URODA I ZDROWIE

Halluksy: przyczyny, objawy i leczenie

2 lutego 2021, dodał: Redakcja

Nacisk związany ze sposobem chodzenia lub kształtem stopy może powodować haluks, czyli bolesny guz kostny na zewnętrznej stronie dużego palca. Wąskie buty i praca stojąca mogą nasilić wspomnianą dolegliwość. Lekarz może zdiagnozować halluks, patrząc na Twoją stopę. Może również zlecić zdjęcie rentgenowskie, aby sprawdzić stopień uszkodzenia stawu i pozycję kości. Sprawdź, kiedy warto wybrać się do specjalisty!

stopy1

Objawy i przyczyny

Haluks obejmuje zwykle kość palucha, który pochyla się w kierunku drugiego palca zamiast na wprost. Wielu naukowców uważa, że niektóre osoby dziedziczą strukturę kości, powodującą rozwój halluksów. Istnieją też inne czynniki, które zwiększają ryzyko wspomnianej deformacji. Można do nich zaliczyć: nadpronację; hipermobilność stawów; urazy stóp; reumatoidalne zapalenie stawów; stany wpływające zarówno na nerwy, jak i na mięśnie, takie jak polio. Niektórzy eksperci sugerują, że buty na wysokim obcasie lub z wąskim noskiem sprzyjają rozwojowi halluksów. Mogą również zaostrzyć istniejące objawy.

Klasycznym symptomem halluksa jest guz, który tworzy się u podstawy palucha. Niekiedy powstaje u podstawy małego palca u nogi. Czasami towarzyszą mu też inne objawy, takie jak ból, tkliwość, drętwienie, pieczenie, obrzęk, stwardniała i zgrubiała skóra u podstawy dotkniętego palca, zaczerwienienie. Niektórzy pacjenci skarżą się również na odciski, modzele i problemy z chodzeniem.

Po operacji pełny powrót do zdrowia może zająć do 6 miesięcy. Zazwyczaj pacjenci muszą regularnie chodzić do lekarza, który monitoruje postępy. Należy pamiętać, że nieleczone halluksy mogą się powiększać i sprawiać ból. Z czasem prowadzą do większej deformacji stopy. Warto więc jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Leczenie niechirurgiczne

Dostępne bez recepty opaski na halluksy mogą amortyzować wstrząsy i łagodzić ból. Pomyśl również o taśmie sportowej, która pozwala utrzymać stopę we właściwej pozycji. Zrezygnuj z wąskich butów na wysokim obcasie. Zdecyduj się na obuwie z szerokim noskiem, dzięki czemu odciążysz palce. Dostępne bez recepty lub wykonane na zamówienie wkładki do butów (ortezy) zmniejszą ryzyko halluksów. Niektóre osoby odczuwają ulgę, nosząc w nocy szynę, która pozwala utrzymać palec w prawidłowej pozycji. Niesteroidowe leki przeciwzapalne można łączyć z zimnymi okładami. W ten sposób złagodzisz ból i obrzęk stopy.

Masaż, fizjoterapia i ultradźwięki mogą rozbić zrosty tkanek miękkich, aby zmniejszyć ból i stan zapalny. Istnieją pewne ćwiczenia, które wzmocnią siłę mięśni wokół halluksa.

Operacja halluksów

Jeśli zabiegi niechirurgiczne nie pomagają, a chodzenie staje się wyjątkowo bolesne, lekarz może zalecić operację. W takim przypadku wskazana jest bunionektomia – informuje ortopeda prywatnie w Krakowie Specjalista usunie halluks i wyrówna kości, aby przywrócić paluch do właściwej pozycji.

Czasami wystarczy obserwacja halluksa. Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia stawu, zaleca się okresowe badania i prześwietlenia stopy. W większości przypadków wystarczy leczenie nieoperacyjne. Jeśli jednak nie przynosi spodziewanych rezultatów, lekarz zaleci operację, która złagodzi ból, skoryguje wszelkie deformacje stopy oraz pomoże w powrocie do normalnych czynności. Wybierając metodę leczenia, specjalista weźmie pod uwagę zdjęcia rentgenowskie, wiek pacjenta, poziom jego aktywności i inne czynniki.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy depilatory laserowe do uż. domo…
Miałam kiedys taki depilator ;) Ahh te czasy ;) Bolało ;) Dzisiaj jednak wolę...
Ile już udało Wam się schudnąć?…
Wasze wpisy napełniły mnie optymizem, że dam radę zrzucić nieco kilogramów.Szukam fajnego programu...
Dieta podczas karmienia piersią
Niestety przytyłam znacząco po ciąży, jeszcze karmię mojego bobaska i szukam jakieś dobrej...
Onko-bieg
Dla mnie lepsze są inicjatywy, z których kobiety chore na raka wynoszą jakąś...