Jak dobrać suknię ślubną do figury?

3 września 2020, dodał: KopalniaTwojegoStylu
Artykuł zewnętrzny

Poszukiwanie sukni ślubnej to zadanie bardzo przyjemne, na ten moment kobieta czeka już od najmłodszych lat. W naszych głowach od dzieciństwa tworzy się wizja cudownej kreacji, która nada nam uroku, pozwoli na ten jeden dzień zamienić się w księżniczkę.

Jednak gdy już nadchdzi ten ważny moment, moment wyboru sukni, pojawia się wiele dylematów: jaki model wybrać, czy biały kolor naprawdę do nas pasuje, czy dekolt sukni nie skraca szyi, czy ten materiał musi być tak sztywny? Mam nadzieję, że cykl moich artykułów pomoże rozwiać te wątpliwości.
Pierwszym problemem, jaki poruszę, jest dobór kreacji do figury. Wyróżniamy kilka modeli sukien ślubnych: klasyczny,empire, princessa, syrena, litera „A”, prosty... Są to tylko podstawowe typy, projektanci często łączą w kolekcjach powyższe modele, aby stworzyć niepowtarzalny, specyficzny strój. My jednak skupimy się na podstawowych typach, aby zobrazować jak scharakteryzować naszą sylwetkę, kształt ciała.
Zaczniemy od modelu klasycznego, który charakteryzuje się dopasowaną górą oraz szerokim dołem opartym na halce. Często składa się z dwóch części: gorsetu i spódnicy. Czasem występuje w postaci jednoczęściowej, gdzie gorset wszyty jestbezpośrednio w górę sukni. Z reguły nie posiada rękawów a dekolt wykończony jest w szpil lub na półokrągło. Dla kogo taki model będzie odpowiedni? Najlepiej będzie prezentował się na paniach o wzroście średnim lub wysokim, z widoczną talią i proporcjonalną figurą.
Kolejny model to empire, czyli sukienka odcięta pod biustem. Spódnica uszyta jest z delikatnych, lejących tkanin. Odcięty stan często podkreślony jest ozdobną wstążką. Model ten często występuje z rękawami. Taką sukienkę mogą nosić osoby niskie, gdyż wydłuża sylwetkę. Empire to krój na tyle klasyczny, że nadaje się dla jabłka, chłopczycy, pieczarki oraz filigramowych figur.
Model princessa to chyba najbardziej popularny typ, już sama nazwa wskazuje, że to właśnie w tej sukni zamienimy się w księżniczki. Princessa jest bardzo elegancka, charakteryzuje się tzw. francuskimi cięciami. Szczególnie dobrze komponuje się z trenem, nawet z najbardziej wyszukanym. Dla tego modelu odpowiednie są cięższe tkaniny. Ta suknia także wydłuża optycznie sylwetkę, przez co jest dość uniwersalna, nadaje się na osób nie obdarzonych wysokim wzrostem. Tu także wybór figur jest szeroki: gruszka, jabłko, chłopczyca, klepsydra, pieczarka.
Przejdźmy zatem do syreny, zwanej czasem rybką. Nazwa idealnie odzwierciedla kształt sukni. Jest to bardzo kobiecy krój, podkreśla biodra. Sukienka rozszerzana jest od połowy ud lub od kolan. Często występuje bez pleców. Ten model także ładnie komponuje się z trenem, jednak nie może on być już tak okazały jak w przypadku princessy. Typ syrena nadaje się idealnie dla kobiet o proporcjonalnych kształtach, lubiących podkreślać swe kształty, nie wstydzących się swej kobiecości. Świetnie będą wyglądały w nim klepsydry i chłopczyce, jednak i kobiety o wydatnej pupie, dobrze komponującej się z resztą ciała olśnią gości w tej sukni.
Model nazwany literą „A” jest dopasowany w biuście za pomocą zaszywek, rozszerzający się od biust w dół, bez zarysowania talii. Dół przyjmuje formę trapezu. Odpowiednie są cieższe tkaniny, aby dół utrzymywał linię. Ta suknia lepiej prezentuje się na osobach wysokich, sczupłych a także puszystych, jeśli na literę „A” zdecyduje się osoba niska to lepiej, aby była filigramowa.
Do omówienia pozostał nam jeszcze typ prosty, czyli klasycza suknia, nieposzerzana, czesto występująca z rozporkiem w tyle lub rozcięciem z przodu. Korzystnie będą wyglądały w niej kobiety wysokie o proporcjonalnej figurze, szczególnie klepsydra lub chłopczyca.

Na sam koniec podsumujmy jeszcze wszystkie kształty ciała, przypisując od razu modele sukien:

-klepsydra: krój klasyczny, rybka, empire (przy małym biuście),
-jabłko: litera „A”, klasyczny, princessa,
-gruszka: klasyczny, prosty z gorsetem, litera „A” (bez podwyższonej talii), syrena,
-papryka/cegła: klasyczny, princessa,
-chłopczyca: empire, litera „A”, klasyczny, princessa,
-pieczarka: klasyczny, princessa, litera „A”, prosty,
-pietruszka: princessa, klasyczny.
Mam nadzieję, że teraz już wiecie jakie modele będą do Was pasowały. Pamiętajcie jednak, że to tylko teoria, najwięcej dowiecie się mierząc różne typu sukienek, ważne by czuć się w sukni dobrze, bez skrępowania. W kolejnym artykule opowiem Wam o rodzajach dekoltów i materiałów oraz ich kompozycji ze suknią i typem urody.
grafika: www.przewodnikmp.pl


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Jak dobrać suknię ślubną do figury?

  1. avatar Agnes pisze:

    Świetny artykuł!

Dodaj komentarz