1

Temat: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie naszego konkursu z Wydawnictwem Samo Sedno. Aby wygrać ciekawe i pouczające poradniki, wystarczy poniżej wypowiedzieć się w ważnej kwestii wychowawczej. Podzielcie się z nami swoimi rodzicielskimi doświadczeniami - konkurs trwa do 11 marca!

2

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Podstawową sprawą jest wzbudzenie zaufania w dziecku - tak żeby wiedziało że w rodzicach ma oparcie, że może o wszystkim w domu powiedzieć, zwierzyć się i nie będzie wyśmiane ani zlekceważone... U mnie w domu rodzinnym tego nie było i dlatego nie chcę żeby moje dziecko czuło się tak osamotnione ze swoimi problemami, zawsze mam czas żeby je wysłuchać i jak na razie to się sprawdza:)

3

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Nie mam jeszcze własnego potomka ale obserwuję jak to wygląda w znajomych mi rodzinach i najlepsze relacje z dzieckiem mają ci rodzice którzy potrafią znaleźć wspólny język z dziećmi - iść z nimi do piaskownicy i tarzać się w piasku czy rzucać się śnieżkami, wygłupiać jak dzieci. Żeby być dobrym rodzicem i mieć z dzieckiem dobry kontakt trzeba mieć w sobie coś z dziecka, nie być tylko takim sztywnym i poważnym

4

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Z dzieckiem trzeba przedewszystkim dużo rozmawiać... Mnie przez parę lat wychowywali dziadkowie i pamiętam jak bardzo mi brakowało tej bliskości jaką miałam wcześniej z mamą, bo przecież babci nie o wszystkim mogłam powiedzieć...

5

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Moje zdanie co do kwestii wychowawczej, z obserwacji innych rodziców, z przeczytanej literatury na tej temat (kończyłam pedagogikę) jest takie :
-należy wypracować szczerą więź/relację rodzic-dziecko, ale nie na zasadzie "na Ty", by dziecko miało jednak respekt do rodzica,
-należy mieć obopólne zaufanie,
-należy mieć oparcie w rodzicu, by dziecko mogło mu się zwierzać ze swoich trudnych "dziecięcych" spraw,
-należy rozmawianie cierpliwie z dzieckiem na wszystkie tematy, by uczyło się ono od nas życia,
-należy zaakceptować dziecko takim jakie jest,
-należy stosować pochwały za dobre wykonywanie naszych poleceń,  ale nie za częste i za wszystko,
-należy zachować spokój w relacji z dzieckiem, hamujemy emocje, wtedy dziecko będzie grzeczne i uprzejme w stosunku do nas i innych osób,
-należy jasno formułować swoje oczekiwania wobec dziecka,
-należy liczyć się ze zdaniem dziecka, słuchamy co dziecko ma do powiedzenia w danej sprawie,
-należy nagradzać dziecko, ale z rozsądkiem i nie tylko w formie prezentu materialnego, ale też  uśmiechem, zadowoleniem, przytuleniem, itp.,
-mamy wzajemny szacunek do siebie,
-należy traktować dziecko poważnie pomimo wieku,
-należy uczyć dziecka życia, nie zwalamy wszystkiego na szkołę, że to ona jest od tego,
-należy wymagać od dziecka i to egzekwować,
-należy mieć takie samo zdanie z mężem/żoną co do wychowania dziecka, mieć 1 punkt widzenia na daną sprawę, by dziecku nie namieszać-"jak to powinno w końcu być ?',

6

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Prawidłowa relacja rodzicielska powinna zawierać aspekty Bliskiej Więzi z Własną Rodziną, Miłości, Akceptacji i Szacunku dla dziecka okazywanego przez:
· szacunek dla jego potrzeb i uczuć,
· akceptację dla trudności i ograniczeń dziecka,
· dostrzeganie jego starań i mocnych stron,
· obdarzanie zaufaniem,
· poświęcanie dziecku czasu i uwagi.
Prawidłowa relacja rodzicielska powinna zawierać również aspekt Granic, Norm, Wymagań stawianych dziecku, których rodzice uczą poprzez:
· pokazywanie dziecku praw rządzących światem fizycznym i społecznym,
· pozwalanie na ponoszenie konsekwencji własnych zachowań dziecka,
· egzekwowanie wymagań
Szczególną rolę w efektownym rodzicielstwie pełnią Umiejętność komunikowania się i Rozumienia dzieci

