Gorące dni to dla nas dni wyjazdów, kąpieli nad jeziorem czy morzem a także wycieczki po lesie. Na pewno wielu z was będzie miało przy boku swojego czworonożnego przyjaciela. Czy wiecie jak zadbać o psy podczas upałów? Co zrobić by pomóc im przetrwać ten ciężki okres letni? Jak uchronić je przed „letnimi” zagrożeniami? Oto kilka podpowiedzi:
W czasie upałów zwierzętom grozi udar cieplny
Bardzo niebezpieczne dla zwierząt jest przegrzanie, które powoduje podrażnienie opon mózgowych, co skutkuje zapaleniem opon mózgowych. Objawy udaru, które powinny nas zaniepokoić: utrata przytomności, drgawki oraz bardzo wysoka temperatura dochodząca do 42 stopni.
W razie stwierdzenia u zwierzaka udaru musimy natychmiast udać się z nim do weterynarza. Należy zawsze pamiętać, że udar jest bardzo groźny dla naszych pupilów i niepodjęcie odpowiedniego leczenia może spowodować śmierć.
Jak zapobiec przegrzaniu zwierząt
– nie pozostawiajmy zwierząt w nagrzanych samochodach,
– nie stawiajmy klatek i kojców w pełnym słońcu, ustawiajmy je wyłącznie w miejscach zacienionych, w pokojach północnych.
– na spacer zabierajmy psa wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Południowa przechadzka musi być ograniczony do kilku minut.
– uwalniajmy psy z uwięzi, wówczas będą same mogły sobie poszukać odpowiedniego dla nich miejsca w kojcu.
– strzyżmy je by łatwiej traciły ciepło.
– wystawiajmy duże miseczki z czystą niegazowaną wodą, dbajmy o to by zawsze były pełne.
Nadmierne zianie powoduje silne parowanie wody oraz niedobór minerałów. W czasie upałów zwierzęta tracą duże ilości sody, potasu i magnezu dlatego zaleca się poić je wodą mineralną – niegazowaną. Należy też podawać preparaty magnezowo-potasowe. Dobrym sposobem na uzupełnienie niedoboru sodu i potasu jest podawanie zwierzętom schłodzonej wody, odcedzonej z gotowanych ziemniaków.
Chrońmy nasze czworonogi przed kleszczami
Kleszcze atakują małe i większe zwierzęta stałocieplne (koty, psy). Żerują najczęściej w lasach, parkach, ogrodach. Trzeba pamiętać by po wizycie w tych miejscach dokładnie obejrzeć zwierzę, zauważone pasożyty natychmiast usuwajmy. Kleszcze musimy zwalczać środkami chemicznymi, mechanicznym wykręcaniem. Jako środek zapobiegawczy stosujemy preparaty w postaci aerozolu, kropli, obroży.
Kleszcze są nosicielami chorób. Objawem choroby odkleszczowej jest wysoka temperatura ciała i wymioty. Może wystąpić żółtaczka, niewydolność oddechowa i krążeniowa. Zwierzę może tracić na wadze.
Przewożenie zwierząt
Zwierzęta, małe pieski, koty w czasie podróży samochodem zawsze przewozimy w klatkach. Większe psy należy przewozić na tylnym siedzeniu lub, jeśli mamy samochód kombi, za tylnym siedzeniem. W trakcie podróży musimy robić przerwy, w trakcie których poimy zwierzęta.
Zawsze pamiętajmy o wodzie
Pomyślmy nie tylko o naszym domowym zwierzaczku, ale i tym chodzącym bezpańsko po ulicy, działce, czy ogrodzie. O ptaku siadającym na parapecie. Niech tam też stoi miseczka pełna wody. Ptaszęta odwdzięczą nam się za to, swym śpiewem.
