Fotelik na wspólne wycieczki rowerowe

22 lutego 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Niebawem rozpocznie się wiosna, a wraz z nią sezon rowerowy. To doskonały czas na to, aby zadbać o siebie po okresie zimowej bierności oraz świątecznego i karnawałowego łakomstwa. Jazda na rowerze to jeden z najlepszych sposobów na to, aby zrzucić zbędne kilogramy i podreperować kondycję. To także doskonała okazja, aby zapoznać naszego maluszka ze sportową pasją. Dziecko może jeździć na wycieczki razem ze swoją mamą – wystarczy do tego odpowiednie przygotowanie sprzętowe.

Do wożenia dziecka służą specjalne foteliki, które oczywiście mają inną konstrukcję od samochodowych. W zależności od modelu fotelik rowerowy może być montowany z przodu lub z tyłu pojazdu. Najważniejsza jest jednak jego jakość, która przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo dziecka.

Od czego zacząć?

W czasie jazdy może nam towarzyszyć nawet dziewięciomiesięczny bobas. Nie masz zatem wytłumaczenia, że Twój maluszek jest jeszcze zbyt młody na wycieczki. Warunkiem jest umiejętność w miarę stabilnego siedzenia. Wybierając fotelik rowerowy, w pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć na kilka pytań: ile waży dziecko, jakie położenie preferujesz (na bagażniku, kierownicy czy między siodełkiem a kierownicą), czy masz miejsce na przechowywanie fotelika.

Modele

Dla ułatwienia życia producentom i konsumentom zostały wprowadzone uniwersalne oznaczenia, które przypisuje się konkretnym modelom fotelików:

  • A15 – foteliki, które montuje się z tyłu, za kierowcą. Przeznaczone są dla maluszków, których waga nie przekracza 15 kilogramów. Warto zwrócić uwagę, aby nasz fotelik był mocowany nie tylko do bagażnika, ale też do rurek ramy,
  • A22 – również montowane za rowerzystą, ale mogą udźwignąć już starsze dziecko, które waży nie więcej niż 22 kilogramy,
  • C15 – modele, które są mocowane między siodełkiem a kierownicą. Dopuszczalna waga dziecka to 15 kilogramów. Dużym plusem takich fotelików rowerowych jest uniwersalność – mogą być stosowane zarówno w rowerach z męską, jak i damską ramą.

Inny, rzadszy podział dzieli foteliki na turystyczne i miejskie. Modele miejskie są idealne do krótszej jazdy po łatwym, ale twardym terenie miejskim. Są lekkie, dlatego nie wpływają znacząco na ogólną wagę roweru. Modele turystyczne są tworzone z myślą o długich dystansach, nierównych drogach i trudniejszym terenie. Takie foteliki są cięższe, ale stabilniejsze i zapewniają bardzo dobre podparcie główki dziecka, dzięki czemu maluszek nie wypadnie podczas drzemki. Stabilizator główki ogranicza jednak nieco widoczność.

Dodatkowe funkcje

Foteliki produkowane są w różnych wariantach, dzięki czemu możesz dopasować konkretny model do potrzeb Twoich i Twojego maluszka. Fotelik rowerowy może mieć dodatkowe funkcje, np.: składane oparcie, zdejmowany pokrowiec, możliwość wymiany wyściółki, regulowane podnóżki, regulowane oparcie, regulowaną wysokość zagłówka, antybakteryjną powłokę, dodatkową amortyzację lub oparcie z przodu, na którym dziecko będzie mogło położyć rączki. Zarówno foteliki w podstawowej wersji, jak i z udugodnieniami można znaleźć np. na stronie: https://www.sporti.pl/pol_m_Akcesoria-rowerowe_Foteliki-rowerowe-3272.html.

Poszczególne udogodnienia wpływają na cenę fotelika, jednak wiele z nich znacznie podwyższa bezpieczeństwo jazdy, np. dodatkowe pasy, dodatkowe mocowanie, możliwość dopasowania zagłówka.

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...