Hipermobilność stawów – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Hipermobilność stawów – recenzja

2 maja 2023, dodał: ag-ness
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Stawy to ważna część naszego i układu ruchu. Decydują o komforcie naszego chodzenia, biegania, tańczenia, wspinania się po górach, pływania itp. Codziennie wykonują ogromną pracę, a od ich zdrowia zależy jakość naszego życia w domu, pracy, czy na wakacyjnych wyjazdach. Dopóki nie ma z nimi problemów, nie bolą i pozwalają nam przemieszczać się i przyjmować różne pozycje bez bólu, zupełnie nie zajmujemy się ich zdrowiem. Jednak aby ten stan trwał jak najdłużej, warto poznać metody utrzymujące stawy w zdrowiu i dobrej kondycji.

Prezentowany tu ilustrowany przewodnik z planem ćwiczeń na stabilizację stawów, wzmocnienie mięśni i utrwalenie prawidłowej postawy ciała autorstwa specjalistek w dziedzinie jogi, anatomii i biomechaniki – Adell Bridges i Celest Pereiry, to doskonałe źródło wiedzy o układzie ruchu człowieka, związanych z nim szczegółach anatomicznych i problemie wiotkości stawowej związanej z nieprawidłowością budowy tkanki łącznej, który dotyczy nawet 1/4 naszego społeczeństwa. O hipermobilności stawów mówimy w przypadku występowania przeprostów w stawach, nadmiernego rozciągania i nieprawidłowościach postawy i poruszania się, skłonnościach do kontuzji itp. Bywa niezdiagnozowaną dolegliwością i pacjenci leczą tylko jej objawy pod kierunkiem lekarza czy fizjoterapeuty, nie skupiając się w ogóle na jej przyczynach.

Ćwiczenia przedstawione przez autorki mają na celu zmniejszenie bólu stawów, mięśni i kręgosłupa. Opracowały one autorski plan treningowy ukierunkowany na potrzeby osób zmagających się z hipermobilnością stawów. Przekrój wiekowy pacjentów z tą dolegliwością jest dość szeroki, nie jest to więc przypadłość wyłącznie wieku podeszłego. Czasem do hipermobilności stawów prowadzi kontuzja, czasem specyfika anatomii danej osoby, wiąże się ją też z hormonami i siedzącym trybem życia.

Poradnik pozwala na samodzielną diagnozę stawów wg skali Beightona. Należy w tym celu wykonać określone czynności w obrębie palców, nadgarstków, łokci, kolan. Autorki zamieszczają tu szczegółową instrukcję wykonania testu na wiotkość stawów, popartą ilustracjami. W przypadku pozytywnego wyniku, zalecają szereg ćwiczeń i masaży łagodzących hipermobilność stawów, które są świetną alternatywą dla drogiej i słabo dostępnej opieki fizjoterapeutycznej. Ważnym elementem leczenia jest tu także terapia powięzi oraz odpowiednia dieta i zmiana stylu życia. Autorki czerpią ze swego wieloletniego doświadczenia i praktyki terapeutycznej, dzięki czemu ćwiczenia i porady są skuteczne i pozwalają na znaczną poprawę stanu zdrowia.

Bardzo podoba mi się przejrzysty układ tej książki. Łatwo znaleźć potrzebne informacje, a ilustracje towarzyszące instrukcjom pomagają właściwie wykonać dane ćwiczenie. Dodatkowo porady dietetyczne i dotyczące aktywności fizycznej pozwalają wprowadzić pozytywne zmiany w życiu. Wykorzystuję te informacje w moim codziennym treningu, aby poprawić kondycję i zmniejszyć pojawiający się czasem po większym wysiłku ból kolan. Co ciekawe, o stawy można dbać także podczas snu, zapraszam więc do lektury, aby poznać więcej szczegółów i cieszyć się lepszym zdrowiem.
Agnieszka

Dziękujemy Wydawnictwu VITAL za egzemplarz do recenzji – książka jest dostępna TUTAJ

Redakcja

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak inwestować w srebro
Srebro na wagę jest tańsze niż wyroby z niego, można kupić większą...
Czarnogóra - warta poznania?
Pojechalabym w takie urokliwe miejsce....
Biseksualność
Najcwwazniejsze to być szczęśliwym ze swoją orientacja....
Czy mezalianse dziś istnieją?
Są takie kasty gdzie się dobiera żonę do statusu, np. w prestiżowych zawodach...