Infekcje oczu u dzieci: zapalenie spojówek, jęczmień. Czas na wizytę u okulisty! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Infekcje oczu u dzieci: zapalenie spojówek, jęczmień. Czas na wizytę u okulisty!

23 maja 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Nasze oczy ciągle są narażone na czynniki zewnętrzne: suche powietrze w pomieszczeniach, smog, pyłki (i inne cząsteczki pochodzenia roślinnego w powietrzu), latające owady, silne promienie słoneczne, porywisty wiatr. Nawet w domu, gdy jest włączone ogrzewanie bądź klimatyzacja, to oczy reagują na to – po dłuższym czasie towarzyszy nam uczucie piasku pod oczami. Dzieci mają tendencję do tego, że pocierają oczy rączką, a to grozi zatarciem, niekiedy nawet uszkodzeniem delikatnej warstwy wierzchniej nabłonka oka (nabłonka rogówki), czy nawet odklejeniem się rogówki. Maluchy są ruchliwe, ciekawskie i ciągle żądne wrażeń, a to idealna mieszanka, która przyczynia się do tego, że są szczególnie narażone na różne infekcje.

Choroba infekcyjna gałki ocznej: zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek jest jedną z najczęściej występujących chorób infekcyjnych oczu. Ujawnia się niekiedy niespodziewanie, może mieć również przebieg przewlekły. Zdarza się, że ustępuje samoistnie – nie wymaga leczenia. Zazwyczaj jednak pacjenci zaniepokojeni stanem swoich gałek ocznych w trymiga zapisują się na wizytę do okulisty. Dotyczy to również dzieci, które najbardziej są narażone na tę chorobę infekcyjną, ponieważ mają kontakt z innymi dziećmi i różnymi miejscami.

Zatem Drodzy Dorośli nie spuszczajcie swoich dzieci ani na chwilę z oczu, gdy jesteście z nimi gdzieś w publicznym miejscu np. w centrum handlowym, restauracji, ponieważ dzieci chętnie wszystkiego dotykają.

Typowe symptomy zapalenia spojówek

Charakterystycznym objawem są przekrwione spojówki – tzw. „czerwone oko”.  Towarzyszy temu zazwyczaj surowicza lub śluzowo-ropna wydzielina oraz silny obrzęk spojówki. Przy tej dolegliwości pojawia się dużo innych nieprzyjemnych dla nas objawów: silne łzawienie, zwężenie szpary powiekowej, światłowstręt, uciążliwe łaskotanie okolic oczu, rozdrażnienie.

Najczęstsze przyczyny zapalenia spojówek

Niezliczona liczba czynników, które powodują zapalenie spojówek już daje sporo do myślenia wszystkim rodzicom! Należy małym dzieciom od czasu do czasu przemywać oczka solą fizjologiczną lub zakraplać kropelki (najlepiej te w jednorazowych pojemniczkach) do oczu. To również jest idealny sposób na to, aby przyzwyczaić malucha do kropelek – w trakcie diagnozy u dyplomowanego ortoptysty stosuje się krople. Zapalenie spojówek wywołują najczęściej: bakterie, wirusy i liczne alergeny np. kurz, pyłki roślin. Osoby, które cierpią na zespół suchego oka zdecydowanie częściej borykają się z zapaleniem spojówek. Gdy nosisz soczewki kontaktowe jesteś również narażony na zapalenie spojówek – zwłaszcza, gdy nie zachowujesz zasad higieny.

Jeśli lubisz pluskać się w basenie, to również jesteś w grupie ryzyka! Drodzy Rodzice i Opiekunowie, jeśli Wasze dziecko uwielbia chodzić na basen, gdzie woda jest dezynfekowana chlorem, to tym bardziej zadbajcie o to, aby po każdej wizycie na ulubionej pływalni, dziecko przepłukało oczka kropelkami do oczu. W trakcie przeziębienia z katarem albo przy zapaleniu ucha u dzieci bardzo często pojawia się zapalenie spojówek.

W Warszawie, na Alei Jana Pawła II 80/130, w Fundacji Zobaczyć Jutro znajduje się profesjonalny gabinet okulistyczny i ortoptyczny, w którym przyjmują doświadczeni lekarze okuliści dziecięcy i dyplomowani ortoptyści. Więcej o badaniach okulistycznych, diagnozie i rehabilitacji ortoptycznej możesz przeczytać na stronie www.zobaczycjutro.org.

