Fotele obrotowe muszą być dobrane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Dzięki dobrym fotelom obrotowym będziesz w stanie zadbać o swoje zdrowie.
Fotele obrotowe i wpływ na zdrowie
Fotele obrotowewybiera się najczęściej do biura, choć i w domach, w prywatnych biurach znajdzie się dla nich miejsce. Wydawać by się mogło, że nie trzeba się zbyt dużo zastanawiać – wystarczy iść do sklepu i wybrać odpowiedni model. Ale nie do końca tak jest. Szybkie decyzje w tym względzie mogą doprowadzić do… utraty zdrowia. Skąd aż tak duże konsekwencje?
Jeśli zadbasz o swój kręgosłup, to unikniesz bólu. I to nie jednego rodzaju bólu, ale wielu jego rodzajów: bólu pleców, bólu głowy, bólu stawów, bólu rąk i nóg. Kręgosłup to jeden z najważniejszych elementów naszego organizmu,. Dbając o dobrą sylwetkę, dbasz o całe swoje ciało. I właśnie dlatego tak ważne jest, by dać sobie możliwość codziennego siadania na wygodnym, dopasowanym do kręgosłupa fotelu obrotowym.
Ergonomiczne fotele obrotowe
Najważniejsza kwestia to możliwość regulacji siedziska. Dzięki temu można dopasowywać fotele obrotowe do swoich potrzeb. Jest to szczególnie istotne w dużych firmach. W korporacjach, w których nie ma się własnego krzesła na stałe, tylko codziennie zajmuje się inne miejsce, możliwość zmieniania ustawień jest bardzo istotna. Jeśli jesteś pracodawcą, pamiętaj, że zapewnienie pracownikom komfortowych warunków pracy zaowocuje większymi sukcesami zawodowymi.
Równie ważne jest oparcie – najlepiej także regulowane. Powinno być wykonane z materiału przepuszczającego powietrze (ostatnio bardzo popularna jest siateczka). Dzięki możliwości odginania pozwoli odpocząć chwilę od ciągłej pracy przy biurku.
Koniecznym elementem są podłokietniki. Położenie ramion zamiast trzymania ich w powietrzu znacznie ułatwia pracę przed komputerem czy przy samym biurku. Pisanie na klawiaturze nie powinno się odbywać przy jednoczesnym unoszeniu ramion w powietrzu.
Jak ustawiać fotele obrotowe?
Twój fotel obrotowy powinien być dopasowany konkretnie do Twojej sylwetki. Pamiętaj, że nogi powinny się zginać pod kątem prostym i opierać o podłoże. Jeśli masz zbyt wysokie biurko i stopy nie opierają się o podłogę, podstaw pod nie podnóżek.
Jak wspomniano wyżej, ramiona nie powinny znajdować się w powietrzu podczas pisania.
Najważniejsza jest jednak kwestia pleców. Powinny one na całej długości być podpierane przez oparcie fotela. Powinieneś także swobodnie móc opierać głowę i kark.
Fotele obrotowe i aktywność fizyczna dla dobrego zdrowia
Zmiana pozycji podczas pracy przy biurku jest bardzo istotna, ponieważ dzięki temu pozwalamy sylwetce odetchnąć. Chodzenie jest bardzo wskazane, dlatego konieczne jest robienie sobie kilkuminutowych przerw podczas każdej godziny pracy.
Pamiętaj także o tym, by codziennie ćwiczyć lub chodzić na spacery, by rozruszać się. Dzięki temu unikniesz zagrożenia, jakim są choroby wynikające z siedzącego trybu życia, np. otyłość czy cukrzyca. Niech siedzący tryb spędzania części dnia będzie związany wyłącznie z koniecznością pracy. Po pracy staraj się jak najwięcej czynności wykonywać, chodząc lub stojąc. Dzięki temu zadbasz też o swoją kondycję.