Wydawać, by się mogło, że to banalna rzecz, którą wykonujemy prawie codziennie, prawda? Jednak, czy Wiecie jak ważne jest prawidłowe czyszczenie uszu? Uszy odpowiadają nie tylko za słyszenie, ale również za równowagę naszego ciała.
Wosk
Czy wiecie jaką rolę odgrywa wosk? Zbiera się on w naszych uszach, aby zatrzymać głębsze rozprzestrzenianie się bakterii i brudu, które mogłyby uszkodzić słuch. Tak więc woskowina jest całkiem naturalnym zjawiskiem.
Jak usuwać?
Większość ludzi do czyszczenia uszu używa tradycyjnych patyczków. Jednak nie są one preferowane przez lekarzy, ponieważ wpychając patyczek zbyt głęboko możemy usunąć zbyt dużą ilość woskowiny. Organizm w odpowiedzi zaczyna produkować coraz więcej wydzieliny, a tym samym zatyka uszy. Dodatkowo zbyt intensywne wpychanie patyczka może uszkodzić skórę oraz błonę bębenkową. Patyczkami najlepiej więc czyścić tylko małżowinę uszną.
Zalecane jest używanie wody z mydłem, aby prawidłowo pozbyć się niepotrzebnego brudu. Możesz zwinąć chusteczkę w rulonik i delikatnie, bez gwałtownych ruchów oczyść ucho.
Laryngolog
Jeżeli występują jakiekolwiek problemy z uszami, lub wystąpi czop spowodowany nadmiarem woskowiny, należy udać się od razu do laryngologa. Przeprowadzi on bezpieczne płukanie ucha. Na 2-3 dni przed zabiegiem warto wkraplać do uszu parafinę, która spowoduje zmiękczenie woskowego korka i ułatwi jego usunięcie. Podczas zabiegu lekarz wprowadza do ucha letnią wodę pod niedużym ciśnieniem. Cały zabieg jest bezbolesny, a jedyne co można odczuć to delikatne łaskotanie. Kiedy udać się na taki zabieg? Kiedy odczuwasz:
szum
zaburzenie słuchu
uczucie zalegania wody w uszach
ból
Jeżeli czujesz się na siłach możesz spróbować usunąć zalegający czop samemu. W aptece są dostępne specjalne aerozole oraz krople, które zmiękczają woskowinę.