7

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem to długi i wydaje mi się nieskończony proces. Aby stworzyć właściwe relacje z dzieckiem trzeba traktować go jak kogoś równego sobie a nie kogoś "niższego". Ale trzeba zawsze pamiętać, że to rodzic ma przewagę nad dzieckiem w sensie kierowania nim, a nie odwrotnie. Trzeba tak wychowywać dziecko aby między stanowczością i szacunkiem zawsze była równowaga. Dziecko potrzebuje granic a rolą rodzica jest je skutecznie wyznaczać. Dzięki temu dziecko otrzymuje swobodę wyboru i wolność w ramach granic, które powinny być jasno określone. Wiadomym jest, że dziecko to mały badacz, ale dzięki fundamentowi, który jest równy i solidny dziecko rozsądnie testuje granice i przeprowadza swoje dziecięce badania. Aby stworzyć dobre relacje z dzieckiem trzeba być przejrzystym, za słowami powinny iść odpowiednie działania. Dziecko powinno otrzymywać jasne i krótkie komunikaty. Takie podejście do dziecka jest oparte na współpracy i wzajemnym szacunku. Nie ma lepszych i gorszych, a żadna ze stron nie przegrywa. Dzięki jasno określonym granicom dziecko dostaje tyle kontroli i władzy ile jest w stanie w odpowiedzialny sposób wykorzystać.

8

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Najlepsze relacje z dzieckiem są wtedy, kiedy ono czuje się kochane bezwarunkowo, a nie np. dlatego że np. jest grzeczne, że posprzątało pokój... nie wolno tego błędu popełniać, bo wtedy dziecko będzie ciągle czuło, że musi na wszystko zasłużyć, a to źle wpływa na samoocenę i poczucie własnej wartości u małego człowieka...

9

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Najszczęśliwsze dziecko jest wtedy gdy traktuje się je poważnie... a więc: nie obiecuje czegoś, czego się nie dotrzyma, nie zbywa gdy dziecko o coś pyta lub chce porozmawiać, ma się zawsze dla niego trochę czasu.

10

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Co racja to racja - nie lubiłam jak dorośli świadomie manipulowali mną a potem okazywało się, ze mimo że np. byłam grzeczna to i tak nie spełnią swoich obietnic...

11

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

wielu rodziców ma problem z konsekwencja i to zarówno w zakresie karania jak i nagradza, mam nadzieję, ze mnie uda się o tym nie zapomnieć i będę trzymać się tego co powiem

12

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Właściwe relacje to wypracowanie systemu kar i nagród, takiego żeby dziecko się nie pogubiło w tym, co jest dobre a co złe.. Rodzice nie mogą być tu chwiejni, bo inaczej zaburzą w dziecku zasady etyczne, które buduje w sobie od najmłodszych lat

13

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

A nie lepiej traktować dziecko po partnersku a nie jak obiekt do "tresowania"?  Byłabym za tym, żeby nie wychowywać stawianie go do kąta albo na "karnego jeżyka", choć tak radziła superniania... Jednak to sprawia, że dziecko czuje się napiętnowane, ośmieszone i przestaje ufać dorosłym, a raczej widzi w nich swoich ciemiężycieli

14

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Dziecko musi czuć, że jest akceptowane ze swoimi wszystkimi wadami i wybrykami. Musi się czuć bezpiecznie w domu, wiedzieć że jest ktoś, kto je obroni i wysłucha, to chyba najlepsza recepta na dobre relacje z dzieckiem.

15

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Jak czytam takie książkowe wywody, jak np. gusia 1000 to nóż mi się w kieszeni otwiera... Skąd je przepisała?!?
Dziecko to nie jest "książkowy przypadek", więc podchodźmy do niego INDYWIDUALNIE!!! To, co zadziała w dziesięciu rodzinach, nie xzadziała w jedenastej - i co wtedy? Według mnie najważniejsze jest, aby dziecko czuło się pełnoprawnym członkiem rodziny - PODMIOTEM, a nie przedmiotem, na którym niewyżyte panie pedagog będą sprawdzały "mądre" teorie z zakurzonych podręczników...
To tyle, ku rozwadze...

16

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Jako dziecko najlepiej się czułam z dziadkiem, który zawsze potrafił znaleźć fajną zabawę, żebym się nie nudziła i dużo mi opowiadał o swojej młodości, o wojnie, którą przeżył... Dziś mi Go bardzo brakuje i myślę, że nikt lepiej nie rozumiał mnie wtedy, nawet rodzice...
Więc najlepsze relacje można zbudować, gdy się dba o swoje dziecko, uczy się go życia, świata, chce się mu przekazać to, co najważniejsze.  Ale który rodzic dziś ma na to czas?..

17

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Dziecko jest dobrym obserwatorem i doskonale wyczuwa, kto je lubi, a kto nie - dlatego obdarzy zaufaniem tylko kogoś, kto ma dla niego otwarte serce. Tego nie da się wypracować, albo lubisz  dzieci i i to okazujesz, albo nie...

18

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

To trudne pytanie, odpowiedź dla każdego będzie inna - dla mnie najlepszą metodą jest umiejętność wsłuchiwania się w potrzeby dziecka, poświęcanie u czasu - bo nie będzie dobrych relacji z kimś kogo dobrze nie znamy...

19

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Pamiętam jak moi rodzice gdy miałam 14 lat nagle zaczęli się mną nadmiernie interesować, jakby chcieli nadrobić wcześniejsze lata, kiedy bardziej zajmowali się moją starszą siostrą. A jak ona wyjechała na studia to zaczęli mnie "wychowywać", sprawdzać, jakby nagle chcieli mieć nade mną całkowitą kontrolę. Ta nadopiekuńczość tak mnie zamknęła, że na przekór ich staraniom w końcu nic im nie mówiłam. Więc myślę, że budowanie relacji powinno być od początku, a nie - nagle. To skuteczniejsze w zdobyciu zaufania dziecka i bliskości z nim.

20

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Według mnie najwłaściwiej zbudowane relacje polegają na sprawiedliwym traktowaniu dziecka - nagradzaniu za to, co zrobi dobrze i oczywiście karaniu za złe uczynki. Nie wolno też wyróżniać jednego z dzieci, to jest najczęstszą przyczyną nieporozumień między rodzeństwem i może doprowadzić nawet do zerwania kontaktów w dorosłym życiu

21

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

A ja powiem tak: kochać, kochać i jeszcze raz kochać - czyli nie krzywdzić i akceptować takie, jakie jest. A reszta sama się ułoży:)

22

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

ja jestem za umiarkowaną tolerancją - czasem to się obraca przeciwko rodzicom...

23

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Witam

jestem mamą 8 miesięcznego synka, nie ukrywam ciężko jest być rodzicem, wymaga to wielu poświęceń, cierpliwości i poczucia humoru. Ja buduję swoje relacje z dzieckiem bardzo instynktownie w rytm starego przysłowia - nie rób bliźniemu co tobie niemiłe. Staram się rozmawiać z synusiem tak jak ja chciałabym być traktowana, mimo iż jest malutki to już ma swoje gusta i zdanie. Właśnie tak powinny wyglądać dobre relacje - a właściwie ich fundamenty - powinniśmy traktować dziecko jak osobny byt, małego człowieka, ciekawego świata. Dla mnie najważniejsza jest miłość i zaufanie. Reszta na pewno się ułoży.

24

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Narazie jest malutki więc nie narzekaj, jak zacznie do szkoły chodzić i przejmować nawyki od kolegów, to dopiero będziesz w szoku...

25

Odp: Mój sposób na zbudowanie właściwych relacji z dzieckiem

Szacunek i miłość okazywane dziecku przyniosą pożądane efekty smile