URODA I ZDROWIE

Ile razy dziennie karmić psa? Porady dla opiekunów

17 lipca 2020, dodał: Redakcja

Każdy opiekun psa chce dla swojego pupila jak najlepiej, dlatego często zastanawiamy się, czy dobrze karmimy naszego czworonoga. Wybór właściwej karmy pełnoporcjowej to pierwszy krok, ale warto też pomyśleć nad sposobem jej dawkowania. Ile razy dziennie karmić psa, by utrzymać go w dobrej kondycji?

karmienie psa

Jak często karmić psa w zależności od jego wieku?

Żywienie psa jest dla jego opiekuna nie lada wyzwaniem. Czworonogi potrafią wybrzydzać, „żebrać”, wymuszać podawanie przysmaków. Psy mają  tendencję do przejadania się, co może skutkować nadwagą i otyłością. Dlatego należy uważać, by nie przekroczyć dziennej zalecanej dawki kalorii. Wskazówki dotyczące optymalnej porcji karmy, jaką powinniśmy podać psu w ciągu doby, znajdziemy na opakowaniu gotowego pokarmu. Następnie musimy ją precyzyjnie odmierzyć i podzielić na odpowiednią liczbę posiłków dostosowaną do wieku psa, ale też wielkości rasy. Nie zaleca się zapewniania psu nieograniczonego dostępu do pokarmu. 

  • Ile razy dziennie karmić szczenię?

Szczenięta przez pierwsze 3-4 tygodnie życia karmione są wyłącznie mlekiem matki i spożywają około 6-12 posiłków dziennie. Od około 6. tygodnia życia większość szczeniąt może już jeść samodzielnie – do 8. tygodnia powinny otrzymywać 4-5 porcji jedzenia dziennie. Następnie zmniejsza się liczbę porcji do około 3-4 na dobę – taki sposób karmienia kontynuuje się do 6. miesiąca życia. Po tym czasie młodemu psu wystarczą już trzy posiłki podawane o stałych porach. W niektórych przypadkach taką częstotliwość serwowania posiłków pupilowi można stosować również w jego dorosłym życiu.

  • Ile razy dziennie karmić dorosłego psa?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że dorosłemu psu wystarczy jeden posiłek dziennie. Nie jest to do końca prawda. Psy ras dużych i olbrzymich, szczególnie te, które predysponowane są do rozszerzenia i skrętu żołądka, powinny spożywać więcej niż jeden posiłek dziennie, najlepiej dwa lub trzy. Również w przypadku mniejszych psów korzystne jest rozłożenie dziennej porcji pokarmu na 2-3 posiłki. Dzięki temu zapewnimy naszemu pupilowi lepsze samopoczucie. Pies, który otrzymuje dwa mniejsze posiłki zamiast jednego dużego, nie powinien mieć gwałtownych napadów głodu, które prowadzą, chociażby do wymuszania jedzenia.

  • Ile razy dziennie karmić psa seniora?

Opiekunowie starszych czworonogów często zastanawiają się, ile razy dziennie karmić psa w podeszłym wieku. Czy żywienie psa seniora powinno się czymś różnić od żywienia młodszych czworonogów? Otóż tak. I dotyczy to nie tylko konieczności zmiany karmy na pokarm opracowany specjalnie z myślą o starszych czworonogach, ale również zwiększenia częstotliwości karmienia. Serwowanie psom seniorom kilku posiłków dziennie pozytywnie wpływa na ich zdrowie i aktywność. Spożywanie małych porcji pokarmu, ale częściej, nie obciąża układu pokarmowego, umożliwia lepsze trawienie i przyswajanie substancji odżywczych. 

Kiedy karmić psa – rano czy wieczorem?

Niezależnie od wieku psa, rasy czy liczby posiłków, pokarm powinien być serwowany psu o stałych porach. Najlepiej rano, po południu i wieczorem. Stałe pory podawania jedzenia wpływają na odpowiednią stymulację przewodu pokarmowego i lepsze pobieranie witamin i substancji mineralnych z pożywienia – ma to największe znaczenie w przypadku psów seniorów. 

Regularność posiłków pozwala na dostosowanie godzin spacerów i treningów. Najedzony pies może być niechętny do zabawy i nauki. Trudno jest też zmotywować go przysmakami do wykonywania zadań. Pies powinien odpocząć zarówno przed, jak i po jedzeniu. W przypadku ras predysponowanych do rozszerzenia i skrętu żołądka zaleca się nawet dwugodzinny odpoczynek po posiłku.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wydarzenia kulturalne
jak się ktoś interesuje koncertami jest fajna apka i można bilety na niej...
Żywienie psa
ja daję mojemu yorkowi suchą, na wagę kupuję bo taniej, do tego czasem dostanie...
róże miniaturki w domu ??
niestety ale róże nigdy w domu doniczkowe się nie trzyamją choćbym nie wiem...
Czyraki
laser na czyraki? maść ichtiolowa i tyle, posmarować na cały dzień zakleić jakimś gazikiem...