„Mamo, oko mnie boli!”

 

Jęczmień może wystąpić przy niedoborze witamin z grupy B. Jęczmieniem potocznie nazywa się ropień, który powstaje zazwyczaj na brzegu powieki. Typowe objawy jęczmienia: zaczerwienienie, obrzęk, BÓL POWIEKI. Po jakimś czasie od wystąpienia tych objawów na powiece pojawia się charakterystyczny zbiornik z ropą, a oko zaczyna mocno łzawić. Towarzyszy temu również światłowstręt.

Nasze babki i prababki miały niezastąpioną metodę na jęczmień: pocierały delikatnie bolące miejsce rozgrzaną (można ją rozgrzać, pocierając np. o materiał z bawełny 100%) obrączką ze złota (bądź inną złotą biżuterią). Okazuje się, że to naprawdę pomaga! Wystarczy kilkanaście razy potrzeć, przyłożyć rozgrzaną od tarcia np. złotą obrączkę, a ból powieki powinien ustąpić już po kilku godzinach. Ta metoda jednak nie zastąpi profesjonalnego rozpoznania u lekarza, więc jak ból nie ustępuje, to koniecznie zapisz swoje dziecko na wizytę do okulisty dziecięcego.

Leczenie jęczmienia

Gdy już Twojego malucha dopadnie jęczmień, to przed Tobą nie lada wyzwanie! Najważniejsze, aby powstrzymywać dziecko przed rozdrapywaniem, pocieraniem, wyciskaniem zmiany ropnej na oku. Przy leczeniu jęczmienia stosuje się maści z antybiotykiem. Ma ona za zadanie zapobiec szerzeniu się infekcji na inne części oka. Podczas infekcji myj często dziecku buzię, ręce. Najlepiej nie trzymaj wtedy ręczników dziecka w łazience, bo jeszcze inny domownik niechcący użyje ręczniczka i w ten sposób może złapać infekcję. Dużą ulgę przyniosą ciepłe kompresy (np. bawełniana szmatka zwilżona ciepłą wodą) przykładane na 15-20 minut, nawet kilka razy w ciągu dnia.
A co, gdy niemowlę załapie infekcję oczu?
Nie tylko dzieci i dorośli łapią infekcje oczu. Dotyczy to również niemowlaków. Gdy z oka wypływa żółtawa wydzielina, to nie panikuj – przyczyną jest stan zapalny o łagodnym przebiegu. To często występuje u noworodków, ponieważ do 6. tygodnia życia nie wytwarzają one łez. Wystarczy, jeśli przemyjesz oczy dziecka solą fizjologiczną (można ją kupić w każdej aptece). W przypadku, gdy to nie pomaga – umów się na wizytę do lekarza okulisty dziecięcego i lekarz przepisze niemowlakowi kropelki.

Zdarza się, że niemowlę zaczyna pocierać oczy piąstkami, a jego spojówki są zaczerwienione i lekko obrzmiałe. Co wtedy? Prawdopodobnie Twój maluszek ma zapalenie spojówek. Nie martw się – przytrafia się ono noworodkom bardzo często. Najlepiej jak od razu zarezerwujesz wizytę u lekarza okulisty.

Jak należy zapuszczać krople do oczu?

Wpierw przemyj dziecku powieki czystym wacikiem. Poproś, aby położyło się na łóżeczku, a pod główkę podłuż mu ulubioną poduszkę. Po czym delikatnie rozchyl powieki palcem wskazującym i kciukiem jednej ręki. Drugą ręką szybko i zdecydowanie wpuść krople do wewnętrznego kącika oka tak, aby nie podrażnić oka końcówką pojemnika. Po prostu postaraj się nie dotknąć oka pojemnikiem! Najlepiej jakby dziecko teraz pomrugało, a nadmiar płynu po prostu wytrzyj wacikiem/chusteczką. I po krzyku!

Nie tylko higiena oczu jest ważna. Chcąc zachować zdrowy wzrok na długie lata – dobrze odżywione oczy służą lepiej – należy dostarczać organizmowi odpowiednie ilości witamin i minerałów, które mają pozytywne działanie na wzrok.

Artykuł został napisany we współpracy z lekarzami okulistami i dyplomowanymi ortoptystami z Fundacji Zobaczyć Jutro z siedzibą w Warszawie. Fundacja prowadzi badania okulistyczne dla dzieci w Warszawie – zapraszamy do kontaktu!

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...