1

Temat: Nietolerancja pokarmowa a dieta - jak układać menu?

Muszę się wyżalić. Czuję się przytłumiona, tyję mimo aktywności i skąpego jedzenia, wreszcie postanowiłam sprawdzić sobie nietolerancje pokarmowe. Na co mi to było?! :-/ OK, na zdrowie, ale... Cóż, w podstawowym teście wyszła mi koszmarna nietolerancja na całą krowę - mięso i mleko, kazano też odstawić mleka kozie i owcze z pochodnymi - na jaja wszelkich ptaków, drożdże, kukurydzę, żyto i pszenicę. Mniejsza ale znacząca na gluten, ryż i strączkowe, plus zakaz soi jako takiej. Oczywiście wszystko z pochodnymi odpada, grzyby, ocet, sery, masło, owoglobulina, syrop glukozowo-fruktozowy, słód, alkohole, rzeczy fermentowane, guma guar i setki innych składników.
Wiem czego przez najbliższe lata nie jeść, ale po 5 tygodniach mimo poprawy zdrowia i utraty 8kg nadwagi jestem zjechana kombinowaniem, co w ogóle jeść. Komosa, mleka kokosowe czy inne cuda odpadają z powodów finansowych. Mam serdecznie dość czytania etykietek i po godzinach zakupów wychodzenia ze sklepu z surowymi warzywami w torbie, jako jedynymi bezpiecznymi produktami :-(
Dania wegańskie są pełne soi i drożdży, pieczywa odpadają bo zboża odpadają, a przetwory mięsne i rybne mają jak nie serwatki to białka pszenicy czy ocet. Zwykłej kiełbasy bez soi czy glutenu dostać nie można. Już nie mogę patrzeć na buraki i kapustę. Na Wielkanoc w ramach wyżerki będę miała pestki słonecznika, ziemniaki, kurczaka z ziołami i zieleninę. I to wszystko, przez całe 2 dni, bo już nie mam weny. Na mieście nie mam szans zjeść czegokolwiek, nawet głupi sok pomidorowy w knajpie jest ryzykowny, bo jak nie ocet to kukurydziano-pszenne konserwanty.
Męczę się bardziej tym miotaniem między etykietkami i odkrywaniem że jednak nie mogę, niż samą dietą.

2

Odp: Nietolerancja pokarmowa a dieta - jak układać menu?

Z warzyw i owoców można też przyrządzić ciekawe i smaczne potrawy, poczytaj blogi na ten temat, naprawdę można sobie poradzić z taką dietą, zobacz np
Powodzenia!

3

Odp: Nietolerancja pokarmowa a dieta - jak układać menu?

Ja polecam produkty sojowe, są naprawdę dobre jak je odpowiednio przyrządzisz i doprawisz....

4

Odp: Nietolerancja pokarmowa a dieta - jak układać menu?

Faktycznie masz ciężko z dobraniem diety. Wszystko jednak wymaga czasu i przyzwyczajenia. Warto sprawdzić produkty, które nie mają laktozy. Współczuję Ci, ale osobiście zmagam się także z alergia i jedno co mogę powiedzieć to omijanie szerokim łukiem moich wrogów żywieniowych popłaca. Oczywiście czasem pozwałam sobie na małe grzeszki.

5

Odp: Nietolerancja pokarmowa a dieta - jak układać menu?

Dziewczyny a pro po nietolerancji pokarmowej na gluten, znalazłam ciekawy artykuł na temat glutaminianu sodu, którym ostatnio nas tak straszą, reklamowi eksperci od żywienia - , polecam przeczytać, daje do myślenia i pokazuje jak media nami manipulują... O glutenie też znajdziecie tam kilka istotnych zdań smile

6

Odp: Nietolerancja pokarmowa a dieta - jak układać menu?

A zastanawiałaś się może nad wykonaniem badania genetycznego, na którego podstawie jest dobierana dla Ciebie indywidualna dieta? Myślę że taka opcja dużo by wyjaśniła, bo dodatkowo badają tam również nietolerancje o podłożu genetycznym. Od niedawna takie badania można wykonać w Polsce na . Wynik pokazuje czarno na białym co jest dobre dla Twojego organizmu a co nie. DNA nie kłamie smile

7

Odp: Nietolerancja pokarmowa a dieta - jak układać menu?

Niestety ale alergie pokarmowe mogą naprawdę uprzykrzyć życie, szczególnie kiedy pojawiają się z czasem i zaczynają obejmować nasze ulubione produkty. Jak sobei z tym radzić można poczytać w fajnie opracowanych artykułach: U mojej koleżanki na przykład po 30 latach życia nagle wyszłą alergia na pomidory, paprykę i jajka, której do tej pory nie miała. I teraz jest cały cyrk bo na przykład co druga przyprawa zawiera paprykę.

8

Odp: Nietolerancja pokarmowa a dieta - jak układać menu?

Ja odrzucam wszystko co wpływa źle na trawienie, ciężkostrawne produkty bardzo ograniczyłam.

9

Odp: Nietolerancja pokarmowa a dieta - jak układać menu?

Warto np. na 2 tyg. odstawić gluten czy mięso i zobaczyć jak organizm zareaguje...

10

Odp: Nietolerancja pokarmowa a dieta - jak układać menu?

Dobrze sprawdzają się tu diety lekkostrawne z dużą ilością błonnika.

11

Odp: Nietolerancja pokarmowa a dieta - jak układać menu?

> diana1989 napisał/a:

> Warto np. na 2 tyg. odstawić gluten czy mięso i zobaczyć jak organizm zareaguje...

Wystarczą dwa tygodnie? Słyszałam, że takie odstawianie podejrzanych składników i potem stopniowe wprowadzanie ich do diety celem zobaczenia, czy jest róznica, to najlepsza metoda, aby się przekonać, czy coś nam służy czy nie. Tylko czy naprawdę wystarczą dwa tygodnie? Sama bym popróbowała.

12

Odp: Nietolerancja pokarmowa a dieta - jak układać menu?

Myślę że 2 tyg. wystarczy, bo np. zmiany skórne w tym czasie powinny złagodnieć, a jak nawrócą po przywróceniu danego składnika to mamy sygnał, co jest im winne.