Jak najpewniej rozpoznać ciążę?

29 września 2016, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Wszystkie sygnały, które wysyła Ci Twój organizm na to wskazują? Aby się upewnić w swoim przekonaniu, zapoznaj się z możliwymi objawami pojawiającymi się w pierwszym stadium. Dzięki temu nabierzesz pewności i szybciej zaopiekujesz się swoim organizmem w tym wyjątkowym stanie.

Closeup on young woman looking on pregnancy test

Rozpoznaj przypuszczalne objawy ciąży

Przeczucie, że jesteś w ciąży nie wystarcza do jej stwierdzenia. Lista typowych, wczesnych objawów ciąży jest długa, dlatego konieczna jest ich obserwacja i zakwalifikowanie jako znamiennych dla ciąży. W pierwszych tygodniach skutecznie dają o sobie znać hormony płciowe oraz gonadotropina łożyskowa, naciskając na układ nerwowy, gruczoły piersiowe i pęcherz moczowy. Wówczas czynnikami wskazującymi na możliwą ciążę są charakterystyczne nudności, wymioty, poczucie ospałości, omdlenia, odczuwanie bólu w piersiach, częste oddawanie moczu, negatywne reagowanie na poszczególne pokarmy. Mimo że symptomy te należą do grupy tych przypuszczalnych, a zatem nie dających pewności w tym zakresie, to są na tyle charakterystyczne, iż zazwyczaj szybko znajdują potwierdzenie wystąpieniem kolejnych objawów(1).

Wszystko Ci mówi, że to ciąża? Objawy prawdopodobne

Jeśli występują u Ciebie wszystkie objawy przypuszczalne, warto byś zaobserwowała swoje ciało pod kątem objawów prawdopodobnych – jawnych i w pewnym sensie przyzwyczajających do myślenia o ciąży, natomiast wciąż przynależących do grupy symptomów, które wymagają ostatecznego potwierdzenia. I tak, jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest zanik miesiączki – jeśli nie towarzyszyły Ci dotychczas problemy zdrowotne, które mogłabyś z tym połączyć, to najpewniej świadczy to o zajściu w ciążę. Dodatkowo, przybierasz na wadze – powiększył się brzuch i piersi. To kolejne znamiona bycia w ciąży. Inne wskaźniki to podwyższona temperatura, rozstępy na skórze, zmiany wyglądu narządu płciowego – powiększenie macicy i zasinienie pochwy. Jeśli wszystko dokoła mówi, że to nic innego jak tylko ciąża – sięgnij po potwierdzenie swych przypuszczeń i wykonaj test ciążowy(2).

Potwierdź przypuszczenia diagnostyką medyczną

Choćby wszystko dokoła podpowiadało i informowało, że jesteś w ciąży – najlepiej przypuszczenia i bazowanie na obserwacji własnego organizmu potwierdzić poprzez przeprowadzenie badań. Pierwsze badanie, które taką pewność Ci da jest USG. Możesz je wykonać już w 4. tygodniu ciąży, a potem w cyklicznych odstępach powtarzać. To dzięki niemu zaobserwujesz stopniowy rozwój zarodka i płodu, pojawiające się kolejne etapy rozwijającej się ciąży. W 16. tygodniu ciąży możesz udać się na badanie KTG – badanie czynności serca płodu (szczuplejsze kobiety mogą to badanie wykonać nieco wcześniej, bo już w okresie między 12. a 14. tygodniem). Po 24. tygodniu czeka Cię kolejne badanie – tym razem weryfikujące ruch płodu i pozostałe czynności jego organizmu(3).

Bibliografia:

1. http://ciaza.mp.pl/poczecie/61883,jak-rozpoznac-ciaze, dostęp: 23.09.2016.
2. Tamże.
3. Tamże.