Jak można pomóc dziecku choremu na trzydniówkę? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak można pomóc dziecku choremu na trzydniówkę?

9 sierpnia 2018, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Twoje pogodne dziecko nagle zaczyna być marudne lub traci ochotę na zabawę? Jeżeli towarzyszy temu wysoka gorączka, może to być trzydniówka. Chociaż ma gwałtowny przebieg i zwykle kończy się wysypką, nie jest groźna dla malucha. Najczęściej nie wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ leczenie ma charakter objawowy. Poznaj sposoby, dzięki którym pomożesz dziecku przetrwać chorobę.

 

Trzydniówka jest chorobą wirusową przenoszoną drogą kropelkową. Rozwija się bardzo szybko, a jej pierwszym objawem jest wysoka gorączka mogąca dochodzić do nawet 40oC. Po kilku dniach temperatura ciała wraca do normy, po czym na ciele pojawia się drobna wysypka. Sama choroba nie jest groźna i nie wymaga podawania specjalnych leków. Walka z trzydniówką sprowadza się głównie do zbijania gorączki.

Jak zbić wysoką gorączkę?

Niepokój rodziców może budzić bardzo wysoka gorączka. Jeżeli utrzymuje się na poziomie 38oC, można spróbować obniżyć ją domowymi sposobami, np. robiąc dziecku chłodny okład. Jeśli jest wyższa, wówczas pomocne będą leki przeciwgorączkowe, zawierające paracetamol lub ibuprofen. Warto także pamiętać o systematycznym nawadnianiu organizmu dziecka – należy podawać mu dużą ilość płynów.

Domowe sposoby walki z gorączką

Jest wiele domowych sposobów, dzięki którym można zwalczyć objawy trzydniówki. Podwyższoną temperaturę ciała pomogą obniżyć, np.:

  • chłodne okłady – kompresy można przyłożyć dziecku do czoło, na kark lub łydki; zaleca się zmieniać je nawet co 15 minut,
  • chłodna kąpiel – stopniowe zanurzanie ciała w chłodnej wodzie (jej temperatura powinna być tylko 2o niższa od temperatury ciała), pozwoli na obniżenie gorączki,
  • napary z liści i owoców malin – ciepła herbatka wykazuje działanie przeciwgorączkowe oraz napotne.

Podawanie leków przeciwgorączkowych

Leki przeciwgorączkowe szybko obniżają wysoką gorączkę. Dzieciom można podawać jedynie preparaty zawierające paracetamol lub ibuprofen – stosując je zamiennie.

Należy pamiętać, że leki zawierające tą samą substancję czynną można podawać w odpowiednich odstępach czasowych. Paracetamol można podawać co 4 godziny, zaś ibuprofen co 6-8 godzin.

Podając leki przeciwgorączkowe trzeba uwzględnić właściwą dawkę – zależną od masy ciała i wieku malucha, dlatego kwestię dawkowania warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Jak radzić sobie z wysypką?

Wysypka towarzysząca trzydniówce nie jest bolesna i nie towarzyszy jej uczucie swędzenia. Zanika samoistnie i nie ma charakteru wysiękowego, dlatego nie zaleca się stosowania jakichkolwiek preparatów.

W walce z trzydniówką konsultacja pediatryczna nie jest koniecznością. Jednak w razie wystąpienia tzw. drgawek gorączkowych, czy innych niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz