Jak klimatyzacja wpływa na oczy?

19 lipca 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares


Gdy słupek rtęci w termometrze wzbija się coraz wyżej, ciężkimi do wytrzymania upałami nie przejmują się pracownicy firm, które zdecydowały się na zainstalowanie klimatyzacji. Na zewnątrz ludzie spacerują w męczącym skwarze, a wewnątrz biurowców przyjemny chłód sprzyja pracy. Komfort po czasie zaczyna się jednak psuć – pojawiają się dolegliwości oczu, takie jak swędzenie czy zaczerwienienia, które są pierwszymi objawami tzw. syndromu oka biurowego.

Zadaniem urządzeń klimatyzacyjnych jest przede wszystkim schładzanie powietrza. Dzięki zastosowanej elektronice można ustawić dowolnie wybraną temperaturę. Taka technologia znacznie ułatwia pracę, zwłaszcza w upalne dni, ale ma także swoje minusy. W większości przypadków prowadzi do wysuszenia oczu.

– Zespół suchego oka, znany też jako syndrom oka biurowego, jest coraz powszechniejszą dolegliwością. Pojawia się wtedy, gdy rogówka i spojówka są w niewystarczającym stopniu pokryte filmem łzowym. Może to wynikać  z nieprawidłowego składu łez lub ich za małej ilości. Tzw. oko biurowe objawia się zaczerwieniem, pieczeniem i bólem oczu oraz szczególną wrażliwością na światło. Pacjenci często skarżą się też na uczucie piasku pod powiekami – wyjaśnia dr Renata Rakoczy-Gołda z kliniki okulistycznej Lexummedica w Krakowie.

Gdy łez jest za mało, zaczynają się także problemy z ostrością widzenia, widzi się jak przez mgłę. Oczy stają się przekrwione i nadwrażliwe na światło, a mruganie, które jest naturalnym mechanizmem obronnym przed wysuszaniem oczu, sprawia ból. Dobrym rozwiązaniem dla osób pracujących w pomieszczeniach klimatyzowanych i przed komputerem może być więc nawilżanie oczu kilka razy dziennie tzw. sztucznymi łzami. Preparaty te można kupić w niemal każdej aptece bez recepty.

– Łzy są niezbędne. Nawilżają oczy, oczyszczają je z alergenów, chronią przed infekcjami bakteryjnymi. Gdy zaczyna ich brakować, pojawiają się problemy. Sztuczne łzy są bezpieczne, nie uzależniają. Nawilżą oko i ochronią je przed uczuciem dyskomfortu i ewentualnym uszkodzeniem struktur powierzchni oka – mówi dr Renata Rakoczy-Gołda z kliniki okulistycznej Lexummedica.

Uczucie dyskomfortu i wysuszenia oczu, spowodowane przebywaniem w pomieszczeniach klimatyzowanych, pogłębia dodatkowo duża ilość czasu spędzanego przed komputerem, złe oświetlenie miejsca pracy oraz używane w pobliżu środki czyszczące. Te ostatnie działają negatywnie ze względu na dużą zawartość związków chemicznych. W komputerze ekran monitora jonizuje powietrze w pomieszczeniu i prowadzi do jego wysuszania. Dla oczu niewskazane jest też białe światło w żarówkach. Zastosowanie ciepłych barw oświetlenia powinno zredukować proces wysuszania oka.

Zobacz również:

  1. Komfort i ulga dla zmęczonych oczu
  2. Choroba ludzi, którzy nie płaczą – Zespół Sjögrena
  3. Kiedy oczy są zmęczone

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Jak klimatyzacja wpływa na oczy?

  1. avatar Darria pisze:

    U mnie nigdy nie było problemu z klimatyzacją, ale być może jest to efektem tego, że u mnie w biurze są zamontowane nawilżacze . Może wynika to z tego, że powietrze nie jest zbyt suche. Cóż, najważniejsze że takie połączenie, tj klimatyzacja i nawilżacz dobrze się sprawdza.

  2. JA przykładowo nie miałem takiego problemu i w sumie moi koledzy z biura też nie, ale pamiętam że moja koleżanka skarżyła się na problemy z oczami. Pzdr. Tomek

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nadmierne wydzielanie sebum
Latem upały to wzmagają, warto stosować tonik ściągający lub hydrolat
Kamizelki
Ktoś to jeszcze nosi w ogóle..? Ja nie widzę na ulicach:)
Wędkowanie
Ostatnio ciągle słyszę o zaginionych wędkarzach - może też usnęli i wpadli do wody?
Niska samoocena - ktoś wie jak sobi…
Pewność siebie można wyćwiczyć, sama widzę po sobie