Latem znacznie częściej trafiają do lecznicy weterynaryjnej psy z problemami dermatologicznymi. Jednym z głównych powodów tych wizyt jest ostre sączące zapalenie skóry, czyli tzw. hot spot. Schorzenie to pojawia się nagle. Kiedy właściciele odkrywają na skórze pupila dużą, sącząca się ranę, nie mogą uwierzyć w to co widzą. Jeszcze klika godzin wcześniej niczego na niej nie zauważyli. Włosy są pozlepiane przez ropny wysięk. Zmienione miejsce pies prawie cały czas wylizuje lub wygryza. Sytuacja wygląda poważnie.
Przyczyny
Zmiany chorobowe zwykle pojawiają się na policzku lub w górnej części uda. Są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Dochodzi w tych miejscach do kolonizacji bakterii na powierzchni naskórka. Rasami predysponowanymi do wystąpienia ostrego sączącego zapalenia skóry są owczarki niemieckie, labradory, golden retrievery, bernardyny i nowofundlandy. Schorzenie to występuje u większości ras długowłosych. Najczęstszą jego przyczyną jest nadwrażliwość na pchły, kleszcze i owady. Może je spowodować również obecność ciała obcego w skórze, np. siewek lub alergiczne zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych.
Leczenie
Terapię trzeba podjąć szybko. Należy wyciąć nożyczkami zlepione włosy, a chore miejsce na skórze przemyć środkami dezynfekcyjnymi. Po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu rany niektóre psy przestają się nią interesować. W większości przypadków trzeba miejscowo zaaplikować preparat o działaniu wysuszającym. Obecnie dostępne środki w formie sprayu lub emulsji pomagają w leczeniu hot spot. Czasami konieczne jest jednorazowe podanie kortykosteroidu. Terapia trwa około 7 dni. Warto wiedzieć, że w przypadku hot spot dochodzi do kolonizacji bakterii, a nie infekcji. Dzięki temu nie ma powodu do stosowania długotrwałej antybiotykoterapii.
Uwaga na kąpiele
Podczas wakacji psy często kąpią się w różnych zbiornikach wodnych. Trudno odmówić im takiej zabawy. Należy jednak pamiętać, że do kąpieli nadają się tylko zbiorniki przepływowe, czyli rzeki, duże jeziora i morze. Pływanie w przypadkowych stawach jest niewskazane i często kończy się powierzchownym ropnym zapaleniem skory. Objawia się ono silnym świądem oraz licznymi zmianami na skórze w postaci krostek i grudek. Leczenie trwa około trzech tygodni i wymaga zarówno kąpieli leczniczych, jak i niejednokrotnie leczenia ogólnego. W wyniku kąpieli psy mogą również zachorować na nawracające zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych. Nie można wtedy pozwalać im na pływanie, a kanał słuchowy trzeba wypłukać środkiem zapobiegającym kolonizacji drobnoustrojów oraz dokładnie osuszyć. Cieszmy się wakacjami, ale też chrońmy pupili przed schorzeniami dermatologicznymi! Możemy uniknąć kłopotów dermatologicznych, jeśli odpowiednio przygotujemy psa do wyjazdu. Zabierzmy ze sobą podręczną apteczkę, która zawiera środki zapewniające skuteczną profilaktykę dermatologiczną.
Apteczka samochodowa dla psa
- Środki przeciwkleszczowe i przeciwpchelne
- Nożyczki
- Środki dezynfekcyjne i do przemywania
- Emulsja lub krem przeciwzapalny oraz przeciwświądowy
- Szampon hypoalergiczny
Pamiętajmy, że lato to czas, w którym musimy pomagać naszym ulubieńcom. One same nie naleją sobie wody do miski dlatego zadbajcie o nie, najlepiej jak potraficie!
Materiały : www.cztery-lapy.pl – Lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza, www.wiadomosci24.pl
Zobacz również:
- Fryzury dla psów na lato
- Felinoterapia – mruczący lekarz
- Hipoterapia – kontakt z koniem
- Otyłe zwierzęta – co im grozi?