Na zgagę i trawienie zawsze robię te herbaty – uczucie ciężkości mija jak ręką odjął!
Problemy z trawieniem dotyczą niemal każdego z nas. Zgaga, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, kolka, odbijanie, uczucie ciężkości i pełności w jelitach – te nieprzyjemne objawy potrafią naprawdę utrudnić codzienne funkcjonowanie. Herbaty ziołowe to naturalny i zdrowy sposób na poprawę trawienia i procesów metabolicznych w organizmie.
Na problemy z trawieniem świetnie sprawdza się mięta, a pisząc dokładniej mięta pieprzowa, po którą większość z nas sięga zazwyczaj przy problemach żołądkowych i niestrawności. Herbata ziołowa z mięty pieprzowej działa na mięśnie naszego brzucha kojąco i w skuteczny sposób pomaga poprawić przepływ żółci z naszej wątroby do woreczka żółciowego, co zostało nawet potwierdzone w licznie przeprowadzonych badaniach. Co równie ważne, mięta pieprzowa, a raczej znajdujący się w niej olejek pomaga załagodzić ból brzucha związany z problemami trawiennymi a do tego koi jelita, przynosząc prawdziwą ulgę w cierpieniu. Herbata bardzo dobrze radzi sobie w zwalczaniu uczucia pełności po spożytym posiłku, a także wykazuje działanie wiatropędne.
Koper włoski to kolejne zioło, które bardzo dobrze radzi sobie z problemami trawiennymi i w formie leczniczej herbaty polecane jest do wypijania w szczególności tym osobom, które zmagają się z przewlekłymi wzdęciami oraz kolkami. Najcenniejszą substancją znajdującą się w koprze włoskim jest olejek, który pomaga wyeliminować skurcze brzucha, a także zmniejsza napięcie mięśni gładkich, co ewidentnie przekłada się na poprawę trawienia spożywanych pokarmów. Jeśli naszym problemem są uporczywe zaparcia, to w naszej domowej apteczce nie powinno zabraknąć herbatki z korzenia lukrecji, która pomaga załagodzić rozwijające się w naszym układzie pokarmowym stany zapalne oraz różnego rodzaju podrażnienia.
Skutecznym ziołem na problemy trawienne jest także rumianek pospolity, który uważany jest za jedno z najbezpieczniejszych ziół, ponieważ po jego spożyciu niezwykle rzadko mogą pojawić się jakieś reakcje alergiczne. Z punktu widzenia układu pokarmowego najcenniejsze są kwiaty rumianku, które działają relaksująco na mięśnie gładkie jelit. Dlatego herbata z rumianku w skuteczny sposób ułatwia proces trawienia spożywanych przez nas produktów żywnościowych. Imbir i goździki wspomogą perystaltykę jelit, a cynamon stymuluje działanie soków żołądkowych.
Przepis I
Składniki:
– 30 g ziela krwawnika
– 50 g ziela mięty
– 30 g nasion kminku
– 50 g nasion kopru włoskiego
– 20 g korzenia lukrecji
– 2 szt. goździków na szklankę
– 1 szt. anyżu gwiaździstego
Przygotowanie:
Jedną kopiastą łyżeczkę mieszanki zalać jedną szklanką wrzątku i zaparzyć pod przykryciem przez kilka minut. Ziołową herbatę na trawienie najlepiej spożywać po jedzeniu, do 3 szklanek dziennie. Ilość mieszanki herbaty ziołowej, którą zaparzamy można przed użyciem rozdrobnić w moździerzu, aby poprawić przenikanie substancji czynnych do naparu. Dotyczy to zwłaszcza nasion i korzenia, przy których rozdrobnienie potęguje siłę ich działanie i uwalnia więcej związków aktywnych.
Przepis II
Składniki:
– 1 łyżeczka suszonych kwiatów rumianku
– 1 łyżeczka ziela męczennicy (inaczej passiflora)
– 1 szklanka wrzącej wody (250 ml)
Przygotowanie:
Do garnka wrzucić zioła, zalać wrzącą wodą i zaparzać pod przykryciem około 20 min. Po tym czasie można zioła odcedzić, doprawić miodem albo domowym sokiem malinowym i wypić.
Przepis III
Składniki:
– 300 ml świeżo zaparzonej zielonej herbaty
– 1 plaster jabłka
– 2-3 goździki
– 1 plaster świeżego imbiru
– 1 łyżka soku z pomarańczy
– sok z cytryny
Przygotowanie:
Herbatę zaparzyć. W plasterki jabłka włożyć goździki i włożyć do herbaty. Wycisnąć sok z dwóch plastrów pomarańczy. Do herbaty dodać imbir, cynamon oraz kilka kropli soku z cytryny. Na koniec dodać sok z pomarańczy i wszystko wymieszać. Można lekko dosłodzić miodem.
Przepis IV
Składniki:
– 2 szklanki wody
– 2 czubate łyżki posiekanej natki pietruszki
– 1 łyżeczka ziela mięty
– 1 łyżeczka miodu
– sok z cytryny do smaku
Przygotowanie:
Wodę wlać do garnuszka, dodać natkę pietruszki i miętę i gotować 15 min. Odstawić aż lekko przestygnie. Przecedzić i przelać do dzbanuszka. Dosłodzić miodem i doprawić do smaku sokiem z cytryny.
zobacz również:
Facetektomia co to jest?
Jak skutecznie wykonać testy na COVID z apteki – praktyczny poradnik