Chcesz rozpocząć przygodę z aerial silks, ale nie wiesz, jaką szarfę akrobatyczną wybrać? Wbrew pozorom jest to problem wymagający zastanowienia, bo źle dobrana szarfa może zwiększyć ryzyko wypadków i kontuzji, a także znacząco wpłynąć na komfort podczas treningu.
Pierwsza szarfa – co wziąć pod uwagę?
Jeśli planujesz zakup pierwszej szarfy akrobatycznej, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy czynniki takie jak wzrost bądź staż treningowy mają znaczenie. Uspokajamy zatem. Wybierając szarfę, nie musisz się tym przejmować. Co więcej, znaczenia nie ma także wiek. Nie oznacza to jednak, że możesz wybrać jakikolwiek model czy kierować się ładnym zdjęciem produktowym.
Do czego należy dobrać szarfę?
Jesteśmy przyzwyczajeni do kupowania oczami, ale niestety takie podejście nie sprawdzi się podczas wyboru szarfy. Nie może być to zatem zakup pod wpływem chwili, bez wcześniejszego namysłu. Wszystko przez to, że szarfa akrobatyczna musi być dobrana do wysokości sufitu bądź podwieszenia. Te parametry powinny być punktem wyjścia poszukiwań; dopiero później można kierować się preferencjami np. tym, ile materiału ma zostać na ziemi.
Jaka długość szarfy jest odpowiednia do jakiej wysokości podwieszenia? Flying Rose, jeden z czołowych sklepów ze sprzętem do akrobatyki powietrznej, radzi, aby kierować się tymi wytycznymi:
- szarfa 6 m do pomieszczeń 2,2-2,5 m;
- 7 m do pomieszczeń 2,5-3 m;
- 8 m do pomieszczeń 3-3,5 m;
- 9 m do pomieszczeń 3,5-4 m;
- 10 m do pomieszczeń 4-4,5 m;
- 11 m do pomieszczeń 4,5-5 m;
- 12 m do pomieszczeń 5-5,5 m;
- 13 m do pomieszczeń 5,5-6 m;
- 14 m do pomieszczeń 6-6,5 m;
- 15 m do pomieszczeń 6,5-7 m;
- 16 m do pomieszczeń 7-7,5 m.
Jaka długość szarfy powinna zostać na podłodze?
To zależy m.in. of preferencji, ale zdaniem trenerów zbyt duża ilość materiału na podłodze może negatywnie wpłynąć na komfort ćwiczeń. Przyjmuje się, że minimalnie na podłodze powinno znajdować się pół metra szarfy z każdej strony. Natomiast, aby komfortowo robić wiązania, warto zostawić ok. metra do ziemi z każdej ze stron.
Czy udźwig ma znaczenie?
I tak, i nie. Szarfy mogą mieć różne obciążenie, ale zazwyczaj jest ono bardzo duże. Dynamiczne może wynosić np. 200 kg, a statyczne nawet do 1300 kg. W praktyce oznacza to, że waga użytkownika nie jest żadną przeszkodą. Niemniej, z szarfy jednocześnie mogą korzystać maksymalnie dwie osoby, zazwyczaj o łącznej wadze do 200 kg. Informację tę powinien podać producent.
Jaką szarfę wybrać?
Kiedy już upewnisz się, że wybierasz właściwą długość, sprawdź, czy kupujesz szarfę od dobrego producenta. Zapoznaj się jednak niekoniecznie z marką, lecz przede wszystkim z jakością produktu. Ważną informacją są zwłaszcza normy ISO. Dla szarf polecamy normę PN-EN ISO 13934-1, która gwarantuje pełne bezpieczeństwo i wysoką jakość.
Poza tym znaczenie ma także rodzaj materiału szarfy, a nawet miejsce produkcji. Warto wybrać firmy, które wykonują szarfy w Polsce i korzystają ze sprawdzonych, trwałych materiałów np. poliestru. Modele produkowane poza granicami kraju, np. w dalekiej Azji, mogą budzić wątpliwości.