W niektórych chorobach nawet krótkie ekspozycje na promieniowanie UV mogą powodować pojawianie się lub wyraźne nasilenie zmian skórnych. Choroby te nazywamy fotodermatozami. W chorobach, w których występuje genetycznie uwarunkowany defekt wytwarzania melaniny, promieniowanie ultrafioletowe może wywoływać oparzenia, a nawet poważne uszkodzenia w obrębie skóry.
Należą do nich różne schorzenia metaboliczne, skóra pergaminowa i barwnikowa (Xeroderma pigmentosum), a także bielactwo wrodzone (albinismus) i nabyte (vitiligo). Również toczeń rumieniowaty (lupus erythematosus) charakteryzuje się dużą nadwrażliwością na promienie UV, które mogą indukować powstawanie typowych dla tej choroby zmian skórnych.
Promieniowanie słoneczne może również powodować zaostrzenie zmian skórnych w pęcherzycach, trądziku różowatym, łojotokowym zapaleniu skóry, chorobie Dariera i liszaju płaskim. Natomiast w łuszczycy i atopowym zapaleniu skóry promienie słoneczne mogą zarówno poprawiać jak i pogarszać przebieg choroby.
We wszystkich wymienionych schorzeniach głównym czynnikiem patogennym są promienie UVB.
- Odczyny ostre
- Oparzenia
- Opalenizna
- Fotodermatozy
- Piegi
- Ostuda
- Znamiona barwnikowe
- Odczyny przewlekłe Plamy soczewicowate
- Brodawki łojotokowe
- Słoneczne starzenie się skóry (photoaging)
- Zmiany przednowotworowe (rogowacenie słoneczne)
- Niebarwnikowe nowotwory skóry (raki podstawno- i kolczystokomórkowe)
- Czerniak złośliwy
na podstawie: www.ziebaclinic.pl
Zabacz również:
- Promieniowanie UVA – szkodliwe!
- Solarium fakty i mity
- Solarium szkodzi jak azbest? Dyskusja
- Słońce a starzenie się