1

Temat: Nietolerancja pokarmowa a dieta - jak układać menu?

Muszę się wyżalić. Czuję się przytłumiona, tyję mimo aktywności i skąpego jedzenia, wreszcie postanowiłam sprawdzić sobie nietolerancje pokarmowe. Na co mi to było?! :-/ OK, na zdrowie, ale... Cóż, w podstawowym teście wyszła mi koszmarna nietolerancja na całą krowę - mięso i mleko, kazano też odstawić mleka kozie i owcze z pochodnymi - na jaja wszelkich ptaków, drożdże, kukurydzę, żyto i pszenicę. Mniejsza ale znacząca na gluten, ryż i strączkowe, plus zakaz soi jako takiej. Oczywiście wszystko z pochodnymi odpada, grzyby, ocet, sery, masło, owoglobulina, syrop glukozowo-fruktozowy, słód, alkohole, rzeczy fermentowane, guma guar i setki innych składników.
Wiem czego przez najbliższe lata nie jeść, ale po 5 tygodniach mimo poprawy zdrowia i utraty 8kg nadwagi jestem zjechana kombinowaniem, co w ogóle jeść. Komosa, mleka kokosowe czy inne cuda odpadają z powodów finansowych. Mam serdecznie dość czytania etykietek i po godzinach zakupów wychodzenia ze sklepu z surowymi warzywami w torbie, jako jedynymi bezpiecznymi produktami :-(
Dania wegańskie są pełne soi i drożdży, pieczywa odpadają bo zboża odpadają, a przetwory mięsne i rybne mają jak nie serwatki to białka pszenicy czy ocet. Zwykłej kiełbasy bez soi czy glutenu dostać nie można. Już nie mogę patrzeć na buraki i kapustę. Na Wielkanoc w ramach wyżerki będę miała pestki słonecznika, ziemniaki, kurczaka z ziołami i zieleninę. I to wszystko, przez całe 2 dni, bo już nie mam weny. Na mieście nie mam szans zjeść czegokolwiek, nawet głupi sok pomidorowy w knajpie jest ryzykowny, bo jak nie ocet to kukurydziano-pszenne konserwanty.
Męczę się bardziej tym miotaniem między etykietkami i odkrywaniem że jednak nie mogę, niż samą dietą.

2

Odp: Nietolerancja pokarmowa a dieta - jak układać menu?

Z warzyw i owoców można też przyrządzić ciekawe i smaczne potrawy, poczytaj blogi na ten temat, naprawdę można sobie poradzić z taką dietą, zobacz np
Powodzenia!

3

Ja polecam produkty sojowe, są naprawdę dobre jak je odpowiednio przyrządzisz i doprawisz....

4

Faktycznie masz ciężko z dobraniem diety. Wszystko jednak wymaga czasu i przyzwyczajenia. Warto sprawdzić produkty, które nie mają laktozy. Współczuję Ci, ale osobiście zmagam się także z alergia i jedno co mogę powiedzieć to omijanie szerokim łukiem moich wrogów żywieniowych popłaca. Oczywiście czasem pozwałam sobie na małe grzeszki.

5

Dziewczyny a pro po nietolerancji pokarmowej na gluten, znalazłam ciekawy artykuł na temat glutaminianu sodu, którym ostatnio nas tak straszą, reklamowi eksperci od żywienia - , polecam przeczytać, daje do myślenia i pokazuje jak media nami manipulują... O glutenie też znajdziecie tam kilka istotnych zdań smile

6

A zastanawiałaś się może nad wykonaniem badania genetycznego, na którego podstawie jest dobierana dla Ciebie indywidualna dieta? Myślę że taka opcja dużo by wyjaśniła, bo dodatkowo badają tam również nietolerancje o podłożu genetycznym. Od niedawna takie badania można wykonać w Polsce na . Wynik pokazuje czarno na białym co jest dobre dla Twojego organizmu a co nie. DNA nie kłamie smile

7

Niestety ale alergie pokarmowe mogą naprawdę uprzykrzyć życie, szczególnie kiedy pojawiają się z czasem i zaczynają obejmować nasze ulubione produkty. Jak sobei z tym radzić można poczytać w fajnie opracowanych artykułach: U mojej koleżanki na przykład po 30 latach życia nagle wyszłą alergia na pomidory, paprykę i jajka, której do tej pory nie miała. I teraz jest cały cyrk bo na przykład co druga przyprawa zawiera paprykę.

8

Ja odrzucam wszystko co wpływa źle na trawienie, ciężkostrawne produkty bardzo ograniczyłam.