URODA I ZDROWIE

Jak dbać o zęby dzieci?

29 kwietnia 2016, dodał: Redakcja

Chociaż dzieci rodzą się ze wszystkimi zębami, nie widać ich. To, że zęby ukryte są w dziąsłach nie oznacza, że nie należy dbać o zdrowie jamy ustnej już od narodzin malucha. Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby. Pierwsze lata życia dziecka są ważne dla stanu jego zębów mlecznych, jak i zębów stałych w przyszłości.

Zęby zaczynają wyżynać się około 6 miesiąca życia dziecka. W wieku około 3 lat dziecko posiada już pełne uzębienie mleczne. W około 5 – 6 roku życia dziecka możemy spodziewać się pierwszych zębów stałych.

Jak dbać o zęby dziecka na każdym etapie rozwoju?

1. Mycie zębów zacznij jak najwcześniej
Oswajaj i przyzwyczajaj dziecko do mycia zębów już od pierwszych tygodni po urodzeniu. Odczekaj kilkadziesiąt minut po nakarmieniu malucha, a potem przemyj za pomocą gazy i przegotowanej wody jego dziąsła i język.

2. Wybierz dobra szczoteczkę
Zaraz po pojawieniu się pierwszych zębów wprowadź do codziennej higieny jamy ustnej malucha specjalną szczoteczkę dla niemowląt. Z biegiem czasu dopasowuj szczoteczkę do wieku dziecka. Zawsze powinna być delikatna i z wygodną rączką. Jeśli tylko jej włosie się odkształci – wymień ją na nową. Zrób to także po chorobie dziecka, gdyż będzie wtedy ogromnym siedliskiem bakterii.

3. Kup odpowiednią pastę do zębów
Kiedy pojawią się pierwsze zęby zaopatrz się w pastę z fluorem, którą proponuj dziecku także w późniejszych latach jego życia. Związek ten wnika w szkliwo i chroni zęby przed próchnicą.

4. Chroń zęby przed próchnicą
Nie pozwalaj dzieciom, które korzystają podczas karmienia z butelki, na zasypianie z nią w ustach. Starszym dzieciom zwracaj uwagę, by pamiętały o wieczornym myciu zębów. Wykluczysz w ten sposób ryzyko długotrwałego narażenia zębów podczas snu na działanie kwasów niszczących szkliwo. Nie oblizuj też smoczka czy łyżeczek, którą karmisz dziecko. W ten sposób przekazywane są bakterie wywołujące próchnicę.

5. Odwiedzaj dentystę
Im wcześniej zaczniesz pojawiać się z dzieckiem u stomatologa, tym lepiej. Wyrośnięcie pierwszego zęba jest dobrym momentem na rozpoczęcie regularnych wizyt. Pamiętaj, aby wybierać lekarza, który potrafi pracować z dziećmi. Kiedy dziecko będzie już starsze, warto skorzystać z wizyt adaptacyjnych, by oswoić malucha z gabinetem, lekarzem i tym, co będzie się tam działo.

6. Bądź przykładem
Dziecko modeluje zachowania dorosłych. Bądź dla niego wzorem do naśladowania, jak dbać o zęby. Pokaż i uświadom jakie to istotne, ale nie traktuj ze śmiertelną powagą. Pozwól wybrać dziecku szczoteczkę, która wizualnie mu się podoba. Z pewnością chętniej będzie szorowało zęby taką, z wizerunkiem ulubionej bajkowej postaci. Dziecko uwielbia być samodzielne – w odpowiednim dla niego wieku umówcie się, że najpierw samo myje zęby, a dopiero potem rodzic.

Pamiętaj – „ czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”! :)

Artykuł został przygotowany przez specjalistów z centrum stomatologii ALBUSDENT, Kraków ul. Balicka 73, tel. 12 376 00 00

 

dziecko

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Jak dbać o zęby dzieci?

  1. avatar Ola pisze:

    Oj trzeba dbać o ząbki, to później wszystko obije się w przyszłości. A nie dawajmy dzieciom tego, czego my sami nie chcemy.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

pozycjonowanie
Co do marketingu internetowego to warto rozpocząć współpracę z naprawdę godną uznania agencją reklamową...
Umiecie udzielić pierwszej pomocy w…
Kiedyś umiałam, ale pozapominało mi się szczegółów, muszę tą wiedzę odświeżyć...
Auto na minuty
Ja częściej wypożyczam na kilka godzin, więc na minuty byłoby chyba drożej?
Kosmetyki do makijażu twarzy
Stonowany, jednak w pracy trzeba wyglądać profesjonalnie, a nie krzykliwie:) Żadnego smoky eyes ani...