Gofry na śniadanie? Dlaczego nie! Gofry kojarzą się ze smakiem dzieciństwa. Większość z nas, pamięta ten słodki czas. Dlatego też, śmiało możemy zaserwować naszym dzieciom pyszne i słodkie śniadanko w postaci gofrów. Prawdą jest również to, że gofry są lubiane również przez dorosłe osoby, dlatego też jeśli przepis ma być dla dorosłej osoby, należy zwiększyć ilość składników, ponieważ ten przepis jest dla tych najmłodszych łasuchów.
Można je podawać z różnymi dodatkami, jednakże dla dzieci najsmaczniejszą opcją będą gofry z dodatkiem pokrojonych w plasterki truskawek lub brzoskwiń oraz odrobiną bitej śmietany.
Składniki:
- 90 g mąki razowej
- 95g mąki pszennej
- 26g cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- ¾ łyżeczki sody kuchennej
- ¼ łyżeczki soli
- 3 jajka
- 1 i ½ szklanki maślanki
- ½ szklanki stopionego masła lub oliwy z oliwek
Przygotowanie:
Mąkę razową i pszenną mieszamy w dużej misce dodając cukier i proszek do pieczenia oraz sodę i sól. ( Dobrym sposobem aby gofry były pulchne i pięknie prezentowały się na talerzu, to przepuszczenie mąki przez sito. Dzięki przesiewaniu mąka nabiera powietrza, oznacza to, że wypiek będzie puszysty, lekki i pozbawiony grudek. Dodatkowo podczas wyrabiania ciasta wszystkie składniki lepiej się połączą).
W małej misce ubijamy jajka na jednolitą masę, następnie dodajemy maślankę i masło.
Kolejny krok to połączenie wszystkich składników w jednej misce i sprawdzenie ciasta. Jeśli ciasto jest zbyt gęste można je rozrzedzić odrobiną wody. Najlepsze ciasto to takie lejące. Nie ubite, ani niezbyt rzadkie, po prostu lejące :)
Teraz nie pozostaje nam nic innego jak przygotowanie gofrownicy. Gofrownice są naprawdę różnorodne, najciekawsze to te, które mają charakterystyczny kształt – zazwyczaj jest to prostokąt lub kwadrat z kratownicą, rzadziej koło czy serduszka ułożone w kwiatek. Wybór naprawdę ogromny. Jednak niezależnie od tego jaką formę posiadamy, należy najpierw lekko natłuszczać oliwą rozgrzaną gofrownicę i wlać na nią ciasto. Gofry pieczemy do momentu, aż będą miały złoty kolor. To samo robimy z resztą ciasta, która nam została. Z tych składników powinniśmy otrzymać od 4 do 6 gofrów.. Po upieczeniu możemy dodać owoce sezonowe, lub można udekorować ulubionymi owocami pokrojonymi w paski, np. truskawkami, bananami, malinami, borówkami, jeżynami, kiwi, winogronem, morelami, brzoskwiniami, gruszkami czy nawet jabłkami.Najlepiej takimi, które dziecko lubi. Można również dodać samej bitej śmietany. Są również takie dzieci, które wolą jeść gofry solo.
Uwaga! Niewykorzystane ciasto, można zamrozić, jednakże najlepiej bezpośrednio wykorzystać – jest po prostu lepsze w smaku.
zobacz również:
Tosty – różne pomysłowe przepisy oryginalne i smaczne |
Tosty, grzanki, zapiekanki – różne przepisy na pyszne śniadanie |
Śniadanie do szkoły – pomysły na różne placuszki i tosty |
Śniadaniowe tosty francuskie – różne przepisy |