnie do każdej osoby.

O czym pamiętać przy leczeniu trądziku?

Osoby z trądzikiem muszą pamiętać, że zabronione jest wyciskanie i rozdrapywanie wykwitów skórnych. Takie działanie nie tylko sprzyja infekcji (jej źródłem często są bakterie fizjologicznie bytujące na skórze), ale też stwarza ryzyko powstania nieestetycznych blizn i przebarwień, które trudno usunąć.

Czy trądzik można wyleczyć?

Trądzik można wyleczyć. Należy jednak pamiętać, że często jest to bardzo długi proces. Skuteczność zastosowanych terapii w dużej mierze zależy też od samego pacjenta. Ważne są systematyczność oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. W przeciwnym razie problem może nawracać, a także wzrasta ryzyko powikłań (głównie nieestetycznych blizn).

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Starzejący się pies
Starsze psy często mają problemy ze wzrokiem, warto dbać o ich dietę żeby dłużej...
Do czego pasują zielone buty?
Do brązów i czerni zdecydowanie!
Dania z pestkami
Ja mielę pestki i dodaję do panierki np. smażąc ryby...
Nietypowe dania na święta
U mnie zawsze się piecze mazurki, bo je bardzo lubimy i nie ograniczamy...