Jak parzyć zieloną herbatę? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak parzyć zieloną herbatę?

31 lipca 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Vademecum prawidłowego parzenia zielonej herbaty

„Herbata odda wszystko, co w niej tkwi, jeśli otrzyma wszystko, czego potrzebuje” – mówi jedna z chińskich reguł. Doskonale sprawdza się w odniesieniu do zielonej herbaty. Aby uzyskać napar o prawdziwym smaku, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach.

her

 

Do zaparzenia zielonej herbaty będą potrzebne:

 

  1. woda źródlana, z niską zawartością minerałów
  2. herbata zielona np. Hyson – Emperor’s Dream lub Jasmine Mistique
  3. czajnik (najlepiej z termometrem)
  4. dzbanek i filiżanki (najlepiej porcelanowe lub szklane)
  5. zaparzacz do herbaty
  6. łyżeczki do herbaty

 

Woda to podstawa

Jakość wody i sposób jej gotowania decydują o smaku herbaty. Najlepiej używać wody źródlanej, z niską zawartością minerałów. Proces gotowania wody trzeba kontrolować, aby zakończyć go
w momencie tzw. „białego wrzenia”. Jak go rozpoznać?

Proces wrzenia wody składa się z trzech etapów. W pierwszym, pęcherzyki powietrza odrywają się od dna i ścian czajnika i pojawiają się na powierzchni wody. W drugim, unoszą się do góry i woda lekko mętnieje. W tym momencie należy wyłączyć czajnik – woda została doprowadzona do „białego wrzenia”. Trzeba być czujnym – ten etap trwa krótko, potem woda intensywnie wrze i nie nadaje się już do zaparzenia herbaty, ponieważ zostaje pozbawiona dużej ilości tlenu. Tym samym, staje się twarda i w efekcie spowoduje ulotnienie aromatu herbaty.

Tak zagotowaną wodę schładzamy do temperatury ok. 60-80˚C. Jeśli nie mamy czajnika z termometrem, odstawiamy naczynie na ok. 10 minut – po takim czasie od momentu „białego wrzenia”, woda uzyska pożądaną temperaturę.

 

Akcesoria do parzenia herbaty

Do parzenia herbaty, najlepiej jest użyć porcelanowego lub szklanego czajniczka z zaparzaczem, który trzeba przelać gorącą wodą. W ten sposób, herbata, którą będziemy później w nim parzyć, nie straci ciepła. Liście herbaty bardzo szybko pochłaniają zapachy z otoczenia. Warto więc zadbać, aby przechowywać je w odpowiednich, szczelnie zamkniętych puszkach.

 

Jak parzyć?

W zależności od wielkości zaparzacza i pojemności czajniczka, wsypujemy do niego od dwóch do czterech łyżeczek herbaty. Średnio przyjmuje się 1 łyżeczkę na filiżankę herbaty. Zalewamy liście niewielką ilością wody (tak, żeby zaparzacz się zamoczył) i czekamy ok. 30 sekund, a następnie wylewamy napar. Pierwsze parzenie herbaty to, zgodnie z Chińską tradycją, płukanie liści. Zalewamy liście ponownie i parzymy herbatę ok. 2-3 minuty. Warto pamiętać, żeby nie wyrzucać liści po zaparzeniu herbaty. Nie licząc pierwszego naparu, który wylewamy – z tej samej porcji można jeszcze dwukrotnie parzyć herbatę.

 

Zobacz również:

  1. Zielona herbata dla smakoszy
  2. Groźne skutki przedawkowania herbaty
  3. Jaką herbatę podawać dziecku?
  4. Prawdy i mity na temat herbaty

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Jak parzyć zieloną herbatę?

  1. avatar moodni.pl pisze:

    Cenne porady. Warto jednak pamiętać, aby zieloną herbatę pić z rozsądkiem, gdyż wypłukuje minerały.

  2. avatar wildclouds pisze:

    Zielona herbata jest w Azji znacznie bardziej popularna niż czarna, fermentowana.

  3. avatar pinkmause pisze:

    Jaśminowa jest niezwykle ciekawa. Nie jestem smakoszem zielonej, ale ta zachwyciła mnie właśnie tym niezwykłym dodatkiem :) I ta puszka!!!

  4. avatar Julia pisze:

    Wspaniały artykuł! woda i sposób parzenia i podania to podstawa. Ja wodę filtruje, zalewam herbatę, przykrywam i parzę. Oczywiście estetyka odgrywa również ogromną role, a więc piękne filiżanki i pijmy na zdrowie

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Białe meble - polecacie czy nie?
Niezaprzeczalnym atutem białych mebli kuchennych jest fakt, że doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, rozjaśniając...
Co myślicie o kobiecym stylu zarząd…
Kobiety w roli menedżerek zarządzają podmiotami w inny sposób niż płeć przeciwna, gdyż częściej...
Nadpotliwość
Podstawowym sposobem na nadpotliwość jest odpowiednia higiena ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do swojej...
Bielizna
Bielizna jest potrzebna każdej kobiecie by dać jej uczucie komfortu w każdej sytuacji, podkreślić...