Jak działają olejki? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak działają olejki?

3 czerwca 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

 

W 1920 roku francuski chemik Rene-Maurice Gatefosse w trakcie jednego z doświadczeń oparzył się w dłoń i niemal instynktownie zanurzył ją w płynie znajdującym się w najbliższym naczyniu. Płynem tym był olejek lawendowy. Naukowiec nie mógł wyjść ze zdumienia, jak szybko minął ból. Rana po oparzeniu także goiła się nadspodziewanie dobrze. Gatefosse zastosował potem olejek lawendowy, opatrując żołnierzy rannych w trakcie I wojny światowej – ponownie stwierdził, że przyspiesza on leczenie. Tak narodziła się współczesna aromaterapia.

Aromaterapia to dziedzina medycyny naturalnej wykorzystująca olejki eteryczne zawarte w roślinach do przywracania harmonii ciała i ducha. Tę metodę leczenia znali już starożytni lekarze greccy, rzymscy i arabscy. Dziś stosuje się ją nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce, psychologii oraz w biznesie. Właściwości stymulujące olejków eterycznych wykorzystują na przykład Japończycy. W tamtejszych biurach pracownicy wspomagani są odpowiednio dobranymi mieszankami zapachowymi: rano w pomieszczeniach rozpyla się zapachy orzeźwiające, w porze lunchu – relaksujące, a po południu – pobudzające.

Węch uważa się za najbardziej pierwotny z naszych zmysłów. Nie znamy jeszcze do końca zasady działania powonienia, jednak specjaliści dowiedli już niejednokrotnie, że niektóre zapachy bardzo korzystnie wpływają na nasze samopoczucie: pobudzają i orzeźwiają lub relaksują i uspokajają. Pewne aromaty działają pozytywnie na skórę, układ oddechowy i nerwowy, a doświadczeni aromaterapeuci potrafią zapachem niwelować skutki wielu chorób. Stosowanie aromaterapii bez kontroli specjalisty może być niebezpieczne, jednak z powodzeniem możemy wykorzystywać aromaterapię domową, polegającą na wonnych inhalacjach i kąpielach. To doskonały sposób na relaks – po stresującym dniu doskonale nam zrobi kąpiel z dodatkiem olejku lawendy czy pomarańczy. Jeśli chcemy zwiększyć swoją zdolność koncentracji, możemy w pomieszczeniu, w którym przebywamy, rozpylić zapach tymianku lub bazylii. Pamiętajmy jednak, by zaopatrywać się w olejki dobrej jakości (takie zawsze są sprzedawane w ciemnych butelkach).

Olejki eteryczne stosowane zewnętrznie oddziałują na nasze organizmy w trojaki sposób. Po pierwsze wchłaniają się przez skórę, by następnie wraz z krwią bezpośrednio wnikać do komórek. Ułatwiają też usuwanie z organizmu końcowych produktów przemiany materii. Po drugie oddziałują na cały organizm w sposób uspokajający lub pobudzający. Po trzecie zaś – w trakcie wdychania wywołują reakcję emocjonalną (każdy z nas ma jakieś osobiste „zapachowe” skojarzenia) i dzięki temu wpływają na podświadomą, instynktowną sferę życia.

Olejki zapachowe mają ogólne działanie odkażające, moczopędne, bakteriobójcze, wywołujące przekrwienie, grzybobójcze, konserwujące, rozkurczowe, uśmierzające ból, przeciwzapalne.  Cechują je poza tym specyficzne właściwości, charakterystyczne dla danego olejku zapachowego. Prawdopodobnie wpływają na produkcję hormonów i innych substancji chemicznych i w ten sposób oddziałują na ciało i mózg. Szczegółowe działanie najpopularniejszych olejków eterycznych prezentujemy w ramce obok.

Woda zdrowia doda? Sprawdź, co wiesz o SPA!

Artykuł pochodzi z „Magazynu ESKK”

Zobacz również:

  1. Kwiatoterapia: uzdrawiająca przyjemność
  2. Co nam daje las?
  3. Co potrzebuje mózg żeby mieć dobry humor?
  4. Aromaterapia: jak stosować?



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Jak działają olejki?

  1. avatar malgosia74 pisze:

    Ja uwielbiam wszystkie aromatyczne olejki do aromaterapii, nie ma takiego, który nie byłby odpowiedni :) Każdy rodzaj olejku jest dobry i odpowiedni na poszczególne dolegliwości czy samopoczucie :) Kadzidełka czy kominki sa u mnie praktykowane na co dzien i w zależności opd nastroju wybieram aromat :) Uwielbiamy to z cała rodzinka oja :) A na dodatek cały dom wypełnia pozytywna energia ) Swietna sprawa i super artykuł :)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...