Jak pielęgnować tłustą cerę?

28 października 2019, dodał: Camila
Artykuł zewnętrzny

Tłusta cera to zdecydowanie najbardziej wymagający typ skóry. Jest problemowa ze względu na skłonność do powstawania zaskórników oraz wyprysków. Ma ona jednak również swoje niezastąpione zalety. Dzięki ciągłemu nawilżeniu, skóra na starość się nie przesusza, a zmarszczki powstają znacznie wolniej.

Charakterystyka tłustej cery

Skóra tłusta charakteryzuje się widocznym tłustym filmem. Dzieje się tak za sprawą nadmiernego wydzielania łoju (sebum), który stanowi świetne siedlisko dla bakterii. Jest lepka w dotyku, błyszczy się (w szczególności na czole, nosie i policzkach). Cera tłusta ma problem z widocznymi zaskórnikami oraz ma skłonności do zmian ropnych. Dlatego osoby ze skórą skłonną do przetłuszczania się mają problem z trądzikiem i wypryskami bakteryjnymi. Aby nie dopuścić do rozwoju infekcji takie osoby powinny zwrócić szczególna uwagę na pielęgnację.

Pielęgnacja tłustej cery

Cerę skłonną do przetłuszczana się należy oczyszczać codziennie rano i wieczorem, aby usunąć zalegające sebum i martwe komórki. Trzeba jednak uważać, aby jej nie przesuszyć, ponieważ skóra zareaguje jeszcze większym wydzielaniem łoju. Ważne jest, aby pielęgnacja była synergiczna – czyli aby poszczególne kosmetyki współpracowały ze sobą. Dlatego dla cery tłustej polecana jest pielęgnacja kosmetykami z tej samej linii kosmetycznej.

Po oczyszczeniu cery warto użyć toniku antybakteryjnego, który zmniejszy widoczność porów. Raz w tygodniu trzeba koniecznie wykonać peeling, aby usunąć resztki martwego naskórka. W przeciwnym razie zatkają one pory i dojdzie do zmian ropnych lub powstania zaskórników. Podczas dnia niezbędnikiem powinny być bibułki matujące do zbierania nadmiaru sebum.

Jakich kosmetyków używać?

Do cery tłustej powinno się wybierać kosmetyki beztłuszczowe (tzw. oil-free), które nie będą zatykać porów. Należy unikać składu, w którym jest alkohol, ponieważ nadmiernie wysuszy on skórę, co doprowadzi tylko do jeszcze większej produkcji sebum. Aby zapanować nad tłustym filmem warto kupować kosmetyki hamujące nadmierne wydzielanie sebum, np. te zawierające retinol, witaminę E czy witaminy z grupy B, szczególnie niacynę (wit. B3). Dlatego, że skóra ta stanowi środowisko sprzyjające bakteriom, polecane są również kosmetyki o działaniu antybakteryjnym.

Błędy w pielęgnacji tłustej cery

Mitem jest, że cera tłusta jest odporna i niezniszczalna. Wbrew pozorom musi być traktowana delikatnie. Najczęściej popełnianymi błędami przy jej pielęgnacji są:

  • Zbyt częste mycie twarzy – wydaje ci się, że twoja skóra parę godzin po porannym oczyszczaniu jest lepka i nieświeża, dlatego zaczynasz myć ją coraz częściej. Efekt natomiast otrzymasz odwrotny od zamierzonego. Im częściej będziesz oczyszczać twarz z sebum, które gruczoły łojowe produkują w dobrej wierze, tym bardziej pobudzisz je do pracy. Myjąc twarz zbyt często pozbywasz się także naturalnej bariery ochronnej skóry, a przez to bakterie mają lepsze podłoże do działania.
  • Zakrywanie sebum kolejnymi warstwami pudru w ciągu dnia – dodając kolejne warstwy pudru na skórę zatykasz tylko pory oraz ją obciążasz. Sprawisz, że wypryski będą powstawać znacznie częściej.
  • Wyciskanie krostek i zaskórników – w miejsce gdzie został wyciśnięty zaskórnik automatycznie powstanie nowy, a dodatkowo łatwo uszkodzisz w ten sposób naczynia krwionośne oraz otworzysz skórę na kolejne zanieczyszczenia i bakterie.
  • Mycie twarzy wodą z mydłem – tak naprawdę nie zaszkodzi to tłustej cerze, ale również w żaden sposób jej nie pomoże. Lepiej zastosować odpowiednie kosmetyki przeznaczone do mycia skóry tłustej.

Cera tłusta – domowe sposoby

Okład na twarz z rumianku – rumianek wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące. Można stosować go zamiast toniku lub jako okład na twarz.

Maseczka z zielonej herbaty – zielona herbata absorbuje nadmiar wydzielanego sebum. Aby wykonać taką maseczkę, należy zaparzyć torebkę zielonej herbaty i po ostudzeniu 5 łyżek naparu wymieszać z 1 łyżeczką mąki ziemniaczanej. Przygotowaną maseczkę nałożyć na twarz na ok. 15 minut, a następnie zmyć obficie ciepłą wodą.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz