26

Odp: Dziecko moczy się w nocy

> kaweczka napisał/a:

> > Cleopatra napisał/a:

> Moczenie nocne bardzo często ma podłoże psychologiczne. Sama jestem dzieckiem które moczyło się w nocy i przeszłam całą tą drogę.

No nie do końca, częściej są to przyczyny fizjologiczne. Niewielka pojemność pęcherza moczowego, niski poziom wazopresyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulowanie gospodarki wodnej organizmu, trudności w wybudzaniu się, a dopiero na końcu stres. Niektóre czynniki mogą być nawet uwarunkowane genetycznie. Albo może być i połączenie kilku tych czynników, tak naprawdę każdy przypadek jest inny.

Oczywiście, że tak może być. Ja nie wykluczam, że przyczyn może być ogrom. Moczenie nocne dzieci to ważne zagadnienie, ale wydaje mi się, że wielu pediatrów bagatelizują.

27

Odp: Dziecko moczy się w nocy

Na szczęście my trafiliśmy na super pediatrę. Od razu zleciła badania, nie robiła problemów ze skierowaniami na usg czy do nefrologa. Dzięki temu problem został rozwiązany szybko i sprawnie, zanim stał się wstydliwą kwestią przy rówieśnikach.

28

Odp: Dziecko moczy się w nocy

A podpowiedz jakie badania zleciła na start? Na pewno moczenie nocne nie łatwo diagnozować, bo może mieć faktycznie wiele przyczyn.

29

Odp: Dziecko moczy się w nocy

Na pewno chcą kalendarz moczenia i dzienniczek mikcji. To takie pierwsze podstawowe info.

30

Odp: Dziecko moczy się w nocy

warto też spróbować z alarmem wybudzeniowym, wymaga trochę wysiłku ale efekty są tego warte

31

Odp: Dziecko moczy się w nocy

Jest darmowa aplikacja gdzie jest dzienniczek mikcji, opis nastrojów i można sobie szybko wpisywać wszystko. Można też wydrukować ze strony.

32

Odp: Dziecko moczy się w nocy

Można wyszukać poradnie specjalistyczne zajmujące się problemem moczenia nocnego.

33

Odp: Dziecko moczy się w nocy

No własnie jest spora baza lekarzy, na pewno znajdziesz w swojej okolicy kogoś godnego zaufania.

34

Odp: Dziecko moczy się w nocy

Czy ktoś z was u dziecka stosował alarm wybudzeniowy?

35

Odp: Dziecko moczy się w nocy

Ja nie - i nie wyobrażam sobie, żeby mnie ktoś tak wybudzał... Przecież później trudno jest zasnąć i można nabawić się nerwicy przez takie nagłe budzenie... To jest znęcanie się nad drugim człowiekiem...

36

Odp: Dziecko moczy się w nocy

Tu się nie zgodzę, bo akurat w tym przypadku wybudzanie pomaga na wyrobienie nawyku wstawania do łazienki, gdy tylko dziecko poczuje, że powinno tam potrzebę dokończyć.

@Cleopatra, co dokładniej chciałabyś wiedzieć? Może uda mi się pomóc.

37

Odp: Dziecko moczy się w nocy

> incaplay napisał/a:

> Ja nie - i nie wyobrażam sobie, żeby mnie ktoś tak wybudzał... Przecież później trudno jest zasnąć i można nabawić się nerwicy przez takie nagłe budzenie... To jest znęcanie się nad drugim człowiekiem...

No bez przesady, ja stosowałam alarm i moje dziecko nie ma żadnej traumy, w większości szedł do łazienki prawie na śpiocha, robił swoje i spał dalej jak zabity. Rano nawet nie pamiętał, że był w toalecie.

38

Odp: Dziecko moczy się w nocy

Moje dziecko też nie miało żadnej traumy, a sam alarm bardzo nam pomógł. Moim zdaniem, warto.

39

Odp: Dziecko moczy się w nocy

Czym trzeba się kierować przy wyborze takiego alarmu wybudzeniowego ?

40

Odp: Dziecko moczy się w nocy

Żeby nie budził wszystkich w domu i sąsiadów za ścianą też...

41

Odp: Dziecko moczy się w nocy

Moja siostra zakłada 3-letniej córce jeszcze pieluchy, myślę że w ten sposób jej nie oduczy, bo dziecko będzie czuło przyzwolenie na sikanie...

42

Odp: Dziecko moczy się w nocy

To zależy też od charakteru dziecka, na niektóre dobrze działa zawstydzanie, ze np. rówieśnik już nie nosi pieluch:)

43

Odp: Dziecko moczy się w nocy

Raczej to jest proces, samo namawianie nie pomoże....