Jak parzyć zieloną herbatę?

31 lipca 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Vademecum prawidłowego parzenia zielonej herbaty

„Herbata odda wszystko, co w niej tkwi, jeśli otrzyma wszystko, czego potrzebuje” – mówi jedna z chińskich reguł. Doskonale sprawdza się w odniesieniu do zielonej herbaty. Aby uzyskać napar o prawdziwym smaku, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach.

her

 

Do zaparzenia zielonej herbaty będą potrzebne:

 

 1. woda źródlana, z niską zawartością minerałów
 2. herbata zielona np. Hyson – Emperor’s Dream lub Jasmine Mistique
 3. czajnik (najlepiej z termometrem)
 4. dzbanek i filiżanki (najlepiej porcelanowe lub szklane)
 5. zaparzacz do herbaty
 6. łyżeczki do herbaty

 

Woda to podstawa

Jakość wody i sposób jej gotowania decydują o smaku herbaty. Najlepiej używać wody źródlanej, z niską zawartością minerałów. Proces gotowania wody trzeba kontrolować, aby zakończyć go
w momencie tzw. „białego wrzenia”. Jak go rozpoznać?

Proces wrzenia wody składa się z trzech etapów. W pierwszym, pęcherzyki powietrza odrywają się od dna i ścian czajnika i pojawiają się na powierzchni wody. W drugim, unoszą się do góry i woda lekko mętnieje. W tym momencie należy wyłączyć czajnik – woda została doprowadzona do „białego wrzenia”. Trzeba być czujnym – ten etap trwa krótko, potem woda intensywnie wrze i nie nadaje się już do zaparzenia herbaty, ponieważ zostaje pozbawiona dużej ilości tlenu. Tym samym, staje się twarda i w efekcie spowoduje ulotnienie aromatu herbaty.

Tak zagotowaną wodę schładzamy do temperatury ok. 60-80˚C. Jeśli nie mamy czajnika z termometrem, odstawiamy naczynie na ok. 10 minut – po takim czasie od momentu „białego wrzenia”, woda uzyska pożądaną temperaturę.

 

Akcesoria do parzenia herbaty

Do parzenia herbaty, najlepiej jest użyć porcelanowego lub szklanego czajniczka z zaparzaczem, który trzeba przelać gorącą wodą. W ten sposób, herbata, którą będziemy później w nim parzyć, nie straci ciepła. Liście herbaty bardzo szybko pochłaniają zapachy z otoczenia. Warto więc zadbać, aby przechowywać je w odpowiednich, szczelnie zamkniętych puszkach.

 

Jak parzyć?

W zależności od wielkości zaparzacza i pojemności czajniczka, wsypujemy do niego od dwóch do czterech łyżeczek herbaty. Średnio przyjmuje się 1 łyżeczkę na filiżankę herbaty. Zalewamy liście niewielką ilością wody (tak, żeby zaparzacz się zamoczył) i czekamy ok. 30 sekund, a następnie wylewamy napar. Pierwsze parzenie herbaty to, zgodnie z Chińską tradycją, płukanie liści. Zalewamy liście ponownie i parzymy herbatę ok. 2-3 minuty. Warto pamiętać, żeby nie wyrzucać liści po zaparzeniu herbaty. Nie licząc pierwszego naparu, który wylewamy – z tej samej porcji można jeszcze dwukrotnie parzyć herbatę.

 

Zobacz również:

 1. Zielona herbata dla smakoszy
 2. Groźne skutki przedawkowania herbaty
 3. Jaką herbatę podawać dziecku?
 4. Prawdy i mity na temat herbaty

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Jak parzyć zieloną herbatę?

 1. avatar moodni.pl pisze:

  Cenne porady. Warto jednak pamiętać, aby zieloną herbatę pić z rozsądkiem, gdyż wypłukuje minerały.

 2. avatar wildclouds pisze:

  Zielona herbata jest w Azji znacznie bardziej popularna niż czarna, fermentowana.

 3. avatar pinkmause pisze:

  Jaśminowa jest niezwykle ciekawa. Nie jestem smakoszem zielonej, ale ta zachwyciła mnie właśnie tym niezwykłym dodatkiem :) I ta puszka!!!

 4. avatar Julia pisze:

  Wspaniały artykuł! woda i sposób parzenia i podania to podstawa. Ja wodę filtruje, zalewam herbatę, przykrywam i parzę. Oczywiście estetyka odgrywa również ogromną role, a więc piękne filiżanki i pijmy na zdrowie

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Ile zarabia sie w Szwecji
Teraz zapowiada się tam recesja tak że już to nie będzie taki korzystny kierunek...
wybielanie zębów
U mnie problem jest z tym, że lubię kawę i mocną herbatę...
Pralka - jaką kupić?
Ja lubię takie ładowane od góry.
Czy ktoś jeszcze wierzy że można si…
Ja już nie wierzę, owszem jest chwilowe zauroczenie a potem wraca proza